’Konuşan arabalar’’ yıl sonu itibariyle müşteri ile buluşacak
Çeviren: Defne Tütüncü

Toyota’nın ‘’Akıllı Ulaşım sistemi’’(ITS) arabaların birbirleri ile konuşmalarını sağlayan bir sistem.

Amerika’da tam donanımlı sürücüsüz araba öngörülerinde ‘’bilgisayar destekli sürme sistemi’’ni görmüştük. Şimdi ise Toyota ‘’Akıllı Ulaşım Sistemi’’(ITS)ni genişletmeye başladı.

‘’Akıllı Ulaşım Sistemi’’(ITS) yakın hareketi saptayarak, arabaların bağlamsal olarak yolları, yayaları, diğer arabaları fark etmesini sağlayarak ve yaklaşan görünmez tehlikeler için sürücüyü uyararak çalışır. Araba kamera sistemi gibi görüş alanına güvenmek yerine ‘’Akıllı Ulaşım Sistemi’’(ITS) arabalara, yaklaşan tehlike kör noktada olsa bile, tehlikeyi birbirleri ile konuşmayı sağlar. Sistem ayrıca düşük devirli ya da durağan arabaların arkadan vurmasını engellemek için bilgi iletir. Yüklenen acil pozisyon gösterme radyo sinyalleri yol boyunca, trafik ışıkları konusunda alarm verir, kırmızı ışıkta geçmeye çalışılırsa uyarır ve dur tabelası sinyalleri; sürücülerin, kavşakta tamamen durmaları gerektiğini bilmelerini sağlar.

Toyota halihazırda saha deneyleri için Japonya’daki yetkililerle çalışmaya başladı bile. Bu testler sonucunda veriler trafik görevlilerinin gerçek zamanlı olarak yolları izlemesi ve sıkışıklıkları daha iyi yönetmek için de kullanılabilir.

Japonya’daki trafik kazalarının %40’ının sürücülerin, yayaları, taşıtları ve yakın kavşakları fark etmelerindeki başarısızlık olduğu söyleniyor. Peki otonom arabaları güvenli hale getirmek için olması geriken eksik olan parça bu teknoloji olabilir mi?

Website: toyota

Kaynak: springwise

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin