İşte 2017’nin pazarlama trendleri!


Yazan: Hanna LaRock

Çeviren: Berfu Ervakit

Konu pazarlama trendleri olduğunda söylenecek çok fazla şey var. Yenilikleri okumak ne kadar iyi olsa da her şeyi kendinize yakın görmemek önemlidir. Çünkü bazı pazarlama trendleri işiniz için gerçekten harika olabilirken bazıları olmayabilir. Ne zaman haberleri kontrol etsek başka bir trendin çıktığını görüyoruz. Ve 2016’nın son aylarına yaklaşırken 2017’nin pazarlama trendlerinin çıkması hiç de şaşırtıcı değil. İşte öne geçmek için bilmeniz gereken bazı trendler:

Veri analizi bir üst seviyeye alınacak

Söz konusu müşteri aktivitelerini analiz etmek olunca, en büyük sosyal medya şirketleri bile verilerin her zaman her şeyi ortaya koymadığını itiraf ediyorlar. Geçmişte şirketler pazarlamalarını yönetmenin ana yolu olarak verilere bakmaya teşvik edilmişti. Ancak, şirketler her zaman umdukları sonuçları getirmeyen belirsiz veriler etrafında vakit harcıyorlardı. 2017 yılında bunların hepsi değişecek. Veri ciddi bir amaçla analiz edilmeye başlanacak. Şu andan itibaren, şirketinizin sahip olduğu her hedef çok sağlam verilerle açık ve doğrudan bir bağlantı içinde olmalı. Aksi takdirde kullanılmayacaktır.

Kişiselleştirme artık pejmürde değil gerekli olacak

Önümüzdeki yılın pazarlama trendleri, kişiselleştirmenin, markanızın büyümesi ve müşterilerinizle olan ilişkileri geliştirmenizde anahtar olacağını öne sürüyor. Bu artık sadece müşteri isteğine göre değiştirilen şeyler ile ilgili değil. Bu artık kendi kişiliğinizi yaptığınız ve meydana getirdiğiniz her şeye eklemekle ilgili. Geçmişte çok kişisel ya da pejmürde görünebilen şeyler profesyonellikten uzak sayılırdı. Ama şimdi bir şeye ne kadar kişisel bir hava eklerseniz o kadar iyi olacak.

Müşteriler nesnelerden daha çok deneyim arıyorlar

2017 ile birlikte insanlar deneyimlerin maddi şeylerden daha değerli olduğu gerçeğine tutunmaya başlayacaklar. Y kuşağı anı yaşıyor. Onlar ebeveynlerinin yaptığı gibi emekliliği umursamıyorlar. Yapmak istedikleri bir şey olduğunda inanın ister süper ekonomik ister süper pahalı olsun bunun için gayret ediyorlar. Eğer dünyayı kapsayan gezilerin satışını yapmıyorsanız o zaman müşteri deneyimini sağlamak için alternatif bir yol düşünmeniz gerekebilir. Bunu nasıl yapacaksınız? Sormanız yeterli!

Kısa dikkat sürelerinin dahi elde edilmesi için video kullanımı

Önümüzdeki yıl hedef kitlenizin daha kısa dikkat sürelerine sahip olacağı tabii ki şaşırtıcı bir şey değil. Bu, geleneksel içeriklerin ve hatta infografiklerin bile zamanının geçtiği anlamına geliyor. Aslında metin ile olan her şey riskli. İçeriğin ana kaynağı olarak video üretmeye tutunun, bu daha iyi olacaktır.

Doğal pazarlama kullanımı

Doğal pazarlama açık ve zoraki olmayan pazarlamadır. Yıllar geçtikçe insanlar reklamlara daha az sabrediyorlar. O kadar ki, bugünün müşterileri reklamlar üzerinde şirketlerden daha fazla kontrole sahipler. Doğal pazarlama reklam yapmanın daha ihtiyatlı bir yoludur. Bu satış ortaklarınızın kendi bloglarındaki postlarından ya da tweetlerinden birinde üstünkörü sizden söz etmesi aracılığıyla yapılabilir.

Bu trendleri okurken onların bazen belirsiz olabileceğini ya da her zaman elle tutulur olmayabileceğini tekrardan hatırlayın.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin