Kişisel kredinizin işinizi öldürmesinin 4 nedeni


Yazan: John Rampton

Çeviren: Cansu Coşkun

Öncelikle kredi puanlarınızı nasıl kontrol altında tutabileceğinizi öğrenin.

Kişisel krediniz işinizi etkilemediğine dair yanlış bir kanı var. Sonuçta, kişisel krediniz iyi bilindiği üzere kişiseldir. Ne yazık ki; gerçeklikten bu kadar uzak olması pek mümkün değil. Kişisel finansınız kontrolden çıktığı zaman, bu durumun sizin işinize ne ölçüde zararlı olabileceğine bir bakalım. İşte nasıl;

1- Kredi alamayacaksınız 

Bu en belirgin sebebidir. Eğer kötü kredi puanınız varsa bunun nedeni bir çok borcunuzun olması, zamanında ödeme yapmakta başarısız olmanız ya da sadece faturalarınızı ödememiş olmanız bile kredi puanınızı düşürmenize sebep olabilir. Buda, iş krediniz ya da kredi kartınız için yaptığınız başvurunuzun reddedilmesi anlamına gelir. Eğer küçük işletme yönetimi kredi güvenli girişiminde ve 700’ün üzerinde FICO (dünyanın en önde gelen analitik yazılım şirketlerinden biri) skorunuz var ise red alacaksınız.

Peki alternatif fon kaynakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Arkadaşlar, aile , kalabalık fon siteleri kişisel kredinizi incelemeyebilir. İş maliyesinden sorumluların çoğunluğu  ” Eğer iş mevduat tutarlılığına dayalı kredi riskli ise son 6 ayda bakacaksınız. Böylece bir iş banka hesabını belirleyeceksiniz ” Nick Bentley,Ventury Capital’e böyle bir açıklamada bulunuyor.

2- Ücret abartılmış olur

Eğer faturaların gerisinde ve aylık ödeme yapmanız mümkün olmadığı durumlarda, hesabınız sizi tahsilat dairesine teslim edebilir ya da borç toplayıcıları sizi dava etmeyi tercih edebilir. Eğer memur sizin maaşınızdan bir parça almaya çalışırsa buna şaşırmayın. Şimdi, her devlet ücreti abartmaya izin vermez ve serbest meslek ücreti için karmakarışık bir hale gelebilir. Örneğin; serbest meslek için muaf bir durumdur. Ancak düzenli maaş aldığınızda memurlar maaşınızdan bir kısım almayı deneyebilir.

Başka bir şey düşünmek gerekirse, eğer yardım etmek için dişli tarafta iseniz masraflarınızı yüksek tutabilirsiniz ve şirketinize geri yatırımlar yapabilirsiniz. Fakat ücreti iş dışında alıyorsanız, bu sizi mali hedefleri toplantısında engelleyebilir.

3- İş hesapları ve kiralamalar için onay almazsanız

Daire kiralama ya da yeni cep telefonu alma planına teşebbüs etmeden önce bir kaç kez düşünün. İhtimaller, ev sahibi ya da telefon şirketinin kredi denetimi yaptığı yönündedir, çünkü bu kredi şeklinde değildir ve direkt reddedilir. İşletmeniz için bir telefon planı gibi ekipman ya da güvenli bir şey için ofis alanı kiralamaya bakarken de aynı durum geçerlidir. Bu durum her zaman anlaşma katili değildir. Eğer düşük krediniz var ise sizinle birlikte çalışacak bazı şirketler bulabilirsiniz. Çoğu durumda, skorunuz 650 puan daha düşük ise, güzel bir ofis alanı kiralamanız pek mümkün olmayabilir.

Ve bu yeterli değilse, kredi kartınızı da sizin araç sigorta oranlarını belirlemek için kullanılabilirler.

4- Huzurunuz olmayacak

Kaldı ki borç içinde yüzmek stresli bir deneyim olabilir,  sizi rahatsız edebilir ve verimliliğinizi düşürebilir. Ayrıca, sürekli kişisel mali kayıp endişesi uykunuzu kaçırmanıza dahi neden olabilir. Ve daha da kötüsü, maaş yükseltmek gibi zayıf kararlara öncülük etmeniz ya da işinizi teminat gibi kullanmak. Düşük kredi puanınız aklınızı işgal edebilir ve iş ortağınız ile aranızda bir sürtüşmeye neden olabilir. Mükemmel krediye sahip olsanız bile, kredi puanınız ödünç para miktarınızı aşağıya çekebilir.

Kişisel finans endişeleri olmasına rağmen, kredi puanınızı geliştirmek ve kontrol altına alabilmenizin çeşitli yolları vardır.

İşte bunu başarmak için en iyi önerilerin bazıları şunlardır:

  • Açıkça görebilecek bir şekilde bütçe oluşturabilirsiniz. Paranın her ay nereye gittiğini görmek ve harcamalarınızı frenleyerek uygun kesim yapabilmek için.
  • Her zaman faturalarınız zamanında ödediğinizden emin olun.
  • Kağıt üzerinde imza gerektiren, spor salonu üyelikleri gibi düzgün yenilenen ödemeleri iptal edin.
  • Diğer insanların kredilerine kefil olmayın.
  • Borçlarınızı düşük tutun.
  • Kredi puanınızı arttırmaya yardımcı olmak için D-U-N-S numarasını kullanın.
  • Kimlik hırsızlığı olayları olmadığından emin olmak için kredilerinizi sıkça izleyin.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/283919

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin