Kadın hareketinin şerefine


Yazan: Esma Akın

Başarıya yürüyen adam Johnnie Walker şimdi Jane Walker ile birlikte ve bu yıl ikisi birlikte isimlerini sıkça duyuracak gibi…

İskoç bir bakkal işletmecisi olan John Walker’ a ait viski markasını , viski içmeyenler hatta alkol içmeyenler dahi bilir. İkonik maskotu yürüyen adam ile 100 yılı aşkındır yolda olan Johnny Walker, yeni logosunu 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel değiştirdiği bir kampanya başlattı.

Yıllardır baston ve şapka ile görmeye alışık olduğumuz geleneksel adam, Jane Walker isimli karizmatik bir kadın ile tekrar yaratıldı. Uzun adımlar ile yürüyen Jane Walker, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel yapılmasının yanı sıra, uzun süredir ABD, İngiltere ve Avustralya’da kutlanmakta olan Women’s History Month ile birlikte. Çeşitli coğrafyalarda bir gün ya da bir ay boyunca tarihin akışına etki eden kadınlar kutlanırken, Jane Walker da iş dünyasındaki, toplumdaki ve politikadaki güçlü kadın figürlerini desteklemek amacıyla mart boyunca yolda olacak. Cinsiyet eşitliğini destekleyen kampanya sadece amblemde yapılan değişiklikle sınırlı kalmıyor.

Johnnie Walker’ın sahibi olan Diageo firması, Jane Walker’dan elde edilen gelirin bir kısmını ve ayrıca 150.000 doları Monumental Women (New York’ta Central Park’a oy kullanma hakkı için mücadele veren Amerikan kadınlarını temsil eden bir anıt dikmek amacı taşıyan bir sivil toplum girişimi) kuruluşuna bağışlayacak. Ayrıca kadınların politikada daha etkin görev almaları için kurulmuş “She Should Run” isimli sivil toplum örgütü de  Diageo’nun bağış yapacağı bir diğer kurum olarak öne çıkıyor. Her Jane Walker şişesinden elde edilen gelirin 1 dolarını kadın hakları örgütlerine bağışlayacağını açıkladı. Sadece 250 bin şişe üretileceğinden 250 bin dolarlık bir bağış olacağı belirtildi.

Biz, bir gemi nereye gidebilirse oraya gittik.”
– John Walker

Şu anki Johnnie Walker’ın Başkan Yardımcısı Stephanie Jacoby, ”Cinsiyetle ilgili önemli tartışmalar kültür dünyasının baş gündem maddesi olmaya devam ederken Jane Walker ikonunu sunmak ve bizim misyonumuzu paylaşan öncü örgütlere katkıda bulunmak için bundan iyi zaman olamaz. Cinsiyet eşitliğinde ilerleme kaydetmek için çıkılan bu yolculukta kadınların ve herkesin elde ettiği pek çok başarının şerefine kadeh kaldırmaktan gurur duyuyoruz” vurgusu yaptı.

Jane Walker kampanyasını, 2014 sonlarından beri firmanın yaratıcı ajansı olan Anomaly yürütüyor. 2017’de Yılın Ajansı seçilen Anomaly’nin yeni ikon tasarımı ise tamamen kendilerine ait. Şimdilik belirli yayın organlarına ilanlar verilmiş olsa da önümüzdeki ay süresince Jane Walker’ın adımlarını sık sık duyacağız gibi görünüyor.

 

Kaynak

www.campaigntr.com

www.adweek.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin