Kraliyet düğününü fırsata dönüştüren markalar


Yazan: Büşra Köroğlu

Prens Harry ve Amerikalı oyuncu Meghan Markle’ın hafta sonu gerçekleşen kraliyet düğünü, dünya çapında şüphesiz ki büyük ilgi uyandırdı. Bazı markalar da bu ilgiden faydalanarak, pazarlama stratejileri geliştirmekten kendilerini alıkoymadı.

İngiliz kraliyetinin bir parçası olma umudunu yaşayan ve imrenen kadınlar için IKEA, yaratıcı bir pazarlama stratejisi oluştururak tüketicilere Prens Harry evlense de bekar olan başka bir Harry olduğunu bilmelerini sağlayacak bir içerik oluşturdu. Düğünün hemen ardından yayınladıkları paylaşımda IKEA, “Harry” isimli sandalyesiyle kadınlara, “Endişelenmeyin! Harry piyasadan çıkmıyor, söz veriyoruz” şeklindeki esprili üslubuyla sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu.


Yazının yazılmasının ardından, gönderi 30 bin beğeni, 4 bin paylaşım ve 980 yorum aldı. Görünüşe bakılırsa, kullanıcıların birçoğu gönderiyi son derece yaratıcı ve eğlenceli bulmuş. Yorumların çoğunda Ikea’nın pazarlama ekibi takipçiler
tarafından takdir edildi. Herkesi güldüren bu paylaşım olumlu tepkilerle karşılandı. Böylece Ikea’nın sevilen ürünlerinden olan Harry’nin bu güldüren reklamı amacına ulaşmış oldu. Paylaşıma yapılan beğeni ve yorum yağmuru durmadan devam etmekte.

KFC ile kraliyet düğününü kutlayın”

Son zamanlarda yaptığı iyi ve kötü reklamlarıyla kendinden sıkça söz ettiren Kentucky Fried Chicken, İngiltere kraliyet düğününü; seçkin, el yapımı bir “Kentucky Fine China” kovasını kullanarak kutladı. Özel olarak tasarlanmış 50 kova, altın renkli süslemelere sahip olmakla beraber hem İngiliz hem de Amerikan bayraklarını üstünde barındırıyordu. Bununla beraber, donut ve kahve satan fast-food restoranı Dunkin’ Donuts, sınırlı sayıdaki ürünlerini bir Dunkin’ arabasında taşıyarak dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Restoran, Instagram’dan kraliyet ürününe özel ürettiği donutları #RoyalLoveDonut etiketiyle paylaştığı videoda, 32 bin görüntülenme, 74 yorum ve 4700 beğeni aldı.

You’re all royalty in our eyes #RoyalLoveDonut #RoyalWedding

dunkindonuts (@dunkindonuts)’in paylaştığı bir gönderi ()


Düğün çılgınlığına katılan bir diğer restoran Burger King, yüzüğü temsil etmek amacıyla “chicken royale” olarak bilinen sandviçinin arasına iki soğan halkası koydu. Bununla beraber bir diğer restoran Dairy Queen de düğün için “Royal Treats” isimli tatlısını müşterilerine sunmuştu. Bu iki fast-food zinciri restoran, Twitter’da çok fazla etkileşim görerek esprili yorumlara sebep oldu. Bu şekilde de müşterilerinin dikkatini çekmeyi ve onları restorana yönlendirmeyi başardı.

Görünen o ki, gerçekleştiği gün dünya gündemine oturan, birçok ortamda canlı yayınlanan İngiliz kraliyet düğünü, birçok farklı alanda hizmet veren büyük firmaların da ilgisini büyük ölçüde çekmiş, pazarlama kampanyalarına şekil kazandırmış.

 

Kaynaklar:

www.business2community.com

www.adweek.com

www.dailymail.co.uk

www.facebook.com

www.businessinsider.com

www.twitter.com

www.instagram.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin