Kişisel markanızı geliştirmenin ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanın 4 yolu
Markanız beklentileri karşılıyor mu? Ticari anlamda markalaşmadan bahsettiğimizde, insanların aklına ilk gelen şey logolar ve renk paletleridir. Bunlar bir şirketin markası için önemli unsurlar olsa da – Coca Cola veya McDonald’s’ı düşünün – markalaşma, şirketinizi diğerlerinden farklı olacak şekilde nasıl kurduğunuzla ilgilidir. Markalaşma, şirketinizin mesajını ve misyonunu içerir ve tüm bunlar doğru bir şekilde sıralandığında, hedef kitleniz için unutulmaz hale gelir ve güçlü bir ilişkinin temelini sağlamlaştırırsınız.


Koçluk hizmeti işinde olanlar için kişisel bir marka yaratmak çok önemlidir çünkü bu, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi hedef kitlenize satan şeyin bir parçasıdır. Markanızın yüzü sizsiniz. Kendinizi çevrimiçi olarak nasıl resmettiğiniz gerçek hayatınızla uyuşuyor mu?


Daha fazla kişiyle bağlantı kurmak için kişisel markanızı geliştirmenin dört yolu:

Ne yaptığınızı, hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirleyin.

Sen sadece bir koç değilsin. Sen bir iş koçu, sağlık koçu, yaşam koçu, evlilik koçusun. Sizi tanımlayan “koç” kelimesinin önüne istediğiniz herhangi bir sıfatı ekleyin ve insanlara söylemekten korkmayın. Bu unvanı gururla takının ve yakında grubunuz isminizi seçtiğiniz unvanla ilişkilendirilecek. Hedefleriniz ve amaçlarınız misyonunuzu oluşturacak ve bu da size hedef pazarınızın kim olduğunu söyleyecektir. Misyonunuz ve pazarınız eşleşmiyorsa, daha fazla araştırma yapmanız gerekir.


Marka özelliklerinizi belirleyin.

Markanızın hangi algıyı tasvir etmesini istiyorsunuz? Adınızı duyduklarında insanların akıllarında hangi resim görünmeli? Bu sıfatlar hedeflerinizle, logonuzla, renk paletlerinizle ve genel çevrimiçi görselinizle eşleşiyor mu?


Web siteniz, blogunuz ve sosyal medya platformlarınızla tutarlı bir çevrimiçi varlık oluşturun.

Evet, renk paletleri, vesikalık çekimler ve logolar önemlidir ve çevrimiçi varlığınızda kesinlikle önemli bir rol oynar. Web tasarımcınız ve sosyal medya yöneticinizle net iletişim kurmak, kişisel marka kimliğinizin tüm bu platformlarda tutarlı olmasını ve çevrimiçi görüntünüzün çevrimdışı görüntünüzle % 100 eşleşmesini garanti etmek için yararlı olacaktır.
Mesajınızdaki tutarlılık da aynı derecede önemlidir! Tüm çevrimiçi platformlarınızda aynı değerleri, ilkeleri ve bilgileri aktarıyor musunuz? Instagram’da LinkedIn veya web sitenizde olduğunuzdan farklı bir kişi olmamalısınız.


Videoları kullanarak markanıza hayat verin.

İnsanlar seni bilmek, beğenmek ve sana güvenmek ister. Kitlelere ulaşmak için videoyu kullanmaktan daha iyi veya daha hızlı bir yol ne olabilir? Video sizi evlerine götürür ve aradığınız kışkırtıcı düşünceleri, günlük ipuçlarını ve teşvikleri paylaşmanıza olanak tanır. Video, gerçek bir kişi olduğunuzun kanıtıdır ve kişiliğinizin / markanızın kendilerininkiyle uyuşup uyuşmadığını oldukça erken anlamalarına yardımcı olur. Videoların bazı çevrimiçi öğelerinizi de içermesi gerekir, böylece izleyiciler web sitenizi ziyaret ettiklerinde veya farklı bir video izlediklerinde logonuzu veya renk düzeninizi tanıyacaktır.


Markalaşmanın Ağ Oluşturmayla Ne İlgisi Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, çevrimiçi kişiliğiniz çevrimdışı görüntünüzden oldukça farklıysa, garip bir (veya iki) anınız olmasını bekleyebilirsiniz. Etkileşiminiz tamamen çevrimiçi olsa bile, kendinizi videolarınızda gösterdiğinizden farklı bir şekilde yürütürseniz, daha fazla istenmeyen soruyu davet edersiniz ve potansiyel müşterilerinizin, “yapana kadar numara yapıp yapmadığınızı” ya da gerçek olmadığınızı merak etmesine ve tereddüde düşmesine neden olursunuz. Her iki durumda da, izleyicileriniz size güvenmez, kendinizi kanıtlamanız için size ikinci bir şans vermeyebilir ve sosyal medya aracılığıyla insanlara ne kadar sahte olduğunuzu duyurmaya başlayabilir.
İş ilişkileri dürüstlük, doğruluk ve şeffaflık üzerine kurulmalıdır. Tüm marka öğeleriniz aynı hizada olmalıdır. İnsanlar söylediğiniz kişi olduğunuza güvendiklerinde, size güvenmeye başlarlar ve bir ilişki başlar.


İlişkisel Pazarlama İşinizi Kurmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Bir hizmet sağlayıcı olarak, işinizi kurmanın en iyi yollarından biri ağızdan ağza konuşmaktır. Ya da başka bir deyişle, mutlu müşterilerden gelen tavsiyeler.
Kısa süre içinde, mevcut müşterilerinize hizmet vermek ile hazırda bekleyen potansiyel müşteri akışını sürdürmek arasında her zaman dengeleyici bir hareket olduğunu öğrenmelisiniz. Elbette, bu dengeyi yanlış anlarsanız, aylarca süren az iş hatta düşük karlarla sonuçlanabilir, ardından sizi stresli ve fazla çalışılmış hissetmenize neden olan aylar süren durmaksızın çalışma dönemi takip eder.

Burası olmak için iyi bir nokta değil!

Öngörülebilir bir istikrarlı müşteri akışına sahip olmak için bu hassas dengeyi nasıl koruyabilirsiniz? En iyi yollardan biri, sonsuz müşteri tavsiyesi akışına dönüşen ilişkiler geliştirmektir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin