Kampanyalarınız için 8 e-posta pazarlama optimizasyonu stratejisi


Yazan: Chris Duncan

Çeviren: Ani Nalyan

Küçük işletmelerin %64’ünün tüketicilerle bağlantı kurmak için e-posta kullandığı açıklandı.

Birçok kişi e-postaların geçmişte kaldığını düşünüyor. Bu nedenle daha iyi bir seçenek olarak gözler sosyal medya kampanyalarına ve Google Ads’e çevrildi. Sosyal medya, modern pazarlama için çok önemli olsa da e-posta yoluyla iletişime geçmek hala iyi bir seçenek.

Tek bir e-posta dahi çok fazla güce sahip olduğundan, maksimum sonuçlara ulaşmak için e-posta kampanyalarınızı optimize etmek çok önemlidir. Yeni başlayanlar için e-posta oluşturmak çok zor, bu yüzden size rehberlik sunmak istedik. 

Aşağıda, e-posta pazarlama optimizasyon stratejisi için sekiz önemli adımdan oluşan bir kılavuz bulunuyor. İdeal e-posta pazarlama kampanyasını oluşturmak için okumaya devam edebilirsiniz.

E-posta optimizasyonu nedir ve neden önemlidir?

Yakın zamanda gelen kutunuzu temizlediyseniz, başka bir e-posta alma düşüncesi canınızı sıkabilir. Birçoğumuz her gün düzinelerce e-posta alıyoruz.

Her gün milyonlarca e-posta gönderildiğinden, statiği kesmek için optimizasyon stratejilerini kullanmak önemlidir. E-posta optimizasyonu, konu satırından imzaya kadar olan tüm alanı kapsar.

E-postalarınızı iyileştirmek, daha yüksek yatırım getirisi (ROI) ve daha fazla web sitesi trafiği sağlar.

Öyleyse detaylara geçelim!

1. Akılda kalıcı bir konu satırı oluşturun

E-posta abonelerinizin pazarlama kampanyanızdan gördüğü ilk şey, e-postanın konu satırıdır. Bu nedenle aboneleriniz ister gelen bir bildirime bakıyor ister gelen kutularını karıştırıyor olsun konu satırlarınızın dikkatlerini çekeceğinden emin olun.

Aboneleri e-postanıza tıklamaya ikna etmek için popüler söylemler, komik ifadeler ve/veya aciliyet duygusu kullanın. iPhone kullanan kullanıcılarınızı etkilemek için eğlenceli emojilerden bile yararlanabilirsiniz.

İpucu: Çok fazla e-posta göndermeyin. Konu satırınız ne kadar akılda kalıcı olursa olsun, kullanıcılarınızı ileti bombardımanına tutarsanız bir süre sonra tıklamayı bırakacaktırlar.

2. İlgilerini çekin

Kullanıcılarınız gelen e-posta bildirimini tıkladılar. Şimdi ise gerçek e-postanıza bakıyorlar. Tam da şu an onların okumalarını sağlayacak bir kancaya ihtiyacınız var.

Pazarlama e-postalarında bir kanca veya bir sürpriz unsuru oluşturmak çok önemlidir. Şok edici bir açılış istatistiği ekleyin, e-postada daha sonra bahsedilen eğlenceli bir teşvikle ilgili ipucu verin veya e-posta gövdesine komik bir GIF yapıştırın…

Unutmayın, aboneleriniz her kelimeyi okumayabilir. Ancak e-postayı gönderme nedeninizi keşfetmek için yeterince okumaları önemlidir.

3. E-postayı kişiselleştirin

Abonelerinizle daha iyi bir bağ kurmak için e-postanın tamamına kişisel dokunuşlar ekleyin.

Kişisel dokunuşlar, şirketinizin değerlerini ve tutumunu iletir. Bu dokunuşlar abonelere mizah anlayışınızı, profesyonel tavrınızı, ayrıntılara gösterdiğiniz özeni vb. gösterir.

Örneğin, e-posta kampanyalarınızda profesyonellik havasını sürdürmek istiyorsanız, temiz yazı tiplerine ve minimalist temalara başvurabilirsiniz.

Ancak, e-postalarınızda biraz daha cesur olmak istiyorsanız, heyecan verici görseller ve eğlenceli grafikler ekleyin. Kampanyanıza enerji katacak renkleri ve yazı tiplerini seçin.

Özel pazarlama e-posta listeleri oluşturarak kampanyalarınızı daha da kişiselleştirin. Herkesin aynı pazarlama e-postalarını alması gerekmez.

4. Bir CTA yazın

Bir tüketicinin e-postanızı okumasını sağlamak harikadır, ancak nihai hedef, tüketicinin atması gereken bir eylem adımı içermelidir. Bir harekete geçirici mesaj (CTA) yazarak onlara ne yapmaları gerektiğini gösterin!

Çoğu durumda, CTA bir e-postanın sonuna yerleştirilir. Bu basit ve öz olmalıdır. Kim kafa karıştırıcı yönlendirmeleri sever ki?

CTA örnekleri şunları içerir:

• “Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıya tıklayın.”

• “Sunduğumuz diğer heyecan verici ürünleri görmek için sitemize göz atın.”

• “Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün arayın.”

CTA olarak ne kullanırsanız kullanın, gerekli köprüleri veya kişileri eklediğinizden emin olun.

5. Aciliyet duygusunu Arttırın

Kendiniz heyecanlı görünmezseniz, kimse şirketiniz için heyecanlanmayacaktır.

Birincil e-posta optimizasyonu için pazarlama e-postalarınızın aciliyetini artırın. Bu, yıllardır işe yarayan bir satış taktiği.

Bir kıtlık hissi yaratarak veya özel bir anlaşma için bir zaman sınırı belirleyerek aciliyet yaratın. Muhtemelen satışınızı veya teklifinizi uzatacak olsanız bile, bunu bilmeleri gerekmez.

Aciliyet yaratmanın bir örneği, “Çok geç olmadan hemen alın!” gibi görünebilir.

Kaynak:www.verticalresponse.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin