Küçük işletmeler için referans ağı nasıl kurulur?


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Gizem Avcıoğu

İşletmenizi büyütmek için referansa ihtiyacınız var. Birçok işletme yalnızca rastgele referanslar alır. Ne sıklıkta ve kimden geldiklerini her zaman kontrol edemezsiniz. Ancak bir referans ağı potansiyel olarak süreç üzerinde biraz kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

İşletmeniz birçok farklı referans ağı kurabilir. Resmi anlaşmalı veya sözde referanslar bunlara örnektir. Hepsi, çeşitli işletmelere gerçek avantajlar sunabilir. Bu kılavuzda referans ağları ve bunlardan yararlanan işletme türleri açıklanmaktadır. Aynı zamanda nasıl kurulacağını da açıklar.

Referans Ağı Nedir?

Temel olarak bir referans ağı, referans sağlayan kişi veya kuruluşları toplar. Resmi referans ağları, benzer endüstrilerdeki şirketleri içerir. Birbirlerine referans sağlamak için gruplaşırlar. Örneğin, bir emlakçı ev modelleme uzmanı, ipotek komisyoncuları ve evden eve taşıma şirketleri ile referans ağı oluşturabilir. Müşterileriniz sizden bir ipotek alma veya nakliye ayrıntıları hakkında sorular sorduğunda, ağınızdakilerin adını ve iletişim bilgilerini sağlarsınız. Bu onlara değer katar. Müşteriler genelde bu tür bilgileri sizin vermenizi bekler. Ağınızdaki diğer işletmelerden biri de emlakçı arayan bir müşteriyle karşılaştığında, müşterileri size yönlendirebilirler.

Ancak resmi olmayan referans ağları da mevcuttur. Örneğin, sektörünüzdeki diğer profesyonellerle iş birliği kurabilirsiniz. Sadece kartvizitleri veya iletişim bilgilerini paylaşın. Gerçek bir anlaşma olmadan, potansiyel müşterileri bu işletmelere yönlendirmeniz yeterlidir ve ilişkiyi beslemeniz de gerekir. Müşterilere, uygun olan arkadaşlarını size yönlendirmelerini teşvik etmek için indirim veya hediye gibi teşvikler sunmalısınız. Sonra bu ilişkileri düzenli iletişim yoluyla beslemelisiniz.

Bazı durumlarda, şirketinizle aynı hizmeti sunan daha büyük işletmelerle bağlantı kurabilirsiniz. Birçok büyük hizmet işletmesi yalnızca büyük projeler üzerinde çalışır, ancak bu gereksinimleri karşılamayan potansiyel müşterileri geri çevirmek de istemez, çünkü bu olumsuz bir deneyime yol açabilir. Böylece, bu büyük şirketlerle bağlantı kurarak, bu müşterileri gönderebilecekleri bir yere sahip olurlar ve bazı ek işlere erişebilir hale gelirsiniz.

Referans Ağını Kimler Kullanabilir?

İşletmeniz referanslardan yararlanıyorsa, bir referans ağından da yararlanabilirsiniz. Bu kavram özellikle hizmet işletmeleri arasında popüler olma eğilimindedir çünkü kişisel tavsiyeler bu durumlarda genellikle çok fazla güce sahiptir. Ayrıca emlakçılar ve nakliye şirketleri gibi endüstrileriyle ilgili tamamlayıcı işletmeler birbirini besleyecektir.

Bu kavram, aslında aynı ürün veya hizmeti sunmadan, hedef kitleyi diğer işletmelerle paylaşan hemen her işletme için geçerli olabilir. Örneğin, bir çevrimiçi işletme koçu, işletme müşterileriyle de çalışan bir çevrimiçi marka ve tasarım ajansı ile çalışabilir. Müşterileri birbirlerinden çalmazlar, ancak kendi müşterilerine ekstra değer sağlarlar ve ayrıca ekstra yönlendirmeler alırlar. Bu karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkidir.

Referans Ağı Nasıl Kurulmalıdır?

Bir referans ağı oluşturma süreci, geliştirmek istediğiniz ilgi alanlarına bağlıdır. Sektör profesyonelleriyle ve hedef kitlenizle ilgili olabilecek diğer işletmelerle bağlantı kurmak için fuarlara veya sektörel konferanslara katılmayı deneyebilirsiniz. Sadece iletişim bilgilerini paylaşarak başlayabilirsiniz. Oradan irtibatta kalabilir ve belki bir iki referans gönderebilirsiniz.

Yerel ticaret odanız veya sektörünüzle ilgili çevrimiçi topluluklar da bu bağlantıları kolaylaştırmakta yardımcı olabilir. Ancak, her durumda, hedef kitlenize yakın kişilerin belirlenmesi önemlidir. Ardından, bu kişi veya kuruluşlarla gerçek ilişkiler kurmaya ve karşılıklı yarar sağlayacak bir düzenleme oluşturmaya çalışmalısınız.

Müşterilerle Aracıları Bir Araya Getirme

Referans sağlayan bir müşteri ve aracı ağı oluşturmakla ilgileniyorsanız, getirdikleri herhangi bir yeni satış için bunları ödüllendiren bir indirim veya hediye programı sunabilirsiniz. Bunu yapmak için yeni müşterilerin sizden nasıl haberdar olduklarını öğrenebileceğiniz bir sisteme ihtiyacınız olacak. Bu şekilde, yönlendirmelerinizin nereden geldiğini takip edebilir ve bu müşterileri veya ortakları bir şekilde tanıyabilirsiniz. Bu ilişkileri e-posta mesajları, sosyal medya veya kişisel iletişim yoluyla beslemek de önemlidir. Bu, onlara hizmetlerinizi hatırlatır, bağlantılar kurmanıza yardımcı olur ve arkadaşlarına ya da ailelerine referans verenler için mevcut fırsatları bilmelerini sağlar.

Her koşulda, yalnızca gerçekten inandığınız işletmelere ve profesyonellere yönlendirmelerde bulunmak önemlidir. Hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve güvenmediğiniz birine iş önerirseniz, müşteri de memnun kalmaz ve böylece kendi itibarınızı düşürebilirsiniz.

Bir referans ağına sahip olmak harika bir şey. Ancak bunu kısa yol veya hile olarak düşünmemelisiniz. Orijinal bağlantılar kurmaya ve hedef müşterilerinize değer sağlamaya odaklanmanız gerekir. Uydurulan ya da zorlanan herhangi bir şeyin uzun vadede işinize fayda sağlama olasılığı daha düşük olacaktır.

 

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin