Kaçınmanız gereken 8 sosyal satış hatasıYazar: Tristen Taylor
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Sosyal medyada potansiyel müşterilere ulaşmayı düşündüğünüzde, genellikle bunun bir pazarlama stratejisi olduğunu varsayarsınız – ancak satış görevlilerinin aynı kanalları kendi avantajları için kullanabileceğini biliyor muydunuz? Satış profesyonelleri, sosyal satış olarak bilinen bir strateji aracılığıyla potansiyel müşteri adaylarıyla bağlantı kurmak ve ilişki kurmak için sosyal ağlardan yararlanabilir .

satış ekibi, ekiplerinin kaçınması gereken sosyal satış hatalarını tartışıyor

Ancak, sosyal medya ağının tüm ayrıntılarını bilmiyorsanız, bu stratejiyi uygulamak kolay değildir. Bu gönderide, profilinizden daha fazla yararlanabilmeniz için ekibinizin kaçınması gereken en büyük sosyal satış hatalarını tartışacağız.

 

 

1. Sosyal ağları tanıtım kanalları olarak ele almak.

Sosyal medyada ücretli bir reklam yayınlamak kolaydır , ancak bu, sosyal ağların sunduğu özelliklerden yalnızca biridir. Sosyal medya, katılmak ve başkalarıyla bağlantı kurmak için bir yerdir ve iş profesyonelleri için de aynıdır.

Sosyal medyaya, yüz yüze bir ağ oluşturma etkinliğine yaklaştığınız gibi yaklaşın . Sizi ve işinizi tanımaktan fayda sağlayabileceğini düşündüğünüz kişilerle bağlantı kurun. Onlarla ilgilerini çekebilecek konuşmalar yapın. Oradan, bu ilişkileri ve topluluğu oluşturduktan sonra onlara satış yapmaya başlayabilirsiniz.

2. Sosyal satış eğitimine yatırım yapmamak.

Ekibiniz eğitimden yoksunsa, bir sosyal satış stratejisinden yüksek sonuçlar bekleyemezsiniz. Uygun sosyal satış eğitimi aşağıdaki gibi konuları kapsamalıdır:

Sosyal satışta başarı, işletmeniz için doğru kişileri, mesajlaşmayı ve içeriği bulmak anlamına gelir. Kazançlı bağlantılar kurabilmelerini sağlamak için her platforma geçmeden önce ekibiniz için somut bir sosyal satış eğitim süreci oluşturun.

3. Sosyal satışa yardımcı olmak için dijital araçları kullanmamak.

Geçen yıl kotalarını %50’nin üzerinde aşan satış görevlilerinin, bunu yapmayanlara göre LinkedIn ağlarını genişletme olasılığı iki kat daha fazlaydı. Peki, dijital araçları kullanarak bu tür bir başarıyı nasıl görebilirsiniz?

Birden çok platformda içerik paylaşımını basitleştirmeye yönelik araçlardan yararlandığınızda, gönderi yayınlamak için gereken süreyi azaltırsınız, böylece zamanınızı diğer görevler için yeniden değerlendirebilirsiniz. Sosyal satışta, satış görevlileri sosyal ağlarda bilgisayarlarına bağlı kalmazlar – bunun yerine işi yapmak için yardımcı araçlardan yararlanırlar. Sosyal satış için kullanılacak bazı değerli araçlar şunları içerir:

  • Satış Merkezi : Ekiplerin tek bir bağlı platform üzerinde daha fazla anlaşma yapmasına, ilişkilerini derinleştirmesine ve boru hattını daha etkin bir şekilde yönetmesine yardımcı olan bir satış CRM çözümü.
  • Sanal satışı daha yönetilebilir hale getiren dijital bir araç. Doğru alıcıları hedeflemenize, önemli içgörüleri anlamanıza ve kişiselleştirilmiş erişimle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir.
  • Feedly: Sektörünüzdeki içerik fikirleri ve sıcak konular için web’deki saygın kaynaklardan gelen içgörüleri izlemeye yardımcı olan bir araç.

4. Sosyal medya profilinizi optimize etmemek.

HootSuite’in 2022 Dijital Pazarlama Trendlerine göre, internet kullanıcılarının %43,5’i satın alma kararları verirken çevrimiçi marka araştırması için sosyal ağlardan yararlanıyor. Bu olasılıklarla, sosyal medya profilimin görsel olarak çekici ve profesyonel görünmesini isterim. İşletme profiliniz , sattığınız ürünün marka kimliğini ve kalitesini yansıtmalıdır .

Sosyal satışta, potansiyel müşterinizin ilk izlenimi, sosyal ağ profillerinize tıklamak olacaktır. İyi bir ilk izlenim bırakın çünkü müşteri adayları gördüklerini takip etmeye veya ürününüze yatırım yapmaya değer olup olmadığına karar vermek için kullanabilir.

5. Güven oluşturmadan satış yapmaya çalışmak.

Bir önceki noktaya dayanarak, yeni insanlarla tanışmak için kendinizi oraya koymak istiyorsunuz – ancak bu etkileşimlere bir satış konuşmasıyla başlamayın. Tüketicilerin %80’i , satın alma kararlarında güvenin belirleyici bir faktör olduğunu düşünüyor ve onları uzaklaştırmak istemiyorsunuz.

Ürün ve fiyatlandırmada lider olmak yerine, şirketinizi ve çözümlerinizi içeriğinizde daha ustaca sunun. Bunu etkili bir şekilde yapabilirseniz, teklifinizle ilgilenen insanlara ulaşma şansınızı artıracaksınız.

6. Beklentileri yeterince araştırmamak.

Sosyal medya algoritmaları, sizi pazarınıza bağlamak için optimize edilmiştir ve hedef kitlenizi daha iyi tanımayarak kendinize zarar vermiş olursunuz .

McKinsey tarafından yapılan bir araştırma, müşterilerin %50’den fazlasının, bir şirket ihtiyaçlarını tahmin edemediğinde marka değiştirdiğini belirtiyor. Yeterince araştırılmamış demografiden oluşan bir kitleye hitap etmeye çalışıyorsanız, zamanınızı ve kaynaklarınızı kötüye kullanıyor olabilirsiniz. Sosyal satış çabalarınıza düşündüğünüz kadar açık olmayabilirler ve rakipleriniz bunun yerine hedeflemeniz gereken kişileri bulabilir.

7. Hedef kitlenizin sorunlu noktalarına değinmemek.

Ürününüzün inatçı ağrı noktalarını hafifletebileceğini düşünürlerse, müşterilerin bir satın alma kararına doğru ilerleme olasılığı daha yüksektir . Potansiyel müşterinizi araştırdıysanız, en büyük zorluklarının ne olduğunu ve şirketin karar alıcılarını neyin motive ettiğini bilirsiniz.

Sosyal medya kanallarınızda özel ve benzersiz içerik oluşturmak için bu bilgiyi kullanın. Onlara kademeli olarak daha fazla çözüm sunduğunuzda katılımınız değişecektir.

8. Alakasız içeriği rastgele paylaşmak.

Sektörünüzle veya içgörülerinizle ilgili olmayan veya LinkedIn gibi siteleri kişisel Facebook’ları gibi kullanan kişiler kategorisine giren gönderileri paylaşarak zaman kaybetmek istemezsiniz .

Bağlantılarınız, alıcı yolculuğunun başlarında kendilerini eğitmek için sizi takip ediyor. Sizinle etkileşime geçtiklerinde, tutarlı içerikleri kaydettiklerinde veya indirdiklerinde, güvenilir çözümler için size ve şirketinize bakacaklardır. Şimdilik esprileri veya evcil hayvan fotoğraflarını kişisel hesabınızda tutun.

Sosyal Satış Bir Bilimdir

Sosyal satış stratejinizi nasıl yürüttüğünüz, müşteri adayları oluşturmadaki başarı oranınızı belirleyecektir. Satış ekibinizin, potansiyel müşterilerin görmek ve etkileşimde bulunmak isteyeceği bir sosyal medya varlığı ve ağı oluşturmak için elinden gelenin en iyisini yaptığından emin olun.

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin