Kaş yaparken göz çıkaran Passolig


Yazan: Cankut Tosun

Aktif Bank’ın uygulamaya soktuğu Passolig sayesinde basılı bilet dönemi biterek, kartlı bilet sistemine geçildi. Futbol severleri oldukça ilgilendiren bu kart sayesinde maçlara elektronik bilet ile girmenin dışında  da bir çok vaat sunuldu. Vaatler ile sonucu karşılaştırınca ise maalesef durum hayal kırıklığı.

 

Vaat edilenler

-Karaborsayı ortadan kaldırmak

-Saha kapatmak yerine bireylerin cezalandırılması

-Taraftarı daha fazla stada çekmek

-Tribün terörünü ortadan kaldırmak

-Yüz tanıma sistemi sayesinde kaçak girişleri engellemek

-Passoligi sadakat projesi haline getirip takım logolu kartlar ile bilet alımında öncelik sağlamak

Taraftar açısından durumu sorgulayacak olursak, bu sistemde birçok açık olduğu ve söylenen ile uygulanan arasında farklılıklar olduğu aşikar.

Yaşanan olumsuzluklar

-Passolig sisteminde kişiler aldıkları maç biletlerini, passolig sahibi istediği kişiye aktarabiliyor. Örnek verecek olursak bilet alan kişi 50 liraya aldığı maç biletini istediği bedel karşılığında başka bireye devredebiliyor, yani karaborsa ile ilgili sıkıntı katlanarak devam ediyor hatta legal hale gelmiş oluyor.

-Sezon başında belirli bir ücret ödeyerek sezonluk bilet alan biri, aynı tribündeki başka kişilerin kötü tezahüratta bulunması sebebiyle tribün kapatma cezasına çarptırılıp başka maçlara girmesi engelleniyor. 24 Aralık 2016 tarihinde, Sivas’ta oynanan Sivasspor-Adanademirspor müsabakasını maraton tribününden takip eden engelli vatandaş İlhan Biçer’inde bulunduğu tribüne TFF saha kapatma cezası verdi. Dünya tarihinde ilk defa engelli bir seyirci bir sonraki iç sahadaki maça girememe cezası aldı.

-Taraftarı daha fazla stada çekmek vaadiyle gelen passolig, bu vaadi de karşılayamadı. Passolig çıktıktan sonra maçlardaki seyirci ortalamaları da eskiye göre azaldı. Bunu basit bir şekilde açıklayabiliriz. Futbol maçına gitmek isteyen her birey passolig kart satın almak zorunda. Kart bedeli kulüpten kulübe değişiklik gösteriyor. Her yıl bu kartın yenilenmesi için tekrar yenileme ücreti ödeniyor. Bu ücret minimum 19.05 türk lirası olup maksimum 36.5 türk lirasıdır. Maddi imkanı kısıtlı olup 40 tl karşılığında futbol maçına giden biri bunun yanında bu ücreti ödeyecek maddi gücü bulamıyor ve bu yüzden maça gitmekten vazgeçiyor. Ülkemizdeki gelir gider seviyesi düşünüldüğünde aynı problemden dolayı stadlardan uzaklaşan insan sayısı bir hayli fazla.

-Tribün terörünün ortadan kalkacağını vaat eden bu sistemin bu konudaki yanılgısını yüzlerce örnekle gösterebiliriz.En son yaşanan olaylardan biri, 06 Ağustos 2017 tarihinde Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa final müsabakasında Konyaspor taraftarı Beşiktaş oyuncularını hedef alarak sahaya çakı fırlattı, şans eseri hiçbir oyuncu zarar görmedi. Fakat o çakı stada nasıl sokuldu ? Passolig tribün terörünü ortadan böyle mi kaldırıyor ? Aynı müsabakada çakının stada girmesine göz yuman güvenlik görevlileri ‘ YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA’ yazılı pankartın içeriye alınmasına izin vermedi.

-Her passolig kartında bireyin fotoğrafı, tc kimlik numarası gibi bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerin kartta yer almasının temel amaçlarından biri yüz tanıma sistemi sayesinde kaçak girişleri engellemek ama yaşanan süreçte düzenli olarak maça giden biri olarak aşırı derecede güvenlik zafiyeti olduğu ortada çünkü bu sistem ortaya çıktığından beri 50den fazla maça gitmiş biri olarak daha hiçbir güvenliğin karttaki fotoğrafa baktığına şahit olmadım. Bununla beraber yüzlerce insanın kendisine ait olmayan kartla stada giriş yaptığını gördüm.

Bu sistemin içinde şimdilik pozitif etki gösteren tek şeyin ise takım logolu kart bireylerinin öncelikli bilet alma hakkına sahip olması diyebiliriz. Onun haricinde bu sistemin yararlı olacağını düşünen ve faydasını gören sadece ihaleyi alan grup gibi görünüyor. Yazılanlara bakılınca kulağa mantıklı gelen bu sistem uygulama aşamasından sonra verdiği açıklarla beraber çoğu kesim tarafından eleştirilip tepki görüyor. Holiganlığın önüne geçmek, futbol terörünü bitirmek, herkesin daha rahat koşullarda maç izlemesi için çıkartılan bu sistemin başarısızlığının yapanlar tarafından ne zaman kabul edilip iptal olacağı herkes tarafından merakla bekleniyor.

Kaynaklar

http://www.marketoloji.com

http://www.pazarlamasyon.com

https://www.passolig.com.tr

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin