Kenevir endüstrisinde içerik pazarlamasının önemi


Yazan: Can Güneri

Kenevir ABD’de son yılların en hızlı büyüme gösteren endüstrilerinden biri olmasına rağmen arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına maliyet (PPC) ve pazarlama gibi konularda zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya. Birçok eyalette yasallaştırılan bu ürünler federal düzeyde de yasal hale gelene kadar, Adwords veya Facebook Advertising gibi büyük pazarlama platformlarından mahrum kalıyor. Peki kenevir firmaları sanal ortamda başarılı olmak için neler yapıyor? Dijital pazarlama kenevir endüstrisinde nasıl farklılıklar gösteriyor?

Pazarlama ekibinin kurulması

Normal şartlarda yeni kurulmuş bir şirketin gelişmesi için en hızlı yol olan medya planlayıcıları ve reklam ajansları bir kenevir firmasında aynı anlamı ifade etmiyor. Bunun yerine, SEO stratejistleri, içerik pazarlamacıları, email ve halkla ilişkiler uzmanlarıyla çalışmak onlar için daha işlevsel.

Leafly gibi paylaşım platformları da daha büyük pazarlama platformları kullanılabilir hale gelene kadar büyük önem taşıyor. Leafly kullanıcılara kenevir satışı yapılan sağlık kuruluşları ve hatta farklı kenevir türleri hakkında görüşlerini bildiren yorumlar yapma şansı sunuyor. Bu yüzden de bu tür siteleri en iyi şekilde değerlendirecek bir pazarlama ekibine sahip olmak daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşma açısından hayati önem taşıyor.

Pazarlama ajansları

Kenevir endüstrisinde çalışan birçok pazarlama ajansı da mevcut. Bu ajansların çoğu da bir kenevir rehberi olan Ganjapreneur’da listelenmiş.

Yeni fidan veren bir endüstri olduğu düşünüldüğünde, bu ajansların henüz yeterli deneyime kavuşamamış olmaları tahmin edilebilir olsa da ABD’de hızla büyüyen yasal kenevir piyasasına ayak uydurmak için gün geçtikçe daha da fazla pazarlama ajansının açılacağı kesin.

Kenevir pazarlamasını gelecekte ne bekliyor?

ABD’de her geçen gün yeni bir eyaletin kenevirin yasallaşmasını gündeme getirdiği bu dönemde, özellikle yeni oluşan istihdam imkânları ve vergi gelirleri de düşünüldüğünde Amerika Birleşik Devletleri’nin keneviri federal düzeyde yasallaştırılması an meselesi. Bu kaçınılmaz gün geldiğinde geri kalmamak isteyen kenevir pazarlamacıları Facebook, Adwords gibi dijital pazarlama araçlarına  ne kadar çabuk aşina hale gelirlerse zamanı geldiğinde rakiplerinden bir adım önde olacakları kesin. Üçüncü parti internet sitelerine sponsor içerikler yayınlatmak, podcast türevi internet yayınlarına başlamak gibi stratejiler de izlenebilir.

Kaynaklar:

leafly.com

ganjapreneur.com

marketingland.com

thecannabismarketinglab.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin