İzlanda ani turizm patlamasını nasıl yönetiyor?


Yazan: Christine Birkner

Çeviren: Nesil Arıyürek

 

Instagram yayın akışınız size tüm arkadaşlarınızın İzlanda’ya gidecekleri izlenimini veriyorsa muhtemelen yanılmıyorsunuz. Küresel gezginlerin sayısı Kuzey Işıkları, şelale ve diğer doğal güzellikleri görmek için giderek artıyor. 2010’da 490.000 olan ziyaretçi sayısı, 2016’da 1.8 milyona ulaşacak ve İzlanda Turist Kurulu’na göre bu yıl 2.3 milyon ziyaretçi gelecek. Konu üzerine araştırma yapan Mintel isimli seyahat analisti Fergal McGivney, “İnsanlar İzlanda’yı dijital detoks olarak, şehir hayatının streslerinden kurtulmak ve doğayla yeniden bağlantı kurmak için bir yer olarak görüyor ve bu durum gerçekten de büyümeyi etkiliyor.” dedi.

Pazarlamacılar için yeni zorluk, İzlanda’nın kendi başarısının kurbanı olmamasını sağlamak. İzlanda turizm bakanı, turist akınını kontrol altına almak için turizm vergisi önermiş. Ayrıca turistlerin başkent Reykjavik’ten uzaklaşması için ülkenin en büyük ikinci şehri olan Akureyri’ye daha fazla doğrudan uçuşlar eklemiş. Konuyla ilgili Kuzey İzlanda’yı Ziyaret Et’in proje yöneticisi Hjalti Thorarinsson’un görüşü ise şu şekilde: “Büyüme son beş yılda çok hızlı bir şekilde devam etti. İzlanda daha önce hiç bu kadar ucuz bir yer olmamıştı, bu yüzden vergiler ekleyebilirsiniz, ancak ürünlerin pahalı olmasını da istemezsiniz. Herkes aynı şehre gitmezse, turist akışını daha iyi dağıtmamıza ve daha fazla insanı ağırlamamıza yardımcı olur. ”

İzlanda’nın ulusal ve bölgesel turizm kurulları, daha az bilinen bölgeleri ve kültürel deneyimleri tanıtmak için pazarlama kampanyaları da hazırladı. Reykjanes’i Ziyaret Et’in müdürü Thuridur Aradottir Braun, “İzlanda’nın kimseyle karşılaşmayacağınız bölümleri var” dedi. Blue Lagoon’un ev sahipliği yaptığı güney yarımadası olan Reykjanes, öncelikli olarak doğal mekanlarını tanıtmak için sosyal medyaya güveniyor. Braun, “Bu, diğer bölgelerden gelen baskıyı hafifletecek daha az bilinen bölgeler oluşturmakla ilgili.” dedi.

2015 yılında İzlanda’yı Tanıtma ulusal yönetim kurulu, her biri İzlanda’nın farklı bir bölgesinden olan Guðmundur veya Guðmunda (İzlanda’daki en popüler isimlerden biri) adında yedi yerli halkın “insan arama motorları” olarak hareket ettikleri, gezginlerin sosyal medya ile ilgili sorularını ve ilginç video eğitimlerini yanıtlayan bir kampanya başlattı. İzlanda’yı Tanıtma müdürü Dadi Gudjonsson, kampanyayı şu sözleriyle açıkladı: “İnsanlara İzlanda’nın farklı bölgelerini ziyaret etmeleri için ilham vermek oldu” dedi. “Kampanyanın başlamasından bir yıl sonra, ülkenin güneyinden ve güneybatısından daha büyük turist trafiğine sahip bölgelerde büyük bir büyüme gördük”.

İzlanda’yı Tanıtma birimi bu yıl da, turistlere benzersiz deneyimleri nasıl yaşamaları ve belirsiz varış yerlerine nasıl gitmeleri gerektiğini öğreten yerli halkın izlediği bir video dizisi olan İzlanda Akademisi’ni tanıttı. Eğlenceli video serilerinin içerisinde “Jakuzi Tuhaflığını Nasıl Engellersiniz”, “Gerçek bir İzlandalı gibi Yemek Nasıl Yenir”, “Yeni Başlayanlar İçin İzlanda Destanları” ve “İzlanda’da Nasıl Seyahat Edilir” gibi başlıklar bulunuyor.

Gudjonsson, yeni kampanyayla ilgili “Doğa, insanların İzlanda’ya gelmesinin en büyük nedeni. Ancak tarih ve kültüre de ilgi duyan büyük bir kitleyle karşılaşıyoruz.  Gezginler yerli halkla etkileşimde bulunmak istiyorlar, böylece İzlanda’nın yaşam biçimini daha iyi anlamış oluyorlar.” dedi.

2015’te İzlanda’da geceleyenlerin yüzde 52’si yaz döneminde gelmiş, kışınsa bu oran yüzde 22’ye düşüyor. Yani gelecekte kış turizmini arttırmak da İzlanda için başka bir hedef olacak. Kuzey İzlanda’yı Ziyaret Et birimi kayak, kızak ve kar motosikleti gibi kış etkinliklerinin geliştirilmesine, Instagram influencerlarının viral hale gelen fotoğraflar paylaşmasını teşvik etmeye odaklanıyor. Pazarlama yönemiyle ilgili Thorarinsson, “İçerik, en iyi tanıtım yöntemi; insanlar, içerik sayesinde manzaranın ne kadar benzersiz olduğunu gerçekten görebilir. Doğa, insanların İzlanda’ya gitmesinin birinci nedeni. Bir bakıma kendi kendisinin reklamını yapıyor” dedi.

Mintel isimli seyahat analisti McGivney, İzlanda çıkışlı WOW havayolu gibi düşük bütçeli havayolu şirketleri İzlanda’ya ABD ve Kanada’dan uygun fiyatlı uçuşlar teklif ettikçe ve Kuzey Amerika’ya giden Avrupalılar yolculuklarını İzlanda üzerinden planladıkça turizmin büyümesinin devam edeceğini ön görüyor. McGivney ayrıca “Turizmin iflas edip etmeyeceğini bilmek zor çünkü bu durum tahmin etmesi oldukça zor olan jeopolitik ve ekonomik faktörlere bağlı. Ancak İzlanda turizmi yakın gelecekte yavaşlayacak gibi görünmüyor “dedi.

Kaynak: http://www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin