Kısa dikkat süreli okuyucular için içerik nasıl yazılır?


Yazan: Amanda Clark

Çeviren: Mert Büyüksağnak

Okuyucuların dikkatini çekmeye yönelik sürekli olarak gün geçtikçe artan sayıda çevrimiçi içerik var; bununla birlikte, ortalama çevrimiçi ilgi süresi her zaman daha kısa sürüyor gibi görünüyor.

Bu, herhangi bir içerik pazarlamacısının dikkate alması gereken bir şeydir. İçeriğinizin okunması ve etkileşimde bulunulması gerekir, ancak kitlenizin onlar için düzenlenmemiş bir yazıyı okumaları için sabrı olmayabilir.

Yazılı içeriğinizi nasıl düzenlersiniz? İşte düşünmeniz gereken birkaç ipucu.

Alıcı karakteriyle başlayın

İnsanlar doğrudan kendileri için yazılmış gibi görünen içeriği okumaya çok daha istekli olacaklardır. Bu nedenle, kitlenizle ve ideal olarak iyi bir alıcı karakteriyle başlamanız gerekir. Belirtmeniz gereken noktalar neler? Değerleri nelerdir? Ne tür bir dil kullanmalısınız – son derece teknik veya son derece rahat mı? Ve okuyucularınız sonuçta içeriğinizden ne kazanmak istiyor? Bu soruları cevaplamak için, kime yazdığınız konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olmalısınız.

İyi yapılandırın

İçeriğinizi okumayı kolaylaştıran bir yolla organize ettiğinizden emin olmanız da önemlidir. Bunu yapmanın bazı yolları şunları içerir:

  • Kısa paragraflar yazın
  • Uzun cümlelerden kaçının
  • İçeriği dağıtmak için konu başlıkları kullanın
  • Mümkün olduğunda madde işaretli listeler kullanın
  • Ana bilgi / eylem adımlarınızla iyi bir özetle bitirdiğinizden emin olun

Sadece kelimelerin olmamasına dikkat edin

Sade, siyah-beyaz bir metin sayfası kaçınılmaz olarak biraz sıkıcı olacak ve ortalama bir okuyucunun odağını zorlayacaktır. Resimler, bilgi grafikleri ve videolar, içeriği parçalamaya ve daha sindirilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

Değer teklifinizde açık olun

Kendinizi okuyucunuzun yerine koyun ve sorun: Benim için bu içerikte ne var? Okuyucu, içeriğinizden bir miktar değer ve spesifik bir yarar kazanarak okumasını bitirmeli. Bu değeri hem başlıkta hem de girişinizde, ideal olarak ilk paragrafta vurgulamanız gerekir. Okuyucuların içeriğinizi okumaktan bir yararı olacağını öğrenmelerini sağlayın.

Uzun yazmaktan korkmayın

Son bir not: Kısa dikkat süreleri için kısa içerikler gerekli değil. Derinleşen ve daha spesifik bir değer sunan makaleler için hala bol yer var. Aslında kısa dikkat süresi olan bir okuyucu uydurma bir blog yazısını zaman kaybı gibi görürken, daha detaylı ve gerçekçi bir içeriği daha değerli bulabilir.

Kaynak: http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin