İyi bir giriş cümlesi yazmanın 9 basit yoluYazar: Neil Patel
Çeviren: Helin Tunalı

Harika bir başlık yazmaya ilişkin pek çok materyal var. Peki iyi bir giriş cümlesi yazmaya ne dersiniz Okuyucuları makaleyi okumaya ikna etmek başlı başına bir sanattır ve eğer bunu iyi yapmazsanız potansiyel aboneleri, potansiyel müşterileri ve müşterileri kaçırıyorsunuz demektir.

Bu yazıda sıradan tarayıcıları okuyuculara dönüştürecek güçlü tanıtımların nasıl yazılacağını paylaşacağız. Makale tanıtımları önemlidir ve bunların nasıl sayılacağı aşağıda açıklanmıştır.

1. Kısa tutun.

Kısa cümlelerin büyük bir hayranıyım. Onları seviyorum çünkü insanlar onları kolayca anlıyor. Okunabilir, sindirilebilir ve etkileyici kısa cümlelerin büyük değeri vardır. Yazarlar genellikle iyi bir girişin baskısına kapılırlar ve uzun, aralıksız cümleler kurarlar. Bu cümlelerin sorunu okuyucuların çok çalışmasını sağlamasıdır ki bu da okumaya devam etmek için pek de iyi bir teşvik değildir. Bir girişin ne kadar uzun olması gerektiğine dair kesin bir cevap yoktur ancak temel kuralımız en fazla 3 kısa paragraftır. Okuyucular makalenin asıl kısmına ulaşmak için sabırsızlar, bu nedenle konuyu makalenizin derinliklerine gömmeyin; hemen peşini bırakın.

2. Beklenmedik bir şey söyleyin.

Muhtemelen “Kanca oluşturun” ve “Okuyucunun dikkatini çekin” gibi tavsiyeler duymuşsunuzdur. Peki gerçekte ne tür şeyler birinin dikkatini çeker?

İşte bazı harika seçenekler:

  • Kişisel hikayeler
  • Sorular
  • Veri
  • Sahne ayarı, örneğin “Hayal et…”

Bir düşünün; okuyucunuz zaten başlığa tıkladı. Yani konunuzla ilgileniyorlar. Ama şimdi onları biraz daha sarmanız gerekiyor.

İlk cümleniz insanların bir sonraki cümleyi okumak istemesini sağlayacak kadar ilginçse, iyi bir iş çıkardınız demektir.

3. Başlığı tekrarlamayın.

Girişinizde güçlü bir izlenim bırakmak için yalnızca birkaç saniyeniz var. Başlığınızı tekrarlamak boşa harcanmış bir fırsat. Bunun yerine, bu başlığı güçlendirme ve makaleye ve getireceği değere zemin hazırlama şansından yararlanın.

4. “Siz” kelimesini en az bir kez kullanın.

“Sen” kelimesi çok güçlü bir kelimedir.

Okuyucuya, yazarın makaleyi onları düşünerek yazdığınızı söyler. Onlarla empati kuruyorsunuz, onları önemsiyorsunuz ve parçanızın onlarda yankı bulmasını istiyorsunuz. Okuyucunuzla çok önemli bir bağlantı kuran basit bir numaradır.

5. Okuyuculara bundan sonra ne olacağını anlatın.

Neyi ele alacaksınız? Okuyucu ne öğrenecek? Bu onlara nasıl yardımcı olacak? Bunların hepsi girişte cevaplamanız gereken sorular.

Bu, okuyucunun beklentilerini belirler ve makalenizde gezinmelerine yardımcı olur. En çok ilgilendikleri bölüme atlayabilir veya tamamını okuyabilirler. Örneğin:

  • “Deniz kaplumbağalarının neden her zaman yumurtalarını kumsala bıraktığını öğrenmek üzeresiniz.”
  • “Ve eğer deniz kaplumbağalarının neden kumsala yumurtalarını bıraktığını merak ettiyseniz, bilmeniz gereken her şey burada.”
  • “Bu makale, bu muhteşem canlıların kumsallara yumurta bırakmasının 17 nedenini açıklıyor.”
  • “Büyüleyici, komik ve şok edici; deniz canlılarının sahile yumurta bırakmasının nedenleri bunlar.”

6. Makalenin neden önemli olduğunu açıklayın.

Makalenizin okuyucularınız için neden önemli olduğu sizin için açık olabilir, ancak değerini vurgulamak ve bağlamına oturtmak size kalmıştır.

Örneğin, pazarlama hedef kitlesi için TikTok hakkında bir makale yazdığınızı varsayalım. Kullanıcı tabanı hakkında şaşırtıcı bir TikTok istatistiğiyle liderlik edebilirsiniz. İşte bir örnek:

“Geçtiğimiz iki yılda TikTok’un kullanıcı tabanı %15 artarken diğer platformlarda etkileşimde durgunluk veya düşüş görülüyor. Bu, pazarlamacıların bu kısa biçimli video platformuna daha fazla dikkat etmek isteyebileceğini gösteriyor.”

İki cümlede ilginç bir bilgi sundunuz ve bunun neden önemli olduğunu açıkladınız.

Bu makalenin girişine bakın, şu cümleyi hatırlayacaksınız: “ Ve eğer bunu iyi yapmazsanız, potansiyel aboneleri, potansiyel müşterileri ve müşterileri kaçırıyorsunuz demektir. 

Buradaki amacım, blog yazısı tanıtımları konusunu bir işletmenin kârlılığına bağlamaktı.

7. Okuyucularınızın sahip olabileceği bir endişe veya soruna değinin.

Herkesin her alanda kendine göre sorunları var. Alıcı kişiliklerinizi oluşturduğunuz andan itibaren bazılarının zaten listelenmiş olması gerekir . Girişinizde bu sorunlara ilişkin farkındalığınızı iletin; böylece sempatik bir okuyucu kazanma olasılığınız artar.

İnsanlar sorunlarını çözmek isterler ve bunun nasıl yapılacağını açıklayan makaleler okuyucu kazanmanıza yardımcı olacaktır.

8. Hikaye anlatırken dikkatli olun.

Birçok kişi size girişte bir hikaye yazmanız gerektiğini söyleyecektir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi hikayeler işe yarayabilir, ancak girişinizde hikaye anlatmanın iyi ve kötü yolları vardır.

Okuyucunun merakını uyandırmak ve onunla empati kurmak için hikaye anlatımını kullanın. Ancak kendinizi kaptırmayın ve okuyucuyu yol boyunca kaybedecek uzun soluklu bir hikaye yazmayın.

Tanıtımları kısa tutmayla ilgili ipucunu hatırlıyor musunuz? Bu, bir hikaye anlatırken de geçerlidir. İşte kendi QuickSprout blog yazılarımdan birinden bir örnek :

İlk cümlede “empati” bölümünü vurguladığıma dikkat edin. Burada okuyucularımla bağ kurmama yardımcı oldum. Daha sonra kendi deneyimimi anlatan kısa bir hikaye anlattım. Bundan sonra, ne olacak diyerek girişi bitirdim.

Makalenize bir hikayeyle başlıyorsanız işte size bir ipucu: Okuyucu makalenin derinliklerine inene, hatta sonuna kadar sonucu açıklamayın.

9. Aciliyeti ifade etmek için bir istatistik veya gerçek kullanın.

Gazeteciler bir habere başladıklarında genellikle okuyuculara neler olup bittiğine dair dikkat çekici bir istatistik veya gerçek sunarlar.

Bir blog yazarı veya herhangi bir yazar olarak, gerçekten ilginç bir istatistik veya gerçek, okuyucunuzu konuya çekecek ve onlara konunuzun neden gerçekten önemli olduğunu gösterecektir.

Örneğin, boru değişimiyle ilgili bir blog yazısı yazan bir tesisatçı olduğunuzu varsayalım. Kışın eski boruların ne sıklıkta patladığını açıklayarak bir yazıya başlarsanız daha fazla okuyucu çekebilirsiniz.

Okuyucular bunun başkalarının da karşılaştığı ortak bir sorun olduğunu görürse, bundan nasıl kaçınabileceklerini öğrenmek için okumaya devam edebilirler.

Girişle ilgili çıkarımlar

Bir dahaki sefere bir makale girişi yazdığınızda, ne tür bir girişin makaleyi okumak istemenizi sağlayacağını düşünün.

Sizi bir makalenin girişinden sonrasını okumaya zorlamak için benzersiz, taze ve ilgi çekici bir şey okumak istersiniz. Kendiniz ve sorunlarınız hakkında bir şeyler duymak istiyorsunuz , bu da makaleyi sorunları çözmeye yardımcı olacak mutlaka okunması gereken bir makale haline getiriyor.

Tanıtımlar zordur ve etkili tanıtımlar yazmak zaman ve pratik gerektirir. Ancak unutmayın, birkaç okuyucunuzun daha dikkatini çekmek anlamına geliyorsa her şeye değer.

Kaynak: HubSpot

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin