Kadın odaklı sevgili, arkadaş ve iş bulma uygulaması: Bumble


Yazan: Cemre Tuncay

Kadınların gerçek hayatta yaşadığı sıkıntılar internette de artarak devam ediyor. Buna çözüm olarak Bumble uygulaması ilişki, arkadaşlık ve iş olanakları başta olmak üzere tüm konularda kadınların hayatını kolaylaştırmayı planlıyor. Kadınların kontrolde, çıplak fotoğrafların yasak ve kibar olmanın zorunlu olduğu 2 senelik bir dating (sevgili bulma) uygulaması. Kurucusu Whitney Wolfe erkek tacizlerini engelleyerek, kadınların yeni kişilerle tanışmasını eğlenceli bir deneyime dönüştürmeyi hedefliyor.

Uygulama nasıl kullanılıyor?

Bumble’ı duymamış olsanız bile konsepti size yabancı gelmeyebilir. Yeni arkadaşlar bulmak/sevgili bulmak için uygulamada profil açarak bilgilerinizi giriyorsunuz ve sonradan potansiyel adayların fotoğraflarına bakarak beğendiklerinizi sağa, beğenmediklerinizi sola kaydırıyorsunuz.

Bumble, kadınların uğradığı hakaretlere ve tacizlere son vermeyi hedefleyen, kadın odaklı bir ilişki uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda sektör birincisi Tinder’ın rakibi olmayı başardı ve feminist veya daha nazik Tinder olarak anılıyor. Reddedilen erkeklerin saldırganlaşmasının önüne geçmek ve kadınların “avlanan değil avlayan” olabilmesi için bu uygulamada ilk adımı kadınlar atabiliyor. Üye olabilmek için ise kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor ki bu da taciz ve hakaret gibi hareketlerin önüne geçilmesi veya cezalandırılması (hesabın silinmesi)  konusunda etkili oluyor. Yazılan kaba mesajlara ise “be nice” (kibar ol) uyarısı geliyor. The New York Times‘ın haberine göre Bumble’ın taciz rapor oranı ise yüzde 0.005 ki bu da rakiplerinin arasındaki en düşük oran.

Kadınları güvende olmasını ve kötü deneyimler yaşamadan sevgili bulabilmelerini amaçlayan uygulama New York’ta bir afiş hazırladı: “Life is short, text him first” (hayat kısa, önce ona (erkek)sen mesaj at). Fakat sonrasında şirketin sahibi Wolfe, her kadının karşı cins aramadığı veya her erkeğin kendini tanımlama biçimi aynı olmadığı için pişman oldu. Wolfe’nin duyduğu bu pişmanlığın ardından slogan, “Make the first move” (ilk adımı sen at) olarak değiştirildi.

The New York Times‘ın mart 2017 tarihli haberine göre, 23 yaşında Tinder’da çalışmaya başlayan Wolfe gördüğü haksızlık ve cinsel tacizler sebebiyle Tinder’dan çıkarıldıktan 6 ay sonra açtığı mahkemeden 1 milyon dolardan fazla para aldı. Ayrıca, Tinder’ın da sahibi olan şirket Match Group, Bumble’ı satın almak için 450 milyon dolar teklif ediyor ancak reddediliyor. Bumble şuan app store’da Tinder’dan sonra, en çok kazanan ikinci uygulama. Uygulama üzerinden cinsel tacizi gibi konularda webinarlar düzenleniyor. Ayrıca Siri’ye benzer bir uygulama olan Beatrice ile randevu sırasında güvende olup olmadığınız kontrol edilebiliyor.

En yakın arkadaşlarınızı Bumble BFF ile bulabilirsiniz !

Bumble’da hemcinslerini aratıp arkadaş bulmak için uygulamanın kullanılmaya başlamasının üzerine Bumble yeni bir uygulama daha kurmuş.

Çoğu zaman, kadınlar birbirlerinin en büyük düşmanı olabiliyor ve cinsiyetçiliğin devamını istemeden de olsa kadınlar getirebiliyor. Başka bir kadının giydiği açık bir kıyafet sebebiyle hakaret etmek, yaşam tercihlerini göz önünde bulundurarak ön yargılı davranmak gibi… Kadınlara karşı pozitif bir yaklaşımı savunan Bumble uygulaması ise bu işe el atarak Bumble BFF uygulamasını kurmuş. Bu sitede benzer hobi, yaşam tarzı ve zevklere sahip hemcinsleriniz içinden kendinize yeni arkadaşlar bulabiliyorsunuz. Business Insider‘da çıkan habere göre, en önemlisi kullanıcılardan gelen pozitif yorumlar. “Annem haricinde kimseden iltifat duymuyordum” gibi geri dönüşler ile kadın dayanışmasının ne kadar gerekli ama bir o kadar da eksik olduğunu bu uygulama kanıtlıyor.

Bumble Bizz kadınlara güvenli network imkanı sağlıyor

Kadınların uğradığı cinsiyetçi ayrımcılıklar ve tacizler iş ortamlarında ve iş bulma sitelerinde de değişmiyor. Bununla birlikte,  Business Insider‘in haberine göre Bumble BFF ,kullanıcıları hemcinsleriyle iş konuşmaya ve networking yapmaya başlayınca bir uygulama daha eklemeye karar veriyor .Buna çözüm olarak, Bumble kadınlara öncelik veren Bumble Bizz’i kuruyor. Linkedin’e rakip olarak gelen bu uygulama ise yine fotoğrafları kaydırarak onaylama veya reddetme yöntemi ile çalışıyor. Bumble’dan farkı ise hobiler yerine özgeçmişiniz yer alıyor olması. Ek olarak, Bumble’da olduğu gibi bu uygulamada da ilk adımı kadınların atması gerekiyor. Linkedin ve benzer iş bulma sitelerinde de kadınlar erkekler tarafından taciz edilebiliyor veya işle ilgili olmayan mesajlar alabiliyorlar. Ekim 2017’de kullanıma açılan uygulama ile, bu durumun da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak:

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin