Küçük İşletmelere Yeni Yılda Pazarlama Taktikleri


Yazan: Melis Us

İşte yılın o zamanı geldi çattı. İlk soğuk hava dalgaları şehri vurdu ve sohbet konusu yeniden “Yeni yılı nerede kutlayacağız?”. Bu da tabii ki sosyal medya yöneticileri için kocaman bir fırsat demek!

Küçük işletmelerin sahipleri, yılın bu zamanında en büyük malzemeye sahip. Yine de bu durum onlara baskı altında hissettiriyor. İçerik konusunda yardım almaları gerekiyor. Yol üstünde karşılaşabilecek dükkanların ötesinde, sosyal medyada içerik üreten ve kazancını buradan sağlayan küçük işletmeler, kazanmak için sezonun en iyi trendleri takip etmeli. Eğer böyle bir işletmenin sahibiyseniz, sizi ileri götürecek hamleleri aşağıda bulabilirsiniz;

  • Siber Pazartesi’nin etkisi

Cyber Monday yani Siber Pazartesi, Şükran Günü dolayısıyla uygulanan Kara Cuma indirim kampanyasının ardından gelen ilk pazartesi günü, markaların sadece online alışverişlerde geçerli indirim kampanyasıdır. Özellikle 2012’den beri son derece popüler olan günde sitenizde yapacağınız indirimlerle ziyaretçi sayınızı ve onların alışveriş oranını arttırmak sizin elinizde. Herkes iyi ürünleri, düşük fiyatlara almayı ister. Online alışveriş evden veya işten yapılabilir oluşuyla zaten tercih edilebilir durumda, bunu aklınızdan çıkartmayın!

  • Kuponlar, kuponlar, kuponlar!

Odak noktanız sadece internet sitesinizi ya da uygulamanızı temasal ve içeriksel olarak nasıl geliştireceğiniz olmamalı. Müşterilerinize dışarıda bulamayacakları bir teklif sunmanız gerekiyor. Onlara, Siber Pazartesi veya Kara Cuma gibi özel indirim zamanlamalarında kullabilecekleri kuponlar sunun. Bu kuponları elde etmeleri için, sitenizi veya uygulamanızı sürekli olarak takip edeceklerdir.

  • Yarışa uyum sağlayın

Online alışverişlerinizde ek ücretlerle karşılaşmanın sizi nasıl hüsrana uğrattığını düşünün. Bedava kargolama, hediye pakedi gibi fırsatlar sunarsanız, müşteri sizi tercih etmeye daha yatkın olacaktır. Yılbaşı öncesi alışverişe çıkmak isteyip de çıkamayanlara ise 1 Ocak öncesi teslimi garanti ederseniz, kazanan siz olacaksınız.

  • Yeni sezonun garantisi

Sezon sona ermeden önce bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar indirim günü bulunuyor. Müşterileriniz, yeni sezonda da size bağlı olsun istiyorsanız, daha fazlasını vereceğinizi vaad etmelisiniz. “Şimdi yapacağınız alışverişler size bundan sonraki her alışverişinizde %5 oranında indirim kazandıracak” gibi cümleler müşterinizin sizinle olan bağını kuvvetlendirecektir.

  • Sosyal medyaya bağlanın

Sosyal medya, küçük bir şirketin müşterilerine ulaşmasını sağlayacak en hızlı ve kolay yol. Müşteri ilişkilerini ve haber akışını takip etmek için buraya odaklanmalısınız. Müşteriyi sizin içeriğinizi paylaşmaya ikna edecek kampanyalar yapabilirsiniz. “Bu gönderiyi paylaşan ilk 100 kişi %10 indirim kazanıyor.”

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin