İşletmenizi sonraki adıma hazırlayın


Yazan: Allan Thygesen

Çeviren: Naz Şencan

2020 benzersiz bir yıl oldu. Günlük hayatımızı, rutinlerimizi alt üst eden bir pandemiyle karşı karşıya kaldık. Dünya ekonomisi bozuldu. Evrensel bir belirsizlik ve sonrasında ne geleceğini bilemediğimiz bir dönemdeyiz. Gerçekten de keşfedilmemiş bir bölgede ilerliyoruz.

İşletme ve pazarlamada asıl zorluk değişmiş değil; işletmenizi ürününüz, kanalınız veya tüketici stratejiniz üzerinde harekete geçmeye hazır hale getirmek için gereken yatırımlara ve adımlara karar vermek hâla çok önemli. Geçmişte güvenilir işletmelerin taktikleri ve kanıtlanmış yaklaşımları da dahil olmak üzere, geleneksel bir fikir olan; bir sonraki aşamada ne gelebileceğine hazır olmak da sadece bir kaç ay içinde modası geçmiş bir hale geldi.

Geçtiğimiz 6 ayda 10 yıla bedel değişimler yaşadık.

Bu derin parçalanmalar ve belirsizlikler, mevcut işletmelerin durumlarını tekrardan düşünmelerine fırsat tanıyor. İşletmeler günümüzde daha çok veriye ve tüketici sinyallerine sahipler, bu sayede onlara göre hareket edebiliyorlar ve bütün bunları her zamankinden daha sorumlu bir şekilde yapabilmek için daha yüksek bir standardı karşılayabiliyorlar.

Bu avantajlardan yararlanmak; ânın taleplerini karşılayarak büyümeyi sağlamanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını yapabilir. Ayrıca, size kayda değer bir işletme avantajı sağlayabilir ve işletmenizi bir sonraki aşamada gelebilecek her şeye hazır olmanız için gereken, çeviklik ve esneklikle donatmanıza yardımcı olabilir.

Bunu nasıl mı biliyoruz? Çünkü işletmeler günümüzde en yıkıcı trendlerle karşı karşıya kaldı: Sürekli değişen tüketici taleplerine ayak uydurmak, güvenilir tedarik ve dağıtım zincirleri oluşturmak ve devam ettirmek, rekabete ayak uyduracak kadar hızlı işletme kararları oluşturmak gibi. Aslında bunların hiç biri yeni değil.

2020’de bahsettiklerimiz ve diğer trendler o kadar hızlandı ki, yalnızca son altı ayda, muhtemelen 10 yıllık bir değişim yaşadık. 

Aynı kısa sürede, işletmelerin dijital dönüşümü benimsediğini ve geliştiğini gördük. Dijital dönüşüm ile neyi kastediyoruz? Bu sadece -hatta öncelikli olarak- daha iyi bir e-ticaret sitesi oluşturmakla ilgili değildir (O da her ne kadar önemli olsa da). Veriler ve teknolojiyi kullanarak ürünlerinizin ve kanalınızın kapasitesini geliştirmekle ilgilidir.

Müşteri ihtiyaçlarını anlamlı bir şekilde geniş ölçekte karşılayın.

Bugünün teknoloji ve araçlarını kullanmak; dinamik tüketici taleplerini karşılamanın ve sonraki adımda ne gelebileceğine hazırlıklı olmanın en uygun yöntemi. Çünkü bugün, tüketici yolculuğunun ortaya koyduğu belirgin ihtiyaçların ötesini karşılamak mümkün. Bugün, tüketcinin taleplerini insanların anlamlı bulduğu şekillerde karşılayabilirsiniz. Ve işte bu, işinizi büyütmenin tarifi.

Reklamlar kişiselleştirildikleri için değil, anlamlı oldukları için işe yaradı.

Dahası, insanlar onlar için satın alma kararlarını verirken en önemli olarak belirttikleri şeyleri, ürün kalitesi ve parasal değeri gibi, içeren reklamlardan çok; derin anlamlar ile iletişim kuran reklamlara karşılık verdiler.

Peki buradan çıkaracağımız ders nedir? Günümüzde pazarlamacıların kullanabileceği araçlar ve iç görüler, size işletmenizi büyütmek ve dayanıklılığını arttırmak için benzersiz bir şekilde donatıyor. Ve sürekli değişen bu son zamanlarda sizi her zaman bir sonraki adıma hazırlamak için yalnız bırakmayacaktır.

Kaynak: thinkwithgoogle.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin