Kampanya içeriği planlaması, yürütmesi ve analizi başarılı bir şekilde nasıl yapılır?


Yazan: Olivia Hoff

Çeviren: Neşem Helvacıoğlu

Şirketinizin altı ay içinde bir etkinliğe katılacak olduğunu mu öğrendiniz? Yaklaşan bir pazarlama kampanyası için içerik yaratmaya ve planlamaya başlamak için henüz erken diye bir durum söz konusu olamaz. Beklemek yerine hareket geçmelisiniz. Bunun içinse planlama, yürütme ve analiz olmak üzere üç aşamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Planlama

Dikkatle oluşturulmuş bir zaman çizelgesi ile başlayın. Konferansları, ürün duyuruları veya bir yıl boyunca radarınızda olan diğer önemli etkinlikleri haritalandırın. Zaman çizelgesini tamamladıktan sonra bu etkinlikler ile ihtiyaç duyacağınız içerik türlerini (sosyal medya, blog, makale vb.) hizalamanız gerekiyor. Aylık stratejinin ötesine geçmek, herkesi gemide görmek ve kampanya gerçekleşmeden önce planlama yapmak için yeterli zamana sahip olmanız gerekiyor. Aynı durum, içerik yazarı olduğunuzda geçerli. Ironistic’te olduğu gibi bir ajans ortamında, plan ve içerik geliştirmeyi koordine etmek için müşterilerimiz ile paylaştığımız çalışma alanlarını kullanırız. Bu çalışma alanlarının oluşturulmasına yardımcı olacak araçlar ise genelde Google Drive veya Asana’dır.

Önerilen içerik projelerini katalog haline getirin. İçeriğe göre katalog oluşturmak; içerik oluşturma işlemlerini şirkette çalışan içerik uzmanlarıyla eşleştirirken size yardımcı olur. Gerekli olan içeriği elde etmek için içerik uzmanlarına gerekli zamanı vermek ise kolay hazırlanmanın sırrıdır.

Verileri düşünün. Geliştirilen her bir içerik için Google Analytics aracılığıyla hedefleri ve dönüşümleri belirlemek ve izlemek için bir planınızın olduğundan emin olun. Her bir içeriğin ne kadar trafik getirdiğini (ve trafiğin nereden geldiğini) anlayan bir vaka analizi veya diğer bir açıklama ile birlikte içerik değerini kitlenize göre değerlendirebilirsiniz. Ziyaretçilerin tanımlanması gereken özel kampanyaları izlemek için Google’ın Kampanya URL Oluşturucu’sunu kullanabilirsiniz. Ayrıca belirli içerik parçalarının ne zaman indirildiğini veya web sitenizdeki çeşitli CTA’lar aracılığıyla nasıl erişildiğini tespit etmek için sitenizde etkinlik izleme kodunu uygulayabilirsiniz.

Yürütme

Kanallarınızı kullanın. Bir içerik oluşturduğunuzda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri bunu birden fazla kanal aracılığıyla yeteri kadar tanıtmamaktır. Blog, sosyal medya, basın açıklaması veya YouTube gibi farklı kanallarla tanıtım yapın.

İçeriğinizi farklı formatlara uygulayın. Bir web platformunda içerik hakkında konuşmak, kaydetmek ve video olarak yayınlamak gibi tüm izleyicilere erişmenizi sağlar.

Analiz

Analizlerinizi inceleyin. Topladığınız verilere bakın, geri bildirim almak için paydaşlarınızla görüşün ve verileri takip etmeyi unutmayın. Kampanyadaki yatırım getirinizi artırmak için dönüşüm oranlarını inceleyin.

Kampanya ve oluşturulan içerik etrafında bir rapor oluşturun. Bu, sonuçlara ulaşmak için performansınızı sergilemeyi ve işinizi onaylamayı kolaylaştırır.

Genel olarak, müşterinizi aklınızda tutun. Kampanyada sizden ne tür bir içerik istiyorlar? Herkesin gemide olmasını sağlamak için mümkün olan en kısa sürede paydaşları dahil etmeye ve ayrıntıları önceden belirlemeye başlayın. Cesur olun; sahip olduğunuz verilerden başlayın ve oradan gidin. Başlamakta olduğunuz içeriğe göre çalıştığınızı ve şirketinizin bu yatırımda gördüğü getiri arasında net bir ilişki olduğunu kanıtlayın.

Kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin