Küçük işletmeler için 9 LinkedIn tavsiyesi


Yazan: Scott Sims

Çeviren: Neşem Helvacıoğlu

Statistica’nın araştırmalarına göre, 2016 yılının 3. çeyreğinde 467 milyon kişi LinkedIn kullandı. Bu, LinkedIn’i küçük işletme sahipleri için önemli bir platform haline getiriyor. Elbette siteye basitçe erişmek ve kullanmak yeterli değil. En iyi sonuçları almak için onu nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Daha sonra, sağlam bir LinkedIn pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. 

Bağlantılarınızı onaylayın

LinkedIn profilinizde listelediğiniz her becerinin yanında bir artı işareti var. Bağlantılarınızdan herhangi bir kişi o artı işaretinie tıklarsa, bu sizin sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz becerilere ve deneyimlerinizin o kişi tarafından onaylandığı anlamını taşır. 

Örneğin, bir PR şirketi işletiyorsanız, yeteneklerinizden biri “Basın Bülteni Yazma” olabilir. LinkedIn bağlantılarınızdan birisi için bir basın bülteni yazarsanız, o kişi artı işaretine tıklayabilir ve sizi destekleyebilir. Bu şekilde, diğer kullanıcılar bu görevi bir başkası için başarıyla tamamladığınızdan haberdar olur. Onay almak, başkalarını onaylamak kadar kolay. Kendi bağlantılarınızı artı işaretini tıklayarak onayladığınızda, onlar da bu iyiliğin karşılığında sizin için aynısı yapabilirler. Zaman içinde, yüzlerce onaya sahip olabilirsiniz.

 Sizi tavsiye etmelerini isteyin

LinkedIn Tavsiyeleri, profilinize giren referanslar gibidir. İnsanların sizi başkalarına tavsiye etmesini beklemek yerine, bir hizmet gerçekleştirdikten sonra bunu onlardan isteyebilirsiniz. Sadece kişinin LinkedIn profiline girin ve “Daha fazla” bölümüne tıklayın. “Beni tavsiye et ” seçeneğini seçin, bilgileri doldurun ve isteği gönderin. Çoğu kişi, istendiğinde sizi tavsiye etmekten memnun olur. Ne kadar fazla tavsiyeye sahipseniz, o kadar deneyimli ve güvenilir görünürsünüz. 

Sponsorlu güncellemeleri kullanın

Paranızı reklam vermek için harcıyorsanız, sponsorlu güncellemeleri kullanın. 1000 gösterim başına veya tıklama başına ödemeyi seçin. Ardından, hedefleme seçeneklerinizi belirleyin. Hatta sanayi, iş fonksiyonu, şirket büyüklüğü, iş unvanı ve beceri ile hedef belirleyebilirsiniz. Endüstrinizdeki insanlara ulaşmak için çok iyi bir yol. Ancak, bu yöntemi yalnızca reklam vermeye değecek bir içeriğiniz olduğunda kullanın. Bu araç, okuyucuların seveceği içeriğe sahip olduğunuz durumda kullanmak için harika bir araç olabilir. 

İçeriklerinizi hedef kitlenize zamanında iletin

Her zaman endüstrinizin istediği içeriği sunmak istersiniz ve LinkedIn bunu kolaylaştırır. Hedef kitlenizin sıkça uğradığı gruplara katılın. Karşılaştıkları sorunları öğrenmek için onların yorumlarını ve iletilerini okumaya zaman ayırın. Böylece, onlara çözümler sunarak yardım edebilirsiniz. Bu değerli bir kaynak olarak öne çıkmanıza yardımcı olacak. Yalnızca ağınız gelişmeyecek aynı zamanda itibarınızı da bu şekilde artacak. 

Şirketiniz için yeniliklerle ilgili gönderiler yapın

Şirketinizde bazen önemli gelişmeler olabilir ve LinkedIn bunu paylaşmak için mükemmel bir yer. Bağlantılarınızı ne kadar yol katlettiğiniz, sunduğunuz yeni ürünler veya hizmetler hakkında bilgilendirmek için güncellemeleri yayınlayın. 100 veya daha fazla bağlantınız varsa, LinkedIn, güncellemeleri kullanarak doğru kişilerin onları görmesini hedefler. 

Çalışanlarınız şirket için içerik üretsin

Çalışanlarınız, şirketle ilgili sizin sahip olmadığınız bilgilere sahip olabilir. Yani bir sürü insana ulaşan bilgilendirici içerik üretme yetisine sahipler. İçeriği şirket profilinizde yayınlamalarını sağlayın, böylece kullanıcılar daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak, çalışanlarınız bu sayede kendilerini şirketin önemli bir parçası gibi hissedecek. 

Profilinizin görülebilir olduğundan emin olun

Erişiminizi LinkedIn’de arama yapan kişilerle sınırlamak istemezsiniz. Ayrıca bir arama motoru kullanan insanlara ulaşmak da istiyorsunuz. Bunu, doğru anahtar kelimeleri içeren bir profil oluşturarak yapabilirsiniz. Profilinizin görünürlüğünü artırmak için anahtar kelimeleri iş tanımınıza, özetinize ve daha fazlasına yerleştirin. Bir LinkedIn Premium hesabı kullanarak başlayabilirsiniz. Bu, profilinizi çok daha görünür hale getirecek ve böylece hedef pazarınıza kolayca ulaşmanızı sağlayacak. 

Etiket bağlantıları

LinkedIn, içeriği gönderirken bağlantıları etiketlemenize izin verir. Sadece bahsettiğiniz kişinin adından önce @ yazarsanız, içerik o kişiye bildirilir. Alakalı içeriği yalnızca etiketleyerek bu stratejiyi doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, içeriğiniz bir bağlantının yaşadığı bir sorunu çözerse bu tekniği kullanın. Bununla birlikte, bu yöntemi her gün kullanmak istemezsiniz. Aynı kişiyi haftada birkaç kez etiketlerseniz, o kişi bu durumdan bıkabilir. Gerekirse bağlantıları etiketleyin, böylece kitlenize ulaşabilir ve sorun çözücü olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 LinkedIn Analytics’i kullanın

Analizilerinizi takip etmek için şirketinizin sayfasındaki “Pazarlama” sekmesini kullanın. Buna erişim, etkileşim, ziyaretçi demografik bilgileri ve daha fazlası dahildir. Bu analitik, nelerin çalıştığını ve neyin çalışmadığını bildirir. Bu bilgilerle, kampanyanızı bu bilgilerin etrafında şekillendirebilirsiniz.

Ağdan çalışanlara kadar, LinkedIn de o kadar değerli bir kaynaktır. Bu ipuçlarını kullandığınızda, kendinizi bir endüstri lideri olarak göreceksiniz. Sonuçta bu pazarlama hedeflerinizi daha kolay karşılayacak. 

Kaynak: business2community.com 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin