Küçük işletmeler koronavirüs salgınında nasıl ayakta kalır?


Yazan: Danielle Kost*

Çeviren: Pazarlama 3.0

Harvard Business School kıdemli üyesi Karen G. Mills , koronavirüs pandemisini atlatmaya çalışan küçük işletme sahiplerinin, 1929’daki büyük buhran sırasında yaşananlardan daha kötü bir finansal darbe ile karşı karşıya kalabileceklerini söylüyor .

ABD Küçük İşletme İdaresi’ni 2009-2013 arası yöneten Mills, salgının finansal krizden daha büyük bir depreme neden olacağını söylüyor: “Birçok küçük işletme bir aydan fazla hayatta kalamayacaktır.”

Tüketiciler COVID-19 olarak da bilinen son derece bulaşıcı virüsün yayılmasını engellemek için evde kaldıkça  işletmeler giderek küçülüyor ve geçici olarak kapanıyor. Nakit akışı olmadan küçük işletmelerin – başta ana caddelerdeki restoranlar ve dükkanlar olmak üzere- ayakta kalabilmek için personel azaltması veya kapanması kaçınılmaz.

Son günlerde Kongre ve iş dünyası liderlerine küçük işletmelerin ayakta tutulmasıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Mills, “Bu küçük işletmelerin çoğunun yaşamı günlük nakit akışına bağlıdır” diyor: “Ancak gelecek paraya güvenerek ödeme yapabilirsiniz.”

Sonu görünmeyen bir nakit krizi

JPMorgan Chase Enstitüsü’nün kestirimlerine göre ABD’de küçük işletmelerin ortalama nakit rezervi 27 gün düzeyinde. Ancak cadde üstü işletmeler için bu süre genellikle 20 günü bulmuyor. Buna karşılık birçok halk sağlığı uzmanı, sosyal uzaklaşma ve diğer çabalar yayılmayı yavaşlatsa bile, koronavirüs salgınının en az sekiz hafta etkili olmasını bekliyor.

Mills’e göre çoğu küçük işletmenin bu sürede yaşaması oldukça zor.  Çalışanlarına ödeme yapmak ve mağazalarını korumak için faizsiz kredilere ve diğer nakit önlemlere ihtiyaç duyacaklar. Bundan sonra, tüketiciler harcama alışkanlıklarının ancak bir kısmını devam ettirebilirler. Mills, “Küçük işletmeler çözüm tarafında kalabilirse, virüs tehdidi azaldıktan sonra iyileşme şansımız daha yüksek olacaktır” diyor.

Ulusal Küçük İşletmeler Birliği’nin yeni tamamladığı ankete göre, küçük işletme sahiplerinin yaklaşık yüzde 77‘si COVID-19’un ekonomik etkileri konusunda “çok endişeli” olduklarını söylüyor. Ankete katılan 950 kişinin neredeyse yarısı müşteri talebinin azaldığını ve katılımcıların üçte birinin tedarik zinciri kesintileri yaşadığını ifade ediyor. Yarısından fazlası da ABD’nin önümüzdeki 12 ay boyunca resesyona girmesini bekliyor.

ABD’li küçük işletme sahipleri en kötüsüne hazırlanıyor
% 77
korona virüs salgınının ekonomik etkilerinden çok endişeli

% 54 önümüzdeki 12 ayda ABD ekonomisinin durgunluğa gireceği görüşünde
% 49 tüketici talebinin düştüğünü söylüyor

Küçük işletme yardımının bir sonraki dalgası

Mills, Obama Yönetimine ve Ulusal Ekonomik Konseyine 2009’un başlarında katıldı ve 2007-2008’deki resesyon sonrasında küçük işletmelerin iyileşmesine yardımcı olmak için çaba gösterdi. Şimdi de Hükümet yetkililerine, ülke istihdamının neredeyse yarısını sağlayan 30 milyon küçük işletmeyi ayakta tutma yolları konusunda tavsiyeler veriyor..

Daha önce Mart ayında Kongre ve Trump İdaresi, COVID-19’dan etkilenen küçük işletmeler için 7 milyar dolarlık afet kredisi sağlamıştı. Program, acil durum borçlanması ilan eden eyaletlerdeki işletmelerin 2 milyon dolara kadar yüzde 4’ten daha düşük bir faiz oranlarıyla 30 yıl vadeli borçlanabilmesine olanak veriyor.

Araştırmaya dahil olan küçük işletmelerin tam zamanlı çalışan sayıları

Kongre’nin her iki kanadı da 300 milyar doları aşan kredi paketleriyle ek rahatlama düşünüyor. Mills, hükümetin bir adım daha ileri giderek faizsiz krediler sunmasını ve borç verenler arasına Square ve Kabbage gibi yeni finansal teknoloji şirketlerinin dahil edilmesini öneriyor.

Sonuçta, ABD’deki küçük işletmeler yılda neredeyse 2 milyon net yeni iş üretiyor ve işgücünün yüzde 47’sini istihdam ediyor. Mills, küçük işletmelerin ABD gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 44’ünü sağladığını  söylüyor. Mills, bu işletmelerin yüzyüze geldiği bu acımasız krizini atlatmalarını sağlamanın ekonomiyi destekleyeceğini söylüyor. “Kriz sırasında ekonomimizi sürdürmek için yapabileceğimiz bir numaralı şey bu” diyen Mills bu zorunluluğu şu sözlerle açıklıyor: “Bu yalnız küçük işletmelere yardım etmekle değil, aynı zamanda çalışanlarına ve ailelerine yardım etmekle ilgili bir durum.”

Şimdi ne yapmalı

Ekonomik kaygılar arttıkça, büyük şirketler nakit tasarrufu sağlamak için tedarikçilere yapılan ödemeleri erteleme eğilimindedir. Mills, bu kuruluşların küçük işletmeler için bu taktiği kullanmamaları ve yalnızca satıcıyı değil Amerikan ekonomisini desteklemek için mümkün olan en kısa sürede ödeme yapmalarını öneriyor.

Mills, bunun topluma karşı sorumluluğun bir parçası olarak ele alınması gerektiğini belirterek hem küçük bireysel adımlar hem de devlet liderliğindeki büyük ölçekli eylemlerle hızlı hareket etmenin kritik olduğunu vurguluyor. “Küçük işletmeler, tüm ülkede toplumumuzun dokusudur” diyen Mills, hızlı hareket etmenin önemini de şu sözlerle anlatıyor:“Bu kritik zamanda günler önemli. Bu küçük işletmeleri kaybedersek, toplumumuz çok farklı görünecek ve kaybedeceğimiz işletmeleri geri getirmek uzun zaman alacak.”

* Harvard Business School Working Knowledge Kıdemli Editörü

Kaynak: Harvard Business School Working Knowledge

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin