İşletmenizi büyütmek için fark yaratan içerik pazarlama hizmetleriYazar: Jon Nastor
Çeviren: Simay İnal

İçerik pazarlaması sadece başka bir makale yazıp blogunuzda yayınlamak değildir. Çok daha detaylı ve derin bir iştir. Özellikle her müşteri için özel bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek için kanıtlanmış bir süreciniz olduğunda çok daha derindir.

İçerik pazarlaması web sitenize nitelikli alıcılar getirerek işinizi dönüştürebilir. Bu trafik akışı, sizin için en önemli olan işe odaklanmanızı sağlar.

Bunu işiniz için nasıl yapabileceğimize bir göz atalım.

Bir bakışta içerik pazarlama hizmetleri

SEO ve içerik pazarlaması, işletmenizi hedeflenen organik trafikle yönlendirebilecek güçlü bir kombinasyondur.

Organik trafik, kritik bir nedenden dolayı diğer trafik türlerinden temel olarak farklılık gösterir. Bu insanlar aktif olarak sorunlarını çözmeye çalışıyorlar ve işletmenizle ilgili bilgileri aktif olarak arıyorlar.

Aktif arama yapanlar her zaman pasif izleyicilerden daha iyidir.

İşte içerik pazarlama hizmetlerimizin işletmenizin kazanmasına yardımcı olacak unsurları.

İyi belgelenmiş bir içerik stratejisi

Hedefleri daraltmak için genellikle şu üç kategoriye odaklanırız:

 • Gelir artışlarını ve genel büyümeyi belirten iş hedefleri. Genel iş stratejinizle uyumlu hedefler belirlemek.
 • Marka bilinirliğini ve potansiyel müşteri yaratmayı artıran pazarlama hedefleri. Başarıyı ölçmek için tıklama oranı ve dönüşüm oranları gibi temel performans göstergelerini kullanabilirsiniz.
 • Arama motoru sıralamalarını ve organik trafiği not eden SEO hedefleri. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve kaliteli geri bağlantılara odaklanabilirsiniz.

Belirsiz bir fikre sahip olmak veya bu adımı sürecin daha sonraki aşamalarına ertelemek mantıklı değildir. Belirlediğiniz hedefler, tüm içerik pazarlama stratejinizi çerçeveleyecek ve yönlendirecektir.

Gelişmiş rakip analizi (İçerik pazarlama hizmetlerinizi güçlendiren içgörüler)

Bu analizi gerçekleştirmek için müşterilerimizin organik arama rakipleri için en iyi anahtar kelime sıralamalarını alıyoruz. Çoğu durumda beş rakibin sıralamasını analiz ediyoruz.

Daha sonra “anahtar kelime boşluklarını” ararız. Bunlar, iki veya daha fazla rakibinizin müşterimiz için sıralamadığı konular/anahtar kelimelerdir. Bunu yapmak onların SEO ve içerik çalışmalarından faydalanmamızı sağlar.

Örneğin, ele almadığımız bir konu için sıralamada ne kadar çok rakip görürsek, bunun onların işleri için değerli bir konu olma olasılığı da o kadar artar. Dolayısıyla üzerinde durmamız gereken bir konu.

Bu adım, hem müşterimizin hali hazırda sıralamada yer aldığı faydalı anahtar kelimeleri belirlememize hem de sıralamada yer alması gerektiğini düşündüğümüz yeni anahtar kelimeleri keşfetmemize yardımcı olur.

Özelleştirilmiş içerik dönüşüm hunisi

İçerik dönüştürme hunisi en temelde çok adımlı bir yoldur. Basitçe söylemek gerekirse, bir web sitesi ziyaretçisini ödeme yapan bir müşteriye dönüştürür.

İçerik pazarlama hizmetlerimizle en alakalı üç aşama şunlardır:

 • Sorunun Farkında: Potansiyel müşteriniz bir sorunu olduğunu biliyor ancak bir çözüm olduğunu bilmiyor.
 • Çözüm Farkında: Potansiyel müşteriniz istediği sonucu biliyor ancak ürününüzün bunu sağladığından emin değil.
 • Karşılaştırma ve Dönüştürme: Potansiyel müşteriniz ne sattığınızı biliyor ancak bunun doğru çözüm olduğundan emin değil.

Müşteriniz dönüşüm hunisini anladıktan sonra farkındalığın her aşaması için içerik oluşturabilir ve potansiyel müşterimizi alıcı yolculuğuna taşıyabiliriz.

İşlevsel sayfa eşleme ve içerik denetimi

Daha sonra, blog gönderilerinden ürün sayfalarına kadar mevcut içeriğinize bakıyoruz.

Bu süreç, web sitenizdeki her sayfa için belirli bir sonraki adımı veya “eylem”i belirlemeyi amaçlamaktadır: tutmak, değiştirmek veya silmek.

İçerik denetimleri istediğiniz kadar kapsamlı olabilir, ancak dönüşüm huninizdeki açıkları ortaya çıkarmaya odaklanmak için bunu oldukça basit tutuyoruz.

Etkili anahtar kelime araştırması

Anahtar kelimeleri ve arama hacimlerini sadece rakamlardan ibaret görmüyoruz; onlar sorunlarına çözüm arayan gerçek insanlardır.

İçerik pazarlama stratejisi sürecimizin bilgi toplama, rakip araştırması ve hedef belirleme aşamalarında her zaman derlenen yüksek değerli anahtar kelimelerin bir listesiyle başlarız.

Devam eden içerik üretimi

İçerik pazarlama hizmetlerimiz aşağıdakileri gerçekleştiren tekrarlanabilir bir sürece dayanır:

 • Üretmeyi planladığımız içeriği belgeliyor
 • Kullanmayı düşündüğümüz anahtar kelimeleri seçer
 • Yayınlama planımızı takip eden bir editoryal takvim oluşturur
 • Makale özetleri, özenle seçilmiş yazarlarımıza içeriğin nasıl görünmesi gerektiği ve hangi anahtar kelimeleri içermesi gerektiği konusunda ayrıntılı taslaklar sağlar.

Her yazarın görevi mümkün olan en iyi içeriği üretmektir ve içeriğin kullanıcının arama amacına uygun olması gerekir. Arama motorları yalnızca doğru anahtar kelimelere ve sayfa içi optimizasyona sahip içeriği tercih etmez. Kullanıcıların sorularına alakalı yanıtlar ve çözümler sunan içerikleri tercih ederler.

İş performansı raporları

Raporlar, çalışmalarımızın istenen hedeflere ulaşmasını ve sonuç üretmesini sağlamak için içerik pazarlama hizmetlerimizin performansını aktif olarak izlememize yardımcı olur.

Bu süreç iki farklı ancak kesişen süreçten oluşur:

 • Mevcut içeriğin denetlenmesi ve gerektiğinde güncellenmesi
 • Performans analitiğini analiz etme ve tahmin etme
 • Google Search Console ve Semrush gibi gelişmiş analiz araçlarıyla içeriklerin performansını takip ediyor ve ihtiyaç halinde düzenlemeler yapıyoruz.

Sizi rekabetten ayıran e-posta pazarlaması

Modern e-posta pazarlaması izne dayalıdır; yani gelen kutunuzda gördüğünüz çoğu pazarlama mesajı, onları almayı istemenizin bir sonucudur.

İster bir haber bülteni, ister bir ürün tanıtımı veya alışveriş sepetindeki bir satın alma işlemini tamamlamaya yönelik bir hatırlatma olsun, alıcı ilgilenir. Mesajınız memnuniyetle karşılanabilir veya takdir edilebilir. Aksi takdirde iletişimde kalmak için kaydolmazlardı.

E-posta pazarlamasının odak noktası katma değer sağlamak ve faydalı içerik sunmak olmalıdır. Sürekli satış teklifleri yerine kaynakları düşünün.

İçerik pazarlama hizmetlerimizin maliyeti ne kadardır?

SEO ve içerik pazarlama hizmetlerinize yapacağınız yatırım sonuçta önceliklerinize ve kaynaklarınıza bağlıdır.

Bazı müşteriler bir ajansın içerik pazarlama stratejilerini tamamen kontrol etmesini ve web sitelerini yönetmesini ister. Bunun tersine, diğerleri içerik pazarlama konusunda uygulamalıdır ve yalnızca içerik oluşturma ve temel SEO konusunda yardım isterler. Birçoğu arada bir şeyi tercih ediyor.

Organik trafiğinizi SEO + içerik pazarlamayla ölçeklendirin

Akıllı, tutarlı SEO ve içerik pazarlama hizmetleri, web sitenize ziyaretçi çekecek ve bu ziyaretçilerin çoğunu sizden tekrar tekrar satın alan sadık müşterilere dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki özelliklere sahip müşterilerle çalışıyoruz:

 • Uçtan uca bir SEO ortağı istiyorsunuz: İçerik oluşturmadan teknik SEO’ya kadar her konuyu ele alıyoruz.
 • Uzun vadede yatırım yapabiliriz: Daha az müşteriyle çalışıyoruz ve daha sonra onlar için her şeyi yapıyoruz.
 • Daha iyi iletişime inanın: Etkili bir şekilde uygulamak için konuşmamız gerekir.

Sabit bir hedefli organik trafik akışı sağlayan, arama dostu içerik oluşturmaya hazır mısınız?

Kaynak:https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin