Karaköy: Nereden nereye…


Yazan: İdil Bilgen - Sera Niyego

Gençlerin Karaköy ve Tophane’ye ilgisi her geçen gün artıyor. Karaköy yeni mekanlara evsahipliği yapıyor

Tarih boyunca finans, liman ve ticaret merkezi olma özelliği taşımış olan Karaköy, günümüzde tarihinden ve mimarisinden çok başka bir yapıya ev sahipliği yapmaya başladı. Ve bu şekilde de  adından çokça söz ettiriyor. Karaköy artık tarihi dokusunu küçük kafeler, restoranlarla süslerken aynı zamanda da eski dokuyu modern bir tarzla birleştiriyor. Gün geçtikçe de ağırladığı misafirler ve atmosferi değişime uğruyor. Peki, bu değişim nasıl başladı ve nereye gidiyor?

Değişim Karaköy’ün sanat galerilerinin tanınması, İstanbul Modern’in açılması ve Antrepo’daki Moda etkinlikleriyle başlasa da asıl ilgi çekici olan eski ile yeninin hep yan yana olması. Bir yanda tornacılar, eskiciler, Karaköy’ün karanlık sokakları öteki yanda ise cıvıl cıvıl sanat kokan, şık galeri, lokanta ve kafeler…

Zamanında limana yanaşan gemilerden inenler, kaptanlar, bankacılar, armatörler ve esnafa ait olan o dar tarih kokulu sokaklar şimdilerde yerini daha genç bir kesime bıraktı. Hal böyle olunca da açılan restoranlar da konsept değiştirerek ‘Yeni Karaköy’ü oluşturmaya başladılar. Gün geçtikçe daha da değişen sokaklarda kendinizi ve yolunuzu kaybetmeniz mümkün… Restoranların içeriğine gelince hem Türk kültüründen yemeklerle buluşmak, hem keyifli bir gece geçirmek için Tarihi Karaköy Lokantası ve Mana en çok tercih edilenlerin içindeyken; İtalyan lezzetleri için Pap’s, küçük bir kahve molası için Karabatak ve bambaşka bir çay deneyimi yaşamak isteyenler için ise Dem başta gelenlerden. Karaköy’ün giderek neşelenen, lezzetlenen ve gençleşen dar sokaklarda bir tur atmanın tam zamanı!

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin