İşletmenizin Neden Hem İçerik Yönetimine hem de Dijital Varlık Yönetimine İhtiyacı Var?Yazar: karthik muralidharan

Amazon ve Netflix gibi şirketlerin yükselişi sayesinde tüketiciler, bir fare tıklamasıyla kusursuz dijital deneyimler bekliyor. Ancak çoğu şirket nasıl ölçekleneceği konusunda nüfuza, anlayışa veya iş bilgisine sahip değil. DAM ve CMS, ölçeklenen kusursuz deneyimler sağlamak için birlikte çalışır.

Dijital varlık yönetimi sistemleri (DAM) başarı için hayati önem taşıyor. İçerik yönetimi (CMS), uzman yardımı veya yazılım gerektiren bir kabusa dönüştü. Dijital varlık yönetimi sistemleriniz ve içerik yönetiminiz şirketinizin üretkenliğinin anahtarıdır.

Tüketicilerin yüzde 40’ı kötü yazılmış içerikten rahatsız oluyor.

Yaklaşık yüzde 30’u kötü tasarım veya garip arayüzlerden dolayı hayal kırıklığına uğruyor. Tüketicilerin beşte üçü bu sorunların markayla ilgili olduğunu söylüyor. CMS ve DAM konusunda güncel düşüncelerin neler olduğunu ortaya çıkaracak tüketici trendlerini takip etmek ve takip etmek önemlidir .

Kişiselleştirme, müşteriler ve müşteriler nezdinde daha iyi marka çekiciliği elde etmenin anahtarıdır. Tüketicilerin yüzde 50’sinden fazlası, mesajını kendilerine kişiselleştiren bir markadan satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Kişiselleştirilmemiş pazarlama kampanyalarında daha düşük yanıt oranları görülür.

Ancak orta ölçekli işletmeler için her müşteriye her zaman mükemmel bir deneyim sunmak gerçek bir zorluktur.

Bu şirketler milyarlarca dolarlık emsalleriyle aynı pazarlama kaynaklarına sahip değil . Ek olarak, orta ölçekli organizasyonların kurucuları ve çalışanları sıklıkla birden fazla şapka takıyor ve bu da kişiselleştirilmiş deneyimlerin tutarlı bir şekilde sunulmasını zorlaştırıyor ve zaman alıyor .

Neyse ki, orta ölçekli şirketler zamandan ve paradan tasarruf ederken içerik oluşturma ve dağıtımını ölçeklendirebiliyor. İçerik yönetim sistemlerine (CMS) ve dijital varlık yönetimine (DAM) yatırım yapmak şarttır.

İçerik yönetim sistemleri internetle birlikte geliştirildi.

Belki yeni bir iş blog yazarısınız , ancak uzun yıllardır bu işin içinde olanlar için bir CMS kritik öneme sahiptir. İlk bir örneği düşünün: CMS hizmeti sağlamanın ilk bağdaştırıcısı olan Blogger; Bu blog yayınlama hizmeti 1999’da başladı.

CMS, kullanıcılara web üzerinde içerik oluşturmalarına, düzenlemelerine, organize etmelerine ve yayınlamalarına yardımcı olacak bir sistem sunar.

Günümüzde CMS kullanan şirketler, tüm içeriğin kanallar arasında yönetimini ve yayınlanmasını merkezileştirebiliyor ve bu da iş akışlarının kolaylaştırılmasına yardımcı oluyor. CMS ayrıca şirketlerin dijital içeriğe platformlar arasında eşzamanlı olarak erişmesine ve dağıtmasına ve içeriklerinin performansını gerçek zamanlı olarak ölçmesine olanak tanır.

Ancak doğru içeriğe doğru zamanda erişmek için pazarlamacıların CMS’lerini dijital varlık yönetimi yazılımıyla birleştirmeleri gerekiyor.

Coupling, şirketlerin fotoğraf, video ve logo gibi içerikleri hızlı bir şekilde bulmasına ve almasına, ardından bu içeriği yayınlamasına ve performansını izlemesine yardımcı olur.

Bir videoyu depolamak ve daha sonra yayınlamak veya bir dosyayı bir arkadaşınızla paylaşmak için Google Drive’ı kullandıysanız, dijital varlık yönetimi yazılımını kullanmış ve paylaşmışsınız demektir. İşletmeniz için bir dijital varlık yönetim sistemi isteyeceksiniz.

Daha önemli ticari veya kurumsal dijital varlık yönetimi sistemlerinin bazı harika örnekleri şunları inceliyor:

 • Adobe Experience Manager Varlıkları
 • Bynder
 • Canto Bulutlu
 • Stil laboratuvarları
 • Genişletmek
 • Marka klasörü

Popüler içerik yönetim sistemlerine birkaç örnek:

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal
 • Magento (e-ticaret mağazaları için)
 • Squarespace Wix

DAM ve CMS’nin ölçeklenebilir kusursuz deneyimler sağlamak için birlikte çalışmasının üç yolu aşağıda verilmiştir.

 1. Verimliliği artırın.

CMS kullanmayan firmalarda web sitesinde değişiklik yapmak zor ve zaman alıcıdır. Pazarlama departmanı çalışanları büyük olasılıkla bu değişiklikleri kendi başlarına yapamazlar. BT departmanındaki meslektaşlarınızdan yardım isteyin ve bunun ne kadar süreceğini bilemezsiniz.

Tüm bu isteklerin karşılanması konusunda hepimiz BT’ye ve geliştiricilere güveniyoruz. Basit gerçek şu ki, BT ekipleri çok daha acil önceliklere maruz kalıyor.

Doğru CMS ile pazarlamacılar web sitesi değişikliklerini BT’ye güvenmeden kendi başlarına hızlı bir şekilde uygulayabilirler.

Sonuç olarak, pazarlamacılar yeni içerik ve deneyimleri çok daha hızlı bir şekilde sunabiliyor. Küçük bir dijital optimizasyon artık işe yaramayacak. Verimliliği artırmanın tek yolu BT departmanlarına olan bağımlılığı azaltmak değildir.

Dijital varlıkları bulmak ve yeniden kullanmak için şu anda ne kadar iş gerektiğini düşünün. Şirketlerin yüzde 80’inden fazlası, dijital varlıkları kullanırken karşılaştıkları en önemli zorluğun yalnızca bu içeriği takip etmek olduğunu söylüyor.

Dijital içerik yöneticisi Morgan Quinn’in blog bilgilerini izleyin . Quinn, DAM çözümlerini kullanan markaların dijital varlıkları emsallerine göre beş kat daha hızlı bulduğunu bildiriyor.

 1. Daha akıllı çalışmak için yapay zekadan yararlanın.

Yapay zeka, DAM çözümlerinin yeteneklerini geliştirebilir, böylece orta ölçekli firmalara büyük tüketici segmentlerine hızlı bir şekilde içerik bulma ve sunma yeteneği kazandırılabilir.

Örneğin “Akıllı etiketleme”, videoları ve fotoğrafları otomatik olarak etiketlemek için makine öğrenimini ve yapay zekayı kullanır.

Akıllı etiketleme sayesinde pazarlamacıların içeriği organize etmek ve onlar için en iyi açıklamaları bulmak için saatler harcamasına gerek yok. Basitçe yapay zekayı DAM çözümlerine eklemek onlar için bir çözüm sağlayabilir.

Yıllık geliri yaklaşık 800 milyon dolar olan yarı iletken ekipman üreticisi Silicon Labs’ın hikayesini düşünün. Silicon Labs, 5.000 teknik belgeyi etiketlemek ve izlemek için Adobe Experience Manager’ı kullandı . Bu proje aynı zamanda görsellerin ve fotoğrafların etiketlenmesini, takibini, yönetilmesini ve deneyimlerin sunulmasını da içeriyordu.

Pazarlamacılar genellikle BT departmanını beklemek zorunda kaldığı için Silicon Labs’ın web sitesinde değişiklik yapması bir hafta sürüyordu. Artık  değişiklikler yalnızca 20 dakika sürüyor.

Tüm içeriğinizi yönetmek için şirket çapında bir DAM çözümü ve CMS benimsemek göz korkutucu görünebilir, ancak küçük firmalar için faydası çok büyüktür. Verimliliği artırmak ve pazarlama araştırmasını yayınlamak ve içerikle ilgili kritik bilgiler vermek için gereken süreyi kısaltmak, yeni ve heyecan verici deneyimler sağlar. Silicon Labs, yalnızca üç kişiden oluşan pazarlama ekibiyle bunun en iyi örneğidir.

 1. Para biriktir.
Birçok orta ölçekli şirket, içeriği silolarda oluşturur ve saklar.

Bir kampanya teklifi, tüketicilerin onu masaüstünde mi, mobilde mi yoksa Facebook’ta mı görüntüleyeceğine bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Doğru CMS ve DAM çözümleriyle şirketler içerik oluşturmayı merkezileştirebilir ve tüm kanallarda eş zamanlı güncelleme yapabilir. Tüm iş optimizasyonlarının olduğu bu ortamda, her kanalın manuel olarak güncellenmesi artık bir seçenek değil.

Varlıkların birden fazla görevde yeniden kullanılması durumunda “varlığın yeniden kullanımı” olarak adlandırılan şey gibi, her iki sistemin birlikte kullanılması şirketin kârlılığını artırabilir.

Araştırmalar, DAM çözümlerini kullanmayan şirketlerin varlık yönetimi için 44.000 dolardan fazla para harcadığını gösteriyor . Tersine, doğru şekilde kullanıldığında, DAM çözümleri şirketlere yalnızca beş yılda 189.000 $’a yakın tasarruf sağlayabilir.

Motorola’ya bir bakın. Telekomünikasyon şirketindeki çalışanlar, bir DAM çözümünü benimsemeden önce kullandıkları her görselin izini sürmek, dönüştürmek ve dağıtmak için ortalama 20 dakika harcadılar. Bu görüntüleri hızlı bir şekilde bulmak için bir DAM çözümü kullanmak, şirkete 600.000 $ tasarruf sağladı.

Günümüzün müşterileri verimli, kişiselleştirilmiş dijital deneyimler istiyor. Her boyuttaki marka teslimat yapabilir. Sadece bir CMS’ye ihtiyaçları var ve bir DAM vermeleri gerekiyor.

 

Kaynak: readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin