İtibar yönetiminin üç aşamasıYazar: Lars Lofgren
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

 

Markanız sizin işinizdir ve çevrimiçi itibarınızı markanızın büyük bir parçasıdır.

Bu itibarı oluşturmak, harika bir web sitesi, sosyal medyada aktif bir varlık ve artan sayıda olumlu çevrimiçi inceleme içeren sağlam bir temelle başlar.

O zaman harika içerik, müşteri katılımı ve tüm bu ivmeyi uzun vadede sürdürmek için bir plan eklemelisiniz. Çok fazla iş, ancak hepsini iyi yapmak size olumlu bir çevrimiçi itibar kazandıracaktır.

Yine de bu olumlu itibar sonsuza kadar garanti edilmez. Sonunda olumsuz tanıtımla karşı karşıya kalcaksınız her iş bir noktada yapar. Yani bunu yönetmek için de bir plana ihtiyacınız olacak.

Çevrimiçi itibarınızı yönetmenin üç aşaması

Çevrimiçi itibarınız yönetmek devam eden bir süreçtir. Bu, yeni başlayanlardan işletmelere kadar tüm işletmeler için geçerlidir.

İşte çevrimiçi itibar yönetiminin üç aşaması:

  1. Çevrimiçi itibarınızı oluşturmak
  2. Çevrimiçi itibarınızı korumak
  3. Çevrimiçi itibarınızı kurtarmak

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bu aşamaların her birinde size yol göstereceğim.

Çevrimiçi itibar yönetiminin kolay parçaları

Yeni başlayanların ve yeni işletmelerin çevrimiçi itibarlarıyla sıfırdan başlaması gerekiyor. Neyse ki, bu şirketinizin web sitesiyle başlayan basit bir süreçtir.

Bugün web sitesi olmadan iş yapmak neredeyse imkansız. Bu nedenle, alan adınızı zaten talep ettiyseniz ve çalışan bir web siteniz varsa, itibar listenizden yapılacaklardan birini hızlı bir şekilde işaretlediniz.

Ancak sitenizin kalitesi, hızlı yüklendiğinden ve düzgün çalıştığından emin olmak için erken aşamalarda bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyabilir. Siteniz ayrıca ziyaretçileri sayfalarınızda mümkün olduğunca uzun süre tutacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu, hemen çıkma oranlarınızı düşürmenize ve SEO sıralamalarını yükseltmenize yardımcı olacak ve nihai olarak itibarınızı artıracaktır.

Bu sorunları ele almak için web sitenizi yükseltmenize yardımcı olabilecek profesyonel web tasarımcılarını işe almak kolaydır.

Sosyal medya hesaplarınızı kurmak, çoğu işletme sahibinin kendi başlarına atabileceği bir diğer kolay adımdır. İşletmeniz için hangi platformların en mantıklı olduğunu bulun ve profillerinizi orada ayarlayın.

Tabii ki, bu tür işleri profesyonellere bırakmak isteyen herkes için yardımcı olacak birçok yetenekli hizmet var. Favorilerimden biri WebiMax. On yıldan fazla bir süredir işletmelerin çevrimiçi itibarlarını başarılı bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyorlar.

WebiMax, işletmelere çevrimiçi itibar yönetimi ve dijital pazarlama konusunda yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır. Hepsini yapıyorlar ve yaklaşımı her işletme için tamamen özelleştiriyorlar.

Markanızın nerede ve nasıl yardıma ihtiyacı olduğunu anlamak için ücretsiz kapsamlı bir itibar analizi ile başlayabilirsiniz. Size hedefe ulaşmak için gerçekçi bir zaman çizelgesi, mevcut içeriğiniz hakkında raporlar, sahipsiz profillerin bir listesi ve bir fiyat teklifi sağlayacaktır.

Çevrimiçi itibar yönetiminin zor kısımları

Web sitenizin temel bilgilerini çevirdikten ve sosyal profillerinizi kurduktan sonra, daha zor iş başlar.

Çevrimiçi itibarınızı izlemek ve yönetmek, uyanıklık ve insan gücü gerektirir. Ne zaman hatırlasan ara sıra yapabileceğin bir şey değil.

Planı düzenli olarak yürütmek için bir plan ve insanlar gerektirir. Sosyal medyada bahsedilenleri kontrol etmek, incelemelere yanıt vermek, web sitesinin optimize edilmesini sağlamak, şirket bahsetmeleri için interneti izlemek – tüm bunlar düzenli olarak yapılmalıdır.

Sosyal medya bahsetmelerinizi ve müşteri yorumlarınızı yalnızca ara sıra kontrol ederseniz, ara sıra başarı elde etmeyi bekleyebilirsiniz.

Bir şeyleri yönetmek için özel kaynaklara ihtiyacınız var ve çoğu işletme bunu etkili bir şekilde yapacak kaynaklara sahip değil.

WebiMax gibi bir full-servis şirketi, çevrimiçi itibarınızın tüm yönlerini yönetebilir. Web sitenizi optimize edecekler, çevrimiçi etkileşimi yönetecekler, içerik oluşturacaklar ve olumsuz incelemeler ve derecelendirmelerle ilgilenecekler.

WebiMax, işletmeniz için olumlu bir çevrimiçi varlık oluşturmanın ve sürdürmenin tüm yönlerini ele alma konusunda deneyimlidir. Zor işi yapıyorlar ve şirketinizi yönetmeye göz kulak olmanıza izin veriyorlar.

Aşama 1: Çevrimiçi itibarınızı oluşturma

İşinizi büyütmek için kendinize olumlu bir isim oluşturmanız gerekir. Günümüzün dijital dünyasında bunu yapmanın en hızlı yolu, olumlu bir çevrimiçi varlık geliştirmektir.

Vızıltı oluşturmak ve sattığınız ürün veya hizmetler hakkında konuşmalar başlatmak istiyorsunuz. Ne kadar çok insan sizin hakkınızda iyi bir şekilde konuşursa, işiniz o kadar hızlı gelişir.

İşte bunu nasıl yapacağınız.

İlgi çekici bir web sitesi varlığı oluşturun

Bir alan adı satın aldığınızda ve temel bir web sitesi tasarladığınızda hazır olduğunuza inanma hatasına düşmeyin. Şeylerin teknik yönünün aranmasının yanı sıra, kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Web sitenizin kolay gezinmesi gerekiyor. Bir ziyaretçi her zaman nerede olduğunu bilmeli ve sayfadan sayfaya kolaylıkla geçebilmelidir. Sezgisel menüler ve net bir site haritası bunu başarmanın iki yoludur.

Siteniz de web dostu olmalıdır. Bu, tüm büyük tarayıcılarda çalışacağı ve meta etiketleri ve alternatif etiketleri doğru bir şekilde dahil edeceği anlamına gelir. Bu faktörler Google’ın sitenizi nasıl bulduğu ve arama sonuçlarında nasıl görüntülediği olduğundan, bu özellikle önemlidir.

Ayrıca web sitesi tasarımınızın sezgisel olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Ziyaretçiler, etrafta dolaşmak zorunda kalmadan ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde bulabilmelidir. Hiçbir şey ziyaretçilerin sitenizden sinir bozucu bir kullanıcı deneyiminden daha hızlı çıkmasına sahip olamaz.

Sosyal medya profillerinizi oluşturun

Günümüzün çevrimiçi dünyasında, potansiyel müşteriler sizinle iş yapmaya karar vermeden önce çok fazla araştırma yapacaktır. Sosyal medya ilk bakacakları yer.

Bu, işletmenizin tüm büyük sosyal medya platformlarında bir varlığa ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Facebook, LinkedIn, Twitter ve Instagram bugün şirketler için gerekliliktir. Aynı şekilde, video pazarlama stratejinizin bir parçasıysa, YouTube ve TikTok da bu listeye eklenmelidir.

Bu kanalların her birinde zaten güncel profilleriniz yoksa, bunları kurmanın zamanı geldi. Ve sonra onları aktif tutun. Hiçbir şey gelecekteki müşteriler için aylar veya yıllardır güncellenmemiş bir sosyal sayfaya inmekten daha caydırıcı değildir.

İncelemelere ve derecelendirmelere odaklanın

Ayrıca, müşterilerin işiniz hakkında konuşabileceği tüm olası yerlere göz kulak olmak isteyeceksiniz. Buna sosyal medya kanalları ve Google ve Yelp gibi halka açık inceleme siteleri dahildir.

Büyük inceleme sitelerinde iş profilleriniz yoksa, şimdi bunları yerleştirme zamanı.

Memnun müşterileri olumlu deneyimleri hakkında bir değerlendirme bırakmaya teşvik etmek isteyeceksiniz. Web sitenizdeki tüm profillerinize bağlantılar ekleyerek bunu yapmalarını kolaylaştırın. Bu şekilde tek gereken onları başlatmak için bir tıklamadır.

Ne kadar çok harika inceleme olursa, iş itibarınız o kadar fazla artış elde eder.

Çevrimiçi müşterilerle etkileşim kurmak için standartlar geliştirin

Sosyal profillerinizi ve işletme inceleme sayfalarınızı yerleştirdikten sonra, müşterilerin söylediklerine yanıt vermek için bir planınız da olması gerekir. O zaman bu planı yorumlar ve incelemelerle ilgilenmekten sorumlu olacak herkesle paylaşmanız gerekir.

Magna Carta’yı hazırlamak zorunda değilsiniz, ancak bazı temel yazılı yönergeler, geri bildirime kim yanıt verirse versin, tutarlı bir ses tonu korumayı çok daha kolay hale getirecektir.

Mizahi bir marka olarak itibar ister misiniz? Ciddi bir tane mi? Arada bir şey mi var? Sürekli olarak kullanmak istediğiniz kelimeler veya ifadeler var mı? Kaçınılması gereken diğerleri? Bunlar, bu yönergeleri bir araya getirirken göz önünde bulundurulması gereken sorulardan sadece birkaçı.

Ayrıca yanıtlarınızın ritmine de karar vermek isteyeceksiniz. Gerçek zamanlı olarak yanıt vermek ister misiniz? Günde bir kez mi? Haftalık mı?

Ve mutsuz müşterilerle etkileşim için süreciniz nasıl görünecek? Olumsuz geri bildirimleri yönetmek için tutarlı bir yaklaşıma sahip olmak, şirketinizin durum hakkında ciddi görünmesini sağlayacaktır. Bu, tutarlı olmayan geçici yanıtlardan çok daha güçlü bir yaklaşımdır.

İtibar yönetimi programı uygulayın

Standartlar denklemin sadece ilk kısmıdır. Ayrıca, şirket itibarınızı yönetmenin tüm yönlerinden kimin sorumlu olduğunu içeren bir plan isteyeceksiniz.

Bu, iş sözlerinin düzenli olarak çevrimiçi izlenmesini, yorumları okumayı, sosyal medyada yayınlamayı ve takipçi katılımını yönetmeyi içerir. Bu çok zaman ve çaba gerektirir ve genellikle başarılı olmak için birden fazla kişi gerektirir.

Bunların hepsi birçok işletme sahibi için ele alınamayacak kadar fazla görünebilir. Bu şekilde hissediyorsanız, her şeyi sizin için halletmek için WebiMax gibi itibar yönetimi hizmetlerine güvenebilirsiniz.

 

Sosyal medya ve çevrimiçi işletme listelerinizi kurup izleyecekler, bilgilerin her zaman doğru olduğunu onaylayacaklar ve katılımı da yönetecekler.

Aşama 2: Çevrimiçi itibarınızı korumak

İtibar temelinizi çevrimiçi olarak oluşturmak bir şeydir, ancak olumlu ivmeyi zaman içinde devam ettirmek için oldukça başka bir şeydir. Yine de çaba sarf etmek isteyeceksiniz, çünkü uzun vadeli başarıya giden tek yol budur.

Olumlu bir üne sahip şirketler, olumsuz tanıtımdan kaynaklanan serpintiyi hiç itibarı olmayan bir şirketten daha kolay emebilir. Bunu, tüketiciler ve işletmeniz arasında devam eden konuşmalar oluşturarak başarabilirsiniz.

İşte nasıl.

Web sitenizi optimize edin

İyi işleyen bir web sitesi oluşturmak ilk adımdır, ancak bu web sitesini yüksek kaliteli içerikle doldurmak da aynı derecede önemlidir.

İnsanların değerli bulduğu yararlı ve bilgilendirici içerik sağlamak isteyeceksiniz. Ayrıca düzenli olarak yeni içerik eklediğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Google gibi arama motorları, yeni içeriği arama sonuçlarında yukarı taşıyarak ödüllendirir.

Ancak Google’ın dikkatini çekmek tesadüfen olmaz. Ayrıca yeni içeriğinizi sağlam arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejileriyle aşılamanız gerekir.

Güçlü SEO uygula

En iyi içerik bile kimse görmezse düz düşecektir. Aynı şey, kimsenin aramadığı içerik oluşturuyorsanız da geçerlidir.

Peki insanların ne aradığını nereden biliyorsunuz? Her şey SEO ile ilgili. Kaya gibi sağlam bir SEO stratejisi, içeriğinizi ve web sitenizi arama sonuçlarının en üstüne itmenize yardımcı olur.

İşinizle ilgili olarak insanların ne aradığını bulmak için biraz SEO araştırması yaparak başlayın. Bu konuda size yardımcı olması için Moz veya Ahrefs gibi kullanabileceğiniz bir dizi çevrimiçi araç vardır. İnsanların şu anda aradığı en iyi ilgili ifadeleri görmek için Google arama çubuğuna birkaç kelime de yazabilirsiniz.

İnsanların aradığı kelimeleri ve cümleleri öğrendikten sonra, bir sonraki adımınız bunu oluşturduğunuz yazılı içeriğe dahil etmektir. Ayrıca bu bilgileri web sitenizin meta verilerine (arama motorlarının web sayfanızın ne hakkında olduğunu tanımlamasına yardımcı olan gizli kopyaya) eklemek isteyeceksiniz.

SEO’yu içeriğinize ve web sitenize dahil etmezseniz, markanızı arama sonuçlarının zirvesine çıkarmak için harika bir fırsatı kaybedersiniz.

Diğer güvenilir web siteleriyle ilişkiler kurun

Ayrıca sadece içerik oluşturmanın ve yayınlamanın ötesine geçmek isteyeceksiniz. Ayrıca diğer güvenilir web sitelerinin dikkatini çekmek ve içeriğinizi paylaşmalarını sağlamak istiyorsunuz. Bunun bileşik bir etkisi vardır, bu da içeriğinizdeki göz sayısı, başka bir site içeriğinizi her paylaştığında veya içeriğinize geri döndüğünde katlanarak çarpar.

Bunu nasıl yaptığınız, bir konudaki uzmanlığınızı gösteren içerikler üretmektir. Ardından, bu sitelere erişim için bir strateji geliştirirsiniz, böylece onları içeriğinizden haberdar edebilir ve ilgilerini ve ilgilerini kazanabilirsiniz.

İçerik geliştirirken, sindiriminin kolay (infografik ve görüntüleri düşünün) ve paylaşılabilir olmasını da isteyeceksiniz. Bu, diğer web sitelerinin içeriğinizi paylaşmanın değerini anında görmesine yardımcı olur.

Değerli ve net içerik, backlink oyununun adıdır.

Tabii ki, her işletmenin bordroda tüm bu zaman alan işleri yapmak için tam zamanlı bir içerik oluşturucusu veya SEO uzmanı olmayacak. WebiMax gibi bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketinin devreye girdiği yer burasıdır. İhtiyaçlarınız için doğru SEO stratejisini belirlemenin zor görevi de dahil olmak üzere tüm bunları sizin için yapacaklar.

Çevrimiçi varlığınızı korumanın bu zorlu yönünü boşaltmak,profesyonelce ele alınmasını sağlar ve bu da işinizi yürütmenin diğer yönlerine odaklanmanızı sağlar.

Aşama 3: Çevrimiçi itibarınızı kurtarmak

Olumlu çevrimiçi itibarınızı oluşturmak ve sürdürmek için çok çalıştınız. Ancak ne kadar uyanık olursanız olun veya müşterilerinizi mutlu etmede ne kadar harika olursanız olun, sonunda iş itibarınızın bir darbe alması kaçınılmazdır.

İster bir kereye mahsus kötü bir müşteri incelemesi, ister baltası olan birinin hedefli saldırısı olsun, bir noktada kötü tanıtımla uğraşmak zorunda kalacağınız. Durumu gerçekleştiğinde nasıl yönettiğiniz, yerleşik çevrimiçi itibarınızı potansiyel olarak yapabilir veya bozabilir.

Bu nedenle, olumsuz tanıtım kapınızın önünde olmadan önce hazırlıklı olmanız gerekir.

Kötü incelemeleri yönetmek

Asla hoş olmasa da, işiniz orada burada birkaç olumsuz yorum almak zorundadır. Herkesi her zaman memnun edemeyeceğin gerçektir. En vicdanlı şirketler tarafından bile hatalar yapılır.

Yine de sizi diğerlerinden ayıracak şey, nasıl tepki verdiğinizdir.

İlk olarak, olumsuz olanlar da dahil olmak üzere tüm incelemelerinize yanıt verdiğinizden emin olun. Kötü şeyleri görmezden gelmek onu ortadan kaldırmaz. Sadece işinizi umursamıyormuş gibi gösterecek.

Olumsuz yorumlara yanıt verdiğinizde, sorunu kabul etmeniz ve sorunu nasıl çözeceğinizi net bir şekilde açıklamanız çok önemlidir. Ayrıca sözlerinizin ve ses tonunuzun çok profesyonel ve özenli bir yaklaşım aktarmasını istiyorsunuz.

Yapmak istediğiniz son şey, bir müşteri incelemesine alaycı bir şekilde yanıt vermektir. Herkes alaycılığı anlamaz, özellikle okurken ve bir müşterinin sorununu çözmeye çalışmak uygun değildir.

Ek olarak, şirketinizin neden müşteri beklentilerini karşılamadığına dair bir dizi bahane listelemiyor ve bu da olumsuz incelemeye yol açıyor. Geleceğin potansiyel müşterileri bahaneler duymak istemiyor. Sadece müşteri deneyimini önemsediğinizi ve bunu düzeltmeye çalışmak için çalışmaya istekli olduğunuzu bilmek istiyorlar.

Kısacası, insanlar şirketinizin umursadığını bilmek ister.

Profesyonel bir şekilde aktif olarak yanıt vererek, incelemeyi ve yanıtınızı okuyan herkes şirketinizi daha olumlu bir şekilde görüntüleyecektir.

Doğrudan saldırıları ele alma

İşletmenize karşı yapılan doğru olmayan beyanlar, olumsuz incelemelerden tamamen farklı bir yaklaşım gerektirir. Yanlış bilgi itibarınıza hakarettir ve işinizi torpidolayabilir.

Temelsiz bir saldırının kurbanı olduğunuzda, doğru olmayan bilgileri kaldırma talebiyle içerikten sorumlu kuruluşa veya kişiye doğrudan ulaşarak başlamanız gerekir. Yanlış ifadeleri çürüten gerçekleri sağlamaya yardımcı olur.

Varsa aldığınız yanıt sonraki adımlarınızı belirler. En kötü durum senaryosu, durumu düzeltmek için avukatlardan yardım almanız gerekecek.

Ancak daha kolay bir taktik, arama motorlarının sevdiği harika içerikler oluşturmaya devam etmektir. Ne kadar çok yayınlarsanız ve içerik ne kadar yüksekse, arama sonuçlarında negatif içerik o kadar aşağı itilir.

Neredeyse hiç kimse arama sonuçlarının birinci sayfasının ötesine bakmıyor, bu yüzden bu olumsuz tanıtımı ikinci sayfaya veya ötesine ittiğinizde, çevrimiçi dünyada esasen ölüyor.

Kriz sorunlarını ele almak

Son olarak, şirketinizin karşılaşabileceği üçüncü bir itibar türü var. Bunlar, ürününüzün veya hizmetinizin küçük memnuniyetsizliğin ötesine geçen bir soruna neden olduğu ürün geri çağırma ve tüketici yaralanmaları gibi durumlardır.

Bu durumların yönetilmesi, bu makalenin kapsamının ötesine geçen derinlemesine ve kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Olumsuz tanıtımla başa çıkma hakkındaki makalemizde bu durumlarla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İyi haber şu ki, WebiMax bu itibar kurtarma durumlarının üçünde de size yardımcı olmak için tam donanımlıdır. Ağır kaldırmayı yapacaklar, böylece zorlaştığında yalnız gitmek zorunda kalmazsınız.

Kaynak: https://www.quicksprout.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin