İşte gerilla ruhu…


Yazan: Güventürk Görgülü

Habertürk’te 16 Ekim 2008’de yayınlanan bir fotoğraf, daha önce sitemizde yer verdiğimiz gerilla pazarlamayla ilgili öyküyü aklımıza getirdi. Çünkü bu resim, gerilla pazarlama kavramının babası Jay Conrad Levinson’ın “gerilla ruhu”nu tarif edebilmek için konferanslarında anlattığı küçük öykünün neredeyse canlı bir örneği. Levinson’ın öyküsü şöyle:

“Ufak bir işyeri var mobilya satıyor. Etrafta ondan çok daha büyük mobilya mağazaları var. Yanındaki mağaza kocaman; mağaza boyunda bir afiş asmış “yüzde 60 indirim!”, diğer yanındaki ondan da büyük, “yüzde 75 indirim!” Ortadaki gerillanın ise ne bu kadar indirimi yapacak, ne de bu kadar büyük afiş asacak parası var. O da tam ortaya, kapısının üzerine şunu yazıyor: “Ana giriş”. İşte gerilla ruhu budur…” Ve Levinson bu hikayenin hemen ardından ekliyor; “Gerilla pazarlama bir süreçtir, bir olay, bir etkinlik değildir.”

Fazla söze gerek yok aslında Trabzon’da çekilmiş bu fotoğrafa bir bakın. Mavi Jeans mağazasının yanında “Bordo” isimli bir mağaza. Yan yana geldiğinde “Bordo Mavi”. Aynı mağazanın yerinde herhangi bir isimde herhangi bir mağaza da olabilirdi. Ama mağazanın ismini “bordo” koyduğunuzda ve bunu mavi Jeans ile aynı fontta yazdığınızda, tabelasını da Mavi ile aynı hizaya yerleştirdiğinizde, üstelik bunu Trabzon’da yaptığınızda, yaptığınız yatırım çok daha değerli hale gelebiliyor. İşte bunu görebilmek ve uygulayabilmek gerçek bir “gerilla ruhu” gerektiriyor.

Bu fırsatı görüp değerlendiren ve uygulayan girişimciyi de Anadolu’dan mükemmel bir bir gerilla pazarlama örneği ortaya koyduğu için buradan tebrik etmek gerekiyor.

(*Bu arada Hürriyet ve Habertürk web sitelerinde yayınlanan bu fotoğrafı çeken fotoğrafçının isminin veya fotoğraf kaynağının belirtilmemesi gerçekten üzücü. Bu tür konularda biraz daha hassas davranmakta fayda var.)

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin