Küçük işletmeler için sosyal dinleme ipuçları


Yazan: Higher Visibility

Çeviren: Eda Erbirer

İlk gelişmesinden bu yana, sosyal medya, çevrimiçi davranışın giderek daha da önemli ve sürekli gelişen bir bileşeni haline geldi. Eskiden arkadaşlar ile bağlantı kurmak için kullanılan platformlar şimdi kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ve çevrimiçi yaptığı her şeyi entegre eden özellikleri içererek genişledi. Bu örtüşme, içerisinde raporlama özellikleri ve canlı video paylaşımı ile haber yayınları ve e-ticaret işlemlerine kadar her şeyi barındırır. Bütün bunlar sosyal medya platformlarını modern kullanıcılar için kullanıma hazır hale getirir. Kullanıcılar şimdi bilgilendirilmek, incelemeleri yayınlamak, bir şeyler satın almak ve daha fazlasını yapmak için birkaç sosyal medya platformuna yöneliyorlar. İşte ne kadar çok kullanıcının bunu yaptığını gösteren veriler:

  • Y kuşağının yüzde 81’i Twitter’ı günde en az bir kez kontrol ediyor.
  • Çevrimiçi yetişkinlerin yüzde 56’sından fazlası birden fazla sosyal medya platformu kullanıyor.
  • Amerikalı internet kullanıcılarının yüzde 79’u Facebook’ta
  • Pinterest kullanıcılarının yüzde 93’ü planlama veya satın alma yapmak için platformu kullanıyor.

Bu, markaların farklı sosyal medya platformlarında varlıklarını güvence altına almakla kalmaz, markalarını izlemek için yaygınlığını kullanmada markaların kendisine has bir çıkarına sahip olmasını da sağlar. Çevrimiçi bir marka veya sektör hakkında söylenilen şeyleri gözden kaçırmak demek, işin büyümesi ve gelişimi için bilinçli bir şekilde fırsat kaçırmak anlamına gelir. İşte burada devreye sosyal dinleme geliyor.

Sosyal Dinleme, markaların çevrimiçi sohbetlerde kendileri veya endüstrisi hakkında söylenenleri takip etmesiyle başlar. Bir marka, endüstrisi veya belirli marka adlarıyla alâkalı bir dizi anahtar kelimeyi izlese de, markanın kendisi hakkında bahsedilen noktaların izlenmesi, içgörü sağlayabilecek yararlı bilgiler oluşturabilir. Örneğin, sosyal dinleme kullanan bir marka, ürünün eksikliklerinden biriyle ilgili birkaç yoruma dikkat çekmeye başlarsa, izleyicilerinin buna nasıl tepki vereceğini öğrenebilir ve sorunları çözmek için bu verileri kullanabilir. Veya bir endüstrinin müşterileri belirli bir eğilim veya konuyla uğraşıyorsa, markalar hedef kitlelerini nasıl etkileyeceklerini bilir.

Sosyal dinleme ipuçları

Sosyal dinleme araçları

Öncelikle, izlemek istediğiniz marka adını veya sektör anahtar kelimelerini izlemenize yardımcı olan bir araç kullanmanız gerekir. Bunun için en iyi araçlardan biri Google Alerts’tur, çünkü ücretsizdir ve zaten Google Analytics kullanıyorsanız uygundur. Sosyal dinleme araçlarıyla ilgili diğer seçenekler Mention, Social Mention, Brand Watch veya Who’s Talkin’dır.

Bu araçlar için, izlemek istediğiniz markaları, cümleleri veya anahtar kelimeleri girmeniz yeterlidir. Araçlar, soruları çevrimiçi hale getirir ve oradan bunları nasıl kullanmak istediğinize siz karar verebilirsiniz.

Markanız için sosyal dinleme nasıl kullanılır?

Sosyal dinleme ile topladığınız bilgileri kullanabilirsiniz.Nasıl başlayacağınız hakkında bazı fikirler aşağıda verilmektedir.

1.İçerikten ilham alın

Bir blogu olan herkes, sürekli yeni içerik fikirleri bulmanın ne kadar zorlu olabileceğini bilir ve sosyal dinleme size bu konuda yardımcı olabilir. Endüstrinizle alakalı anahtar kelimelerde oluşan sözleri ve konuşmaları okuyarak, web siteniz veya blogunuz için fikir üretmek için kullanıcıların hangi soruları sorduğunu veya nelere heyecanlandıklarını, neler hakkında konuştuklarını görebilirsiniz. Ya da, en azından, kitlenizin neden bahsettiğini görebilirsiniz, böylece markanız sohbetlere ve ilgili tartışmalara daha iyi bir şekilde katılabilir.

2.Sorunları belirleyin

Belirli bir ürünü, konuyu, hizmeti veya başka bir yöntemi izliyorsanız, adreslemeye ihtiyaç duyan sorunları potansiyel olarak tanımlamak için sosyal dinleme özelliğini kullanabilirsiniz. Belki bir üründe insanların konuştuğu bir aksaklık veya bir çevrimiçi serviste bir tıkanıklık vardır. Sosyal dinleme araçlarınız aracılığıyla sorunları bulup insanların bu konu hakkında söylediklerini görünce, markanızla ilgili sorunları tanımlayabilir ve düzeltebilirsiniz.

3.İtibar yönetimi

Sorunların belirlenmesi için sosyal dinlemeyi nasıl kullanabiliyorsanız benzer şekilde, marka itibarlarını yönetmek için de kullanabilirsiniz. Markanız hakkında söylenenleri izlemek, olumsuz bir imaja oluşturabilecek zararlı belgeleri veya incelemeleri ortaya çıkarabilir. Bu türdeki durumları takip etmek için bir araç ve işlem uygulayarak, markanızın itibarını koruyabilir ve internette markanız hakkında nelerin söylenildiğini bildirebilirsiniz.

4.Kitle kaynaklı kampanya fikirleri

Birçok araştırma sosyal medya veya pazarlama kampanyaları konularını ele alır ve sosyal dinleme bu araştırmayı geliştirmenin harika bir yoludur. Markalar, ne tür bir kampanyanın / içeriğin izleyicileri üzerinde başarılı olacağı konusunda fikir edinmek, kullanıcıların neleri beğenip beğenmediğini görmek ve bu marka fikirlerini pazarlama fikirleri için kullanmak için fikir alışverişinde bulunabilirler.

5.Etkileyicileri bulun

Etkileyici pazarlama, markaların izleyicileri ile iletişim kurmasının en etkili yollarından biri haline geldi, ancak bazen doğru etkeni bulmak zor olabiliyor. Sosyal dinleme ile markalar potansiyel olarak ürün veya hizmetleri hakkında çevrimiçi olarak çok şey söyleyen kullanıcıları bulabilir ve onları marka adına savunmak üzere işe alabilir.

Kaynak: https://smallbiztrends.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin