İstanbul’dan bir Marka 2017 geçti!


Yazan: Sezin Katalon

Şehrin gelenekselleşmiş etkinliklerinden biri olan Marka, bu sene 18. Yaşını kutladı. 13-14 Aralık tarihlerinde İstanbul’da Hilton Bomonti’de gerçekleşen konferans, markaya, iletişime ve pazarlamaya dair başarılı isimlerden öğrenmek isteyen binlerce kişiyi ağırladı. İki gün boyunca 41 seansta 62 konuşmacı, alanında uzman oldukları konularda katılımcıları bilgilendirdiler.

Tüm zamanların Marka moderatörü BJ Cunningham, yine tüm enerjisiyle konferansı yönetip, her ne kıdemde olursa olsun tüm konuşmacıların aynı sürede mesajlarını iletmelerine yardımcı oldu. Gerektiği yerde de sorularıyla konuşmacıları yönlendiren Cunningham, seansların olabildiğince akıcı geçmesini sağladı. Hem Türkiye’den, hem de dünyanın dört bir yanından gelen konuşmacılar, konferansta sosyal girişimciliğin gücü, Türkiye’de sanatçı olmak, Y kuşağı, yapay zeka, e-spor, mükemmel vücut algısı, Türk dizilerindeki dijital dönüşüm gibi bir çok konu konuşuldu. Türk konuklar çoğunlukla marka direktörleri, gazeteciler, yönetim kurulu üyeleri ve popüler yüzlerden seçilmişti. Yabancı konukların arasında ise girişimciler, sosyal sorumluluk projeleriyle gündeme gelenler ve akademik çalışma yürüten isimleri görmek mümkündü.

Bu etkinlikten bir sonraki gün yani 15 Aralık’ta, Marka Youth yine Hilton Bomonti’de gerçekleşti. Tam 1000 gence ücretsiz katılım sağlayan organizasyon, önceki günlerde Marka 2017’de konuşan konuşmacılardan bazılarını gençlerin izleyebileceği bu günde de sahnesinde ağırladı. Türk ve yabancı konuşmacı sayısının Youth gününde de dengelenmesi, gençlerin sadece kendi ülkelerinde değil, dünyada değişen ve gelişen dijital dünyayı ve trendleri anlamalarına yardımcı oldu.

Youth’ta bir de konferanstan farklı olarak, günümüzde oldukça popüler olan Influencer (Marka Elçisi) konusu, Türkiye’den isimlere yer verilerek konuşuldu. Kendi içeriğini üretip marka elçisi olmak isteyen gençlerin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken seansta, kaliteli içerik üreten herkesin bunu başarabileceğini ancak perde arkasında kurumsal hayattan bile daha yoğun bir tempoyla çalışılması gerektiği vurgulandı. Yani aslında iki günlük değil, Youth ile beraber toplamda üç günlük bir Marka geleneği, 18. yaşını da bu şekilde kutlamış oldu.

Marka Konferansı, konuşmacılarında bu kadar sosyal sorumluluğa yer vermişken, bir proje de konferans boyunca kendisi yürüttü. UNICEF ile işbirliği yaparak üç gün boyunca satış yapan Dükkan 18’i, yine Hilton Bomonti’de etkinlik alanında açtı. 18 yaş altı kız çocuklarının evlendirilmesine karşı durduğu ve eğitimlerine devam etmelerini destekleme amacıyla oluşturulan “Daha 18 Değilsin” UNICEF ve Marka ortak projesine Dükkan 18’in tüm geliri bağışlandı. Konferans ürünlerinin yanı sıra Pop.see.cul markasının da sadece Marka 2017’ye ve bu projeye özel ürettiği koleksiyon da Dükkan 18’de satışa sunuldu.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin