İş yerinde daha etkili konuşmayı nasıl öğrenebilirsiniz?Yazar: Stephanie Vozza
Bu uzman, işyerinde sessizliğin genellikle bilinçaltında öğretildiğini söylüyor. Ancak aşağıdaki adımları izleyerek yüksek sesle konuşmayı öğrenebilirsiniz.
Bu uzman, işyerinde sessizliğin genellikle bilinçaltında öğretildiğini söylüyor. Ancak aşağıdaki adımları izleyerek yüksek sesle konuşmayı öğrenebilirsiniz.

 

“Sessizlik altındırabilir, ancak bunun bazen bir bedeli olabilir. Sessiz kaldığınızda, değişiklik yapamazsınız. Dilinizi tutmak duygularınızı içselleştirmek anlamına gelir. Sessizlik ayrıca anlamlı ilişkiler kurmanızı da engeller. Fiziksel, duygusal ve üretkenlik açısından, sessizlik bir şeyleri yapma ve yaptığınızı iyi yapma yeteneğinizi zayıflatabilir,” diyor, Unlearning Silence: How to Speak Your Mind, Unleash Talent, and Live More Fully kitabının yazarı Elaine Lin Hering.”

“Bu ‘sessizlik içinde acı çekmektir’” diyor Elaine Lin Hering. “Bir şey söyleyememe hissi, sinir sistemimizi kronik olarak yüksek alarm durumunda tutuyor ki bu vücudumuzun alışık olmadığı bir durumdur . Bunun sonucunda ‘ bağışıklık sistemleriniz tehlikeye giriyor veya bazı somut sağlık etkileriyle karşılaşıyorsunuz.”

Sessiz kalmak sizi kendinizden, çevrenizden aslında her şeyden izole eder. Sorunun kendiniz olduğunu düşünür ve bunu içselleştirirsiniz. ‘Eğer sessiz kalıyorsak, bağlantı için bir fırsat yoktur,’ diyor Hering. ‘Düzeltme için bir fırsat yoktur. İyi niyetlerin olumlu etkiye dönüşmesi için bir fırsat yoktur. O sessizliği çözünceye kadar, aslında becerilerimiz etrafındaki tüm diğer çalışma ve yatırımların faydalarını göremeyiz.’

NEDEN SESSİZ KALIYORSUNUZ?

Peki neden çoğumuz sessiz kalma eğilimindeyiz? Hering, sessizliğin bir kontrol tekniği olduğunu söylüyor.

Hering, “Bunu çok erken öğrendik” diyor. “Yemek masasına oturduğunuzda ve birisi size ‘bu uygun değil’ veya ‘bunu burada yapmıyoruz’ diyen bir bakış attığı andan itibaren. Bunların bir kısmı garantilidir, diğer zamanlarda ise size kendi parçalarınızı düzenlemeyi öğretir çünkü yaptığımız bağlamda hoş karşılanmıyorlar.”

Yetişkinlikte, sessizlik iş yerinde sıklıkla bilinçaltı olarak öğretilebilir. Örneğin, bir toplantı sırasında fikirlerinizi sunarsanız ve bunlar dikkate alınmazsa kendinize saklamayı öğrenebilirsiniz. İş yerinde sessizliğin değerli olduğu bir diğer durum ise patronunuz veya patronunuzun patronunun CEO’ya karşı hiçbir itirazda bulunmamasıdır.

Hering’in dediğine göre, “Bu, örgütsel psikologların ‘örgütsel sessizlik’ dediği şeydir.”

SESSİZLİĞİ ÖĞRENMEMEK

Sesinizi duyurun
Sesinizi duyurun

 

İlk adım, sessizliğin öğrenilmiş bir davranış olduğunu anlamaktır. Daha sonra varsayımlarınıza meydan okumaya başlayabilir ve hangilerinin norm olarak işlediğini anlayabilirsiniz, diyor Hering. Kendinize “Sesimi ne zaman kullanmamın uygun olduğu ya da bir sesimin olup olmadığı konusunda hangi varsayımlara sahibim?” diye sorun. Ayrıca, “Burada sesimi yükseltmekle ilgili hangi davranışlara izin veriliyor veya değer veriliyor?” diye sorun.

Eylemlerinizi yönlendiren varsayımlara dikkatinizi çektikten sonra kendinize şunu sorun: “Bu varsayımlar olmak istediğim kişiye ne kadar uyuyor? Olmak istediğim lidere? Ve yaratmak istediğim işyeri ekibine?”

“Neyi sürdürüyorum?” diye soruyor Hering. “Fark etmemiş olabileceğim hangi yollarla aslında kendimi susturuyorum? Çevremdeki insanlardan sessizlik yerine daha sesli bir kültür inşa etmeleri için ne gibi taleplerde bulunabilirim? O zaman, bundan sonra bilinçli seçimler yapmaya özen gösterin.”

YÜKSEK SESLE KONUŞMAYI ÖĞRENMEK

Sesini yükseltmek cesaret gerektirir, ancak cesaret tek başına yeterli değildir. “Geleneksel konuşma tavsiyesi, ‘Daha cesur olun. Kendinize daha fazla güvenin,” diyor Hering. “Ben bunun aynı zamanda bir hesaplama meselesi olduğunu iddia ediyorum. Konuşmak benim için mantıklı mı? Buna değer mi? Bana göre, sessizliği öğrenmemenin gücü budur.”

Hering, kendinize üç soru sorarak buna değip değmeyeceğini belirleyebileceğinizi söylüyor: Sesi seçmenin maliyeti nedir? Sessiz kalmanın faydaları nelerdir? Benim için hangisi daha mantıklı?

“Sesi seçmenin maliyetine baktığımızda, genellikle anlık kısa vadeli rahatsızlığa gereğinden fazla öncelik veriyoruz” diyor Hering. “Bu gariplik hissinden veya potansiyel rahatsızlıktan hoşlanmıyorum, bu nedenle burada bu konuşmayı yapmayacağım” diye düşünüyoruz. Bu hesaplamada farkına varamadığımız şey ise konuşmayı şimdi yapmazsan maliyeti ne olur? Çünkü genellikle sorunlar kendiliğinden ortadan kalkmaz ve bu işleri zamanla daha da kötüleştirir.”

Hering, sadece kısa vadeli maliyetleri değerlendirmek yerine, uzun vadeli maliyetlere de bakmayı öneriyor. Kendi huzurunuzu, enerjinizi, öz bakımınızı ve hayatta kalmanızı korumak gibi sessizliğin mantıklı olduğu ve kullanılabileceği zamanlar vardır.

“Bunların hepsi meşrudur” diyor Elaine Lin Hering. “Her birimiz kendi seçimlerimizi yapma yetkisine sahibiz, çünkü taşıdığımız her şeyi sadece biz biliyoruz.”

‘İster konuşmayı seçin ister sessiz kalmak için hesaplı bir karar verin, size öğretilen sessizliği anlamak ve ona meydan okumak devam eden bir süreçtir. Ama buna değer. Bilinçdışı kalıplarınızı öğrenerek, iş yerinizde ve evinizde nasıl görünmek istediğinize dair bilinçli bir karar verebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.fastcompany.com/

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin