Küçük içerik pazarlama bütçesiyle büyük etki yaratmak için 5 araçYazar: John Egan
Çeviren: Aslı Keçeci

İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün yakın zamanda yayınladığı İçerik Pazarlama ve Maaş 2023 Görünümü ağır iş yükü sebebiyle içerik pazarlamacıları tarafından memnuniyetsizlik başlığına dikkat çekti. Pazarlamacıların %24’ü iş yerinde fazla stresli olduklarını belirterek memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Bu kadar stresin sebebi ise; bütçelerinin stres yükleriyle aynı oranda artış göstermemesinden kaynaklanıyor. Birazdan aşağıda anlatılan metodlarda küçük bir içerik pazarlama bütçesi ile (veya bir bütçe olmadan) büyük bir etki yaratmak için değerlendirilmesi gereken beş araç türü aşağıda verilmiştir.

1.Grafik tasarım yazılımı

Adobe Express: Ücretsiz plan 30 gün deneme süresi ile premium plan için 9,99 ABD doları.

Canva: Beş üyeye kadar olan ekipler için yıllık 149,90 ABD doları.

Looka:Bir kerelik logo oluşturma için 20 ABD doları ve yıllık aboneler için 96 ABD doları veya 192 ABD doları.

Kolayca grafik oluşturmak isterseniz canvayı tercih edebilirsiniz. Göz alıcı logolar oluşturmak için ise Looka’nın yapay zekasından yararlanabilirsiniz. “Reklam kampanyaları için hızlı bir şekilde posterler veya videolar oluşturmak için Adobe Express harika bir seçimdir” olarak HubSpot’tan Doug Bonderud tarafından yorumlanıyor.

2.İnfografik tasarım yazılımı 

Adobe ve Canva’dan da infografikler üretebilirsiniz. İnfografik tasarım ajansı olan NowSourcing’in kurucusu ve başkanı Brian Wallace,”hızlı isabet” infografikleri için Canva’yı tavsiye ediyor. Fakat değerlendirmek isteyebileceğiniz diğer iki infografik tasarım aracı ise;

İnfogram: Kullanımı oldukça kolay olan infogram verileri ilgi çekici biçimde kullanmak için grafikleri kullanmak gerektiğinde etkili oluyor. Ücretsiz temel plana sahip, profesyonel paket için ayda 19 ABD doları ve iş paketi için ayda 67 dolar ödeme yapılması gerekiyor.

Piktochart: Birçok özelleştirilebilir şablonu sayesinde grafik tasarlayabilirken aynı zamanda videolarda yarabilirsiniz. Ücretsiz temel plan, profesyonel plan için ekip üyesi başına ayda 14 ABD doları ödeme yapılması gerekmekte.

3.Podcast yazılımı 

Edison Research’e göre podcast dinleyen Amerikalıların sayısı 2021’de %57 iken 2022’de %62’ye yükseldi. Güncel olarak podcast ile ilgileniyorsanı veya bir podcast başlatmayı düşünüyorsanız tamamen ücretsiz olan ve değerlendirmek isteyebileceğiniz ses düzenleme sistemleriyle açık kaynaklı platform olan Audacity’ye bakmak isteyebilirsiniz. Windows, MacOS, GNU/Linux ve diğer işletim sislerimleri için ses düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda podcast yapımcısı olan Richard Butler, Audacity’nin sağlam özellikleri sayesinde birçok podcast yapımcısına önerdiğini söyleyebiliriz.

 

4.Editoryal takvim yazılımı 

Bu kategorideki size önerebileceğim projeleri yönetmek, görevleri düzenlemek ve iş birliği oluşturmak için kullanılan Trello. Trello’nun temel planı ücretsiz olup küçük ekipler için standart planı her ay 5 ABD dolarıdır. Daha büyük bir ekiple girmeyi isterseniz eğer premium plan olan kullanıcı başına her ay 10 ABD dolar ödenmesi gerekir.

 

5.Video düzenleme yazılımı 

Bütçeniz bir kameraman tutmayı karşılamıyorsa ne yaparsınız? Kendi telefonunuz ile çeker ve videoyu ücretsiz veya düşük maliyetleri yazılımlara yüklersiniz. Bunun için göz atılması gereken yazılımlar; Cana, Clipchamp (Windows cihazları) ve IMovie (MacOs ve IOS cihazları) ve Adobe Premiere Pro. Ayıca bir içerik pazarlama platformun sağlayıcısı olan Coomba’nın kurucu ortağı ve CEO’su Bart Frischnecht, IMovie, Soapbox ve Vidyard’ı öneriyor.

Kaynak : https://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin