İşte sürat işte ses


Yazan: Sinan Emin Erdem

Büyükbabanızdan size kalan eski bir kamyonetiniz var ve siz onu kullanmak istemiyor musunuz? Büyük hata! Amerika’daki Gas Monkey Garage adlı bir firma eski arabaları restore ederek eşsiz yeni tasarım arabalara çeviriyor. Peki ama bu süreç nasıl işledi?

Gas Monkey’in kurucuları olan Richard Rawlings ve Aaron Kaufman, bu işe ilk önce Discovery Channel’da yayınlanan “Overhaulin” programında çalışan sakin tamirciler olarak karşımıza çıktı. Kısa süre içerisinde bu işin eğlenceli ve kazanç getiren bir iş olduğunu gören Richard ve Aaron, “Overhaulin” programından ayrılıp kendilerine ait yeni bir restorasyon garajı kurmak için görüşmelere başladılar ve mutlu sona ulatıştılar. 2002 yılında Gas Monkey garajının hikayesi böylelikle başlamış oldu. Richard Rawlings 2004 yılında kurduğu baskı şirketini satarak Gas Monkey Garajının bütçesine katkıda bulundu.

Garaj kurulduktan sonra yollara düşen Richard ve Aaron Teksas komşu eyaletlerin en ücra köşelerine giderek, satın alacakları ve Dallas’taki Gas Monkey garajlarında tamir ve restore edecekleri kıyıda köşede unutulmuş eski klasik arabalar aradılar. Teknolojinin gelişmesi ile artık bir sonraki seviyeye geçmek isteyen Richard, 2012 yılında Discovery Channel ile anlaşıp bu işi televizyon programcılığına dökmeye başladı. Programın adı ‘’İşte Sürat İşte Ses’’ oldu. İlk programlarda yapılan arabaların fiyatları oldukça normaldi. Zaman içerisinde televizyon şovunda belirli bir hayran kitlesine ulaşan Richard gün geçtikçe daha yüksek fiyatlara arabaları satmaya başladı.

Televizyon programından sonra restoran işletmeciliği

Programın başarılı geçen 6 sezonunun ardından Gas Monkey markalaşmaya ve ünü dünya çapında yayılmaya başladı. Yenilikçi düşünce tarzı ile Richard farklı alanlara da yönelmeyi ihmal etmiyor. Tshirtler, anahtarlıklar, şapkalar, bardaklar, oyuncaklar hatta enerji içeceklerinin üzerinde bile Gas Monkey logosu görmeniz mümkün. Bunlarla da yetinmeyip Teksas’ta kendi isimlerini taşıyan bir restoran-bar işletmeciliği yapıyorlar. Rawlings yatırımlarını arttırıp Dallas’ta bir de canlı konser salonu açmak için kolları sıvadı ve bunu 2014 yılında gerçekleştirdi. Geçen süre içerisinde Gas Monkey’in sosyal medyadaki hesapları dünya çapında reklam yapma noktasına geldi. İlk başta düşük bütçeli bir program olarak başlamasına rağmen artık rekor seviyede bir kitlesi var.

İnsanlar günümüzde fabrikalaşan araba tiplerinden sıkıldığı için bu tür bir program birçok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Richard Rawlings’in şu an tahmin edilen serveti 15 milyon dolar. 2017 yılı sezon galası bölümünde 2.69 milyon izleyiciye ulaşarak Amerika’daki pazartesi akşamı programları listesinde birinci sırayı aldı.

 

Kaynak: www.therichest.comwww.gasmonkeygarage.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin