Koronavirüs ve affiliate marketing: kriz anında bilmemiz gerekenler


Yazan: Kamila Łuksza

Çeviren: Buselen Tuğrul

Koronavirüs büyük ölçüde işletmeleri ve tüketici davranışlarını etkiliyor. Kamu ve özel sektörler virüsün etkilerini yavaşlatmak için çalışıyor. Peki Affiliate Marketing bunun neresinde? Endüstride bu konuya ait görüşler karışık. Bazıları performanslarındaki değişimi fark etmiyor ya da bütçelerini tamamen kesiyor, bazıları ise büyük beklentilerle reklam harcamalarını arttırıyor.

Bu kriz zamanlarında, kar sağlamak için de imkanlar mümkün ama bu işten kazançlı çıkmak için, bu krizi tamamen kavramak gerekiyor.

#Evdekal hareketinin etkisi

Bazı insanlar izne çıkarken, bazıları evden çalışmak durumunda kalıyor veya çalışamayacak kadar hasta oluyor. İnsanlar çevrim içi olarak sanal alemde daha çok zaman geçiriyor ve çoğu 7/24 evde olmalarından dolayı internette gezinmek için daha fazla zaman harcıyor. Ne yazık ki, bu, çoğu işletme için organik trafiğin büyümesi anlamına gelmiyor.

“İnsanların evde sıkışıp kaldığı ve daha fazla çevrim içi trafik ürettiği doğru olsa da, her niş ve dikeyin artış göreceği anlamına gelmez. Neden? İnsanlar zamanlarını, çevrim içi bir beceri öğrenmek, iş hakkında bilgi edinmek veya gezileri planlamakla geçirmek yerine koronavirüs hakkında clickbait haberlerini okumakla geçiriyor.” – Servando Silva

Çoğu sektörde organik trafik azalıyor: İnsanlar evde kalırsa organik trafiğin artacağını düşünebilirsiniz. Ve haklısınız! Ancak bu durum sadece haber endüstrisi veya finansal alan söz konusu olduğunda geçerli. Çoğu işletme için trafik azalmakta.

Evden iş tekliflerine daha fazla ilgi: Temel olarak, 7/24 evde olduğumuz için, finansal gelecekle ilgili endişelerle birlikte, insanlar uzaktan para kazanma fırsatları aramaya başlayacaklar.

Koronavirüsün pazarlamacılar için anlamı

Şu an kadar gördüğümüz etkisi:

Reklam performansında değişiklik: Daha önce de belirttiğim gibi, çoğu işletme organik trafikte düşüş görmekte. Bazı offer türleri büyük düşüşler görecek veya çalışmayı bırakacaktır. Öte yandan, yetişkin siteleri, sigorta veya evden iş gibi yüksekten uçacak bazı satış ortaklığı teklifleri olacaktır.
Ortalama CPC düşecek: Markalar reklamcılık için daha az harcayacak bundan dolayı genel CPC’ler dramatik bir şekilde düşebilir, yani hepimiz daha fazla fırsata sahip olacağız.
Arama eğilimlerindeki önemli değişiklikler: Çevrim içi satışlar, satın alma eğilimlerinde aşırı bir değişim geçiriyor. Ev eşyaları ve tıbbi malzeme talebi olağanüstü derecede artmakta.

 

Reklam inceleme gecikmeleri: Koronavirüs nedeniyle birçok trafik kaynağı çalışanı çalışamayacak veya yalnızca yarı zamanlı çalışacaktır. İçerik ve reklam incelemeleri için bekleme süresi normalden çok daha uzun olacaktır ve bu da reklam dağıtımının gecikmesine neden olabilir.

Affiliate marketing vs. koronavirüs: ilk 8 kârlı niş ve sektör

İyi tarafa geçmeden önce, reklam için koronavirüsle ilgili açıyı kullanan başlıkların çoğunda (başlıklarda / resimlerde / inişlerde / tekliflerde) “koronavirüs” veya “covid” kullanmanın kesinlikle yasak olduğunu unutmayın.

#1 Çevrim içi para kazanın ve evden çalışın

Bu şu anda gerçekten revaçta. İnsanların paraya ihtiyacı var. Durgunluk isabet ettiğinde, birçoğu işini kaybedecek ve daha da fazlasına ihtiyaç duyacaklar. Bu, evden çalışma ve çevrim içi para kazanma alanında büyük bir fırsatlar havuzu yaratıyor.

-Çevrim içi eğitim platformları ve kursları
-ClickBank evden nasıl para kazanılacağını öğretir
-Yatırım teklifleri
-İş listeleme siteleri
-Bloglama ve Serbest Yazma
-Anket doldurma

#2 Arkadaşlık ve yetişkin siteleri 

Yetişkin siteleri şu anda çok büyük bir alan. Özellikle birçok insan dışarı çıkıp başka insanlarla tanışma imkanı bulamadığı için büyük bir alan. Şansınızı burada kesinlikle deneyebilirsiniz, ancak çevrim içi açıya odaklanmayı unutmayın.

-Web Kamerası teklifleri
-Canlı sohbetler
-Partnerlik

#3 Güvenlik

Koronavirüs insanları korkutuyor. Yani şu anda satılması gereken şey konfor ve güvenlik sağlayan her şey.

– Tıbbi tavsiye
-Stres ve panik ile nasıl başa çıkılacağı konusunda psikolojik tavsiye
-Sağlık ve sigorta
-Evdeyken nasıl sağlıklı kalınır?
-Finans teklifleri krizle başa çıkmaya odaklanmıştır (“Pandemi dönemlerinde işinizi nasıl koruyabilirsiniz”)

#4 İletişim yazılımı

Dünyanın çoğu kilitli olduğundan ve birçok insan evden çalıştığından, birbirleriyle iletişim kurmak için araçlara ihtiyaç duyuyorlar.

-Zoom yönlendirme programı
-Rahat ortak programı
-Hangouts yönlendirme programı

#5 Hayatta kalma kitleri

Panik her gün yeni zirvelere ulaşıyor ve işler kontrolden çıkmaya başlıyor. Bu yüzden en kötü duruma ve hayatta kalma hazırlığına bağlı teklifler iyi satılmalıdır.

-Acil durum kitleri
-Kendinizi virüsten nasıl koruyacağınıza dair E-Kitaplar ve Rehberler
-Acil yiyecek ve su kaynakları

#6 Evden çalışmak için gerekli ekipman

Lambalar, klavyeler, kulaklıklar ve ofis koltukları gibi evde daha rahat bir çalışma ortamı oluşturulmasına izin veren ürünlerin gittikçe daha fazla ilgi aldığını görüyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, termometreler veya dezenfektanlar gibi tıbbi ve hijyen ürünleri de iyi bir seçimdir.

#7 Ev tadilatları / kendin yap / mimari

İnsanlar evdeler ve zaman öldürmeleri gerekiyor. Birçoğu yenileme veya dekorasyon gibi üretken bir şey yapmaya çalışıyor. Aynı zamanda, mümkün olduğunca ucuza yapmak istiyorlar. İnsanların yeni bir şey satın almak yerine zaten sahip oldukları bir şeyi onarma olasılığı daha yüksektir.

#8 Oyun ve stream

Hepimiz evde kalabiliriz, ama yine de eğlenceye ihtiyacımız var. Özellikle bu zor zamanlarda. Bu nedenle oyun, canlı yayınlar, TV  vb. Odaklı teklifler büyük artışlar görüyor.

-Netflix yönlendirme programı
-Mobil oyunlar
-Yetişkin oyunları
-İzlenecek en iyi Netflix / HBO dizilerine odaklanan yazılar

Koronavirüs affiliate marketing ipuçları

Bu kriz zamanlarında pazarlamacılar ne yapabilir:

1 # Sizin ve ailenizin sağlığı önemlidir. İyi beslendiğinizden, spor yaptığınızdan ve uykunuzu aldığınızdan emin olun. Koronavirüs zamanlarından geçmek için çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacak.

2 # Döngüde kalın! Mevcut durum çok dinamik, bu yüzden güncel olmaya çalışın.

3 # Bu zamanlar, rakipleriniz için de zordur. Bu yüzden mükemmelliği hedeflemeyin. Gerçek şu ki, ikiye katlamanın en iyi zamanı, diğerlerinin olmadığı zamandır.

Resesyon sırasında para kazanacak kadar şanslıysanız bu yatırım için en uygun zamandır.

“Bir bütün olarak affiliate endüstrisi, ekonomide bir belirsizlik olduğunda daha iyi performans gösteriyor gibi görünüyor.” – Luke Kling, affLIFT Kurucusu

4 # Aynı zamanda – Para konusunda akıllı olun. Ona ihtiyacın olacak. Nakit sıkıntısı çekiyorsanız maliyetleri azaltmaya çalışın. Aynı zamanda, karşılaştığınız fırsatları yakalamaktan korkmayın.

5 # Son ama aynı derecede önemli – Koronavirüs er ya da geç gidecek ve bundan sonra olacaklar çok daha kötü olacak. Akıllı olun ve kendinizi diğerlerinden önce korona sonrası zamanlara hazırlamaya çalışın.

Dikkatli olun.

Mümkünse evde kalın.

Ve en önemlisi: VAZGEÇMEYİN!

 

Kaynak: www.stmforum.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin