Kampanyanıza İlham Verecek 6 Video İçerik Pazarlama Örneği


Yazan: Bob Buckley

Çeviren: Ani Nalyan

Video içerik pazarlaması bir süredir var. Wyzowl’dan alınan verilere göre , işletmelerin %85’i 2020’de zaten kullandığından, muhtemelen bir video veya plan kullanıyor. Ancak, birçok takımın video kullandığını bildirmesi, hepsinin videoda başarılı olduğu anlamına gelmiyor. Bir kampanyanın etkinliğini ölçmek zor olabilir ve başarıyı belirlemek, hedeflerinize bağlı olarak değişebilir.

O kadar çok farklı platform, dağıtım yöntemi ve video türü var ki, nereden başlayacağınıza karar vermek bile zor olabiliyor. İyi haber şu ki, bir sonraki kampanyanıza ilham olacak birkaç farklı markadan örnekler var.

1. Dollar Shave Club’ın Çıkış Yapan Videosu

Mizah kullanan düşük bütçeli video içerik pazarlamasının harika bir örneği , Dollar Shave Club’ın çıkış videosu olan “Bizim Bıçaklarımız Harika”dır. Video, kurucu Michael Dubin’in depolarında dolaşırken, kimsenin süslü, pahalı usturaların tüm özelliklerine ihtiyaç duymadığından bahsediyor. Ayrıca, ayı kostümü giymiş biri gibi, oldukça komik destekleyici parçalarla ürünlerinin özellikleri ve yararları hakkında konuşuyor.

Videonun yapımı yaklaşık 4500 dolara mal oldu . Fakat, siz ise arka plan basit bir şey olduğu ve içindeki kişilerin çalışanlar veya müşteriler olduğu sürece, bu tür videoların çoğunun 10.000 doların altında olmasını bekleyebilirsiniz.

Şirket, ilk videosuyla başarılı bir çıkış yakaladı, ancak hata da yaptılar. Diğer pazarlamalarını (e-postalar gibi) yalnızca erkeklere yönelttiler ki bu ilk video cinsiyet açısından oldukça tarafsızdı.

2. Thomson Industries Videoları

Düşük bütçeli ve daha ciddi bir videoya iyi bir örnek için Thomson Industries, Inc’e bakabilirsiniz . Ayrıca, oldukça spesifik bir müşteri segmentinin peşinden gitmiştirler.

Bu video, endüstriyel makineler için kullanılan iki tip vida arasındaki farkı gösterirken, gerçek bir mühendis konuşmakta. Video bugüne kadar, YouTube’da yaklaşık 130.000 kez görüntülendi. Daha küçük pazar büyüklüğü göz önüne alındığında hiç de fena bir izlenme oranı değil.

En büyük fark, videolarının ortalama tüketicileri eğitmeyi amaması gibi görünse de, bir B2B şirketi olmalarıdır. Hem bu hem de Dollar Shave Club videosu, televizyonda veya çevrimiçi başka bir yerde görebileceklerinize kıyasla daha düşük maliyetliydi. Çalışmak için daha az bütçeniz olsa bile, mesajınızı ileten etkili videolar yapmak yine de mümkündür.

3. LinkedIn Kullanıcı Video İçerik Pazarlaması

Muhtemelen daha önce sosyal medyada bunun gibi videolar çeken birini görmüşsünüzdür. Doğrudan bir kullanıcı tarafından yüklenen bir videodan gerçek bir reklama kadar değişebilirler. Satış geliştirme temsilcilerinizden veya dış temsilcilerinizden herhangi biri bir tane yapmakta rahatsa, LinkedIn video içerik pazarlaması, aynı anda birçok bağlantıyla ilişki kurmanın harika bir yoludur. Evden çalışan insanlarla ilgili güzel olan şey, birçoğunun muhtemelen film çekecek bir ofisi veya odası da olmasıdır. Örneğin, bağlantılarımdan biri Price Spider’da bir dış satış temsilcisi ve her pazartesi haftalık videolar çekiyor. Hepsi çok basit ve bunun gibilerini evinden yapıyorlar.

İçerik asla bir kişiye veya şirkete yönelik değildir. Ancak, ağrı noktalarıyla ilgili farklı özel durumlara değinir. Son çalışmaları, markalar için fiyatlandırma politikalarını uygulamakla ilgiliydi. Sektörünün dışından biri için video çok anlamlı olmayabilir veya fazla ilgi görmeyebilir. Ancak, bu alanda çalışan insanlar için çok alakalı olduğundan gözardı etmek kolay olmayacaktır.

4. Bumble’ın Snapchat Reklamları

B2C ürünlerine geri dönersek, bu video stilinden orada da yararlanabilirsiniz. Flört uygulaması şirketlerinin çoğu, Snapchat’te bir kızın veya bir erkeğin, insanların uygulamalarını indirmeleri için harekete geçirici mesajla bir selfie videosu kaydettiği reklamlar yayınlar.

Bumble’ın Snapchat reklamlarında, bazıları bir tripodtan destek alır gibi görünür fakat bazılarında ise kişi genellikle kamerayı tutar. Bu tür şeyler markanız için anlamlıysa üretim maliyetlerini düşük tutabilirsiniz. Üretimle maliyetleri düşük tutsanız bile, kampanyaları yayınlamak yine de hızlı bir şekilde toplanmanızı sağlar. Snapchat, platformlarının nasıl çalıştığı hakkında derinlemesine bilgi veren bir fiyatlandırma kılavuzuna sahip .

5. Popsockets Orijinal Kickstarter Videosu

Hem komik hem de çok düşük bütçeli videolar hakkında fikir için PopSockets şirketine bakın. Kurucularının Kickstarter video kampanyası, ürünle yaptığı çılgın dans sayesinde hedefinin yaklaşık %150’sine ulaştı. Bununla ilgili harika olan şey, çekimlerin çoğunu üniversite sınıfına benzeyen bir yerde yapmasıydı. İlginç bir şekilde, bu röportajda birçok teknoloji blogcusunun videoyu gerçekten beğenmediğini söyledi. İyi haber şu ki, tüketiciler reklamdaki profesörü sevdiği için bu önemsizdi. O zamandan beri şirket 200 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Düşük bütçeli videoların çok büyük bir yatırım getirisi (ROI) sahip olabileceği açıktır. Ancak, bazen bir markanın gerçekten bir sıçrama yapması için daha büyük bir yatırım gerekir.

6. Squatty Potty’s Unicorn Dondurma Video İçerik Pazarlaması

Birkaç viral video nedeniyle, Squatty Potty herkesin bildiği bir isim. Ayrıca, insanlar bunun sayesinde gökkuşağı dondurmasının nereden geldiğini biliyorlar. 100 milyonun üzerinde görüntülemeyi çeken bir video yapmak büyük bir emek ve yatırım gerektirir. Squatty Potty’nin de ünlenmesine yardımcı olan viral videonun yapımı yaklaşık 250.000 dolara mal olmuştu. Bu da yaklaşık 3 dakikalık video için dakikada 180.000 doların üzerindedir. Elinize bu tür bir para geçerse, kesinlikle buna değer. Fakat, çalıştığınız kişinin viral kampanya oluşturma konusunda deneyimli olduğundan emin olmalısınız.

Video İçerik Pazarlaması Üzerine Son Düşünceler

Video içerik pazarlaması, gelecekte şüphesiz markalar için bir güç olmaya devam edecek . TikTok gibi platformlardaki 30 saniyelik kliplerden, YouTube ve şimdi de Facebook Watch’taki daha uzun biçimli içeriklere kadar çok çeşitli video sürelerinden yararlanabilirsiniz. Bu stratejilerden bazılarını denemek daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlayar. Bu nedenle,uygulayın ve sizi nereye götürdüğünü görün.

https://readwrite.com/2021/05/25/6-video-content-marketing-examples-to-inspire-your-campaign/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin