İşletmenizin içerik pazarlamacılığına yatırım yapması için 4 neden


Yazan: Dan Scalco

Çeviren: Berfu Ervakit

İçerikle pazarlamanın işletmeniz için doğru olup olmadığından emin değil misiniz? İçerikle pazarlama, az ön maliyetli ve yüksek yatırım getirisi potansiyeline sahip birkaç pazarlama stratejisinden biri olduğu için durumunuzu gözden geçirin. Seth Godin’in de söylediği gibi, “İçerikle pazarlama kalan tek pazarlamadır”. İçerikle pazarlama, kendi içeriğinizi yaratmak, satışlarınızı artırmak için çeşitli fırsatlar sunar. İster haftada birkaç gün blog yazısı yayınlayın, ister bir podcast’i kaydedin veya orijinal bir video çekin; orijinal içeriğin herhangi bir biçimi, bilgi arayan tüketicilerin müşteriye dönüştürülmesine yardımcı olur. 

1.      İçerikle pazarlama mevcut pazarlama stratejinizi tamamlayacaktır 

Birçok işletme için, içerikle pazarlama şu anda yaptıklarından çok uzak görünüyor. Ancak gerçekte muhtemelen uyumlu olur. Zaten bir PPC(tıklama başına ödeme) kampanyası yürütüyor musunuz? SEO’ya odaklanıyor musunuz? Sosyal medya pazarlama kampanyanızı büyütüyor musunuz? Muhtemelen en az bir kez “evet” cevabı verdiniz. İçerikle pazarlama, bu pazarlama stratejilerinin üçünü de tamamlar. Peki nasıl? PPC için size daha fazla açılış sayfası imkanı sunar. Bazen bir müşteri satış kanalının satın alma safhasında olmayabilir, ancak aktif olarak daha fazla bilgi istemektedir. Farklı endüstri konularıyla ilgili blog yayınları yayınlamak, bu müşterileri aradıkları cevaplara yönlendirmek için mükemmel bir yer işlevi görebilir ve tabii ki işinize de. Potansiyel müşteri blog yayınınıza geldiğinde, AdWords Yeniden Pazarlama aracılığıyla sitenizi terk ettikten sonra reklamlar gösterebilirsiniz. Web sitenizde zaten SEO’yu uyguladıysanız, arama sıralamalarını artırmada anahtar kelimelerin oynadığı önemi biliyorsunuzdur. Bir blog aracılığıyla, sıralamanızı organik ve ucuz bir şekilde geliştirmeye devam edecek daha fazla anahtar kelimeyi bir arama motoruna uygun bir şekilde bir araya getirebilirsiniz. Sosyal medya çoğu işletme için elzem bir maddedir ancak kitlenizle paylaşacak materyalleri bulmak zor olabilir. Kendi içeriğinizi oluşturarak, sosyal medya varlığınızı geliştirebilir ve zaten ilgilenen bir müşteriyi doğrudan web sitenize yönlendirebilirsiniz.

2.      Web sitenize hedefli trafik uygulayın 

İçerikle pazarlama, bahsedilen kanalların tamamı aracılığıyla sitenize gelen ziyaretçileri artırmanıza yardımcı olabilir. Daha da iyisi, bu trafik yüksek kaliteli trafiktir. Çalışmalar, içerikle pazarlamanın geleneksel kesintiye dayalı mesajlaşmadan yola çıkmada daha etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, trafiği potansiyel müşterilere dönüştürmek için daha iyi bir oran elde etmenin, ortalama web sitesi dönüşüm oranını %6’dan %12’ye yani iki katına çıkardığını da göstermiştir. Peki neden? Bunun nedeni, sunduğunuz şeylerle ilgili bilgiye ihtiyaç duydukları bir zamanda müşterilerle bağlantı kurmaktır. Onlara bir reklam basmak yerine onlara güvenilirlik yaratan yararlı içerikler veriyorsunuz. Bu güven, işinizle müşteri arasında bir ilişki kurar. Aslında, içerikle pazarlamanın, ilişki temelli pazarlamanın tek ölçeklenebilir biçimi olduğu söylenebilir.

 3.      Çok az risk söz konusu                         

İster Facebook’ta reklam yayınlayın, ister bir PPC kampanyası başlatın, ister görüntülü reklamlara yatırım yapın, size bir maliyet getirecektir. Pazarlama stratejilerinin hepsinde genellikle başlangıç ​​maliyeti bulunur. Bazen, ücretli reklamlar yoluyla sitenize kaliteli trafik getiren doğru pazarlama stratejisi bulana kadar deneme yanılma gerekir. Diğer taraftan, içerikle pazarlamacılığın çok az ön maliyeti vardır ve büyük olasılıkla kendi web sitenizde yayınlayacağınızdan, onu devam ettirmek ve yürütmek için hiçbir ücret alınmaz. Bir girişim başarısız olsa veya müşterilerinizin bir başka içerikle pazarlama kanalına (örneğin; videolar yerine bloglara) yanıt verdiğini öğrenirseniz, gerekli değişiklikleri yapabilir, yeni içerik yayınlayabilir ve süreçte çok şey kaybetmezsiniz.               

4. Herkes yapıyor 

Rakiplerinizin hepsi içerik pazarlamacılığından yararlanıyorsa ve siz yararlanmıyorsanız, geride kalırsınız. Son araştırmalar bunu destekliyor bile. B2B kuruluşların yüzde 88’i ve B2C şirketlerin yüzde 76’sının, işlerini büyütmek için içerik pazarlamacılığını bir şekilde veya bir başka biçimde kullandıkları gösterildi. İşletmelerin yaklaşık yüzde 50’si gelecekte içerik pazarlamasını genişletmeyi planlıyor. Henüz başlamadıysanız, yakalamanız ne kadar sürer ki? İçerikle pazarlama stratejinizi geliştirmede geride kalmayın. Başlamak için bu basit ipuçlarından bazılarını kullanın.

Kaynak: www.entrepreneur.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin