Küçük işletmeleriniz için verimli bir Chatbot nasıl oluşur?


Yazan: Murray Newlands

Çeviren: Neşem Helvacıoğlu

Chatbot dönemi oldukça başarılı. Bu nedenle işletmelerin rekabetçi kalmaları için verimli Chatbotları geliştirmeleri gerekiyor. Chatbot’lar markaların hedef kitlenizle iletişim biçimini değiştirdi ve bilgili pazarlamacılar büyümeyi sağlamak için botlardan faydalanmaya başladı.

Chattypeople, https://botsify.com ve Manychat.com gibi yenilikçi platformlar, birkaç dakika içinde bir chatbot oluşturmanıza izin verir. Pek çok araçla bir chatbot oluşturmak, önceden kodlama bilgisi gerektirmez. Satış boru hattınızı oluşturmanıza ve kitlenizle olan ilişkileri geliştirmenize yardımcı olan AI destekli chatbot’ları yaratabilirsiniz.

İşte şirketinizi büyütmenizi ve markanızın kalitesini belirleyebilmenizi sağlayacak verimli bir chatbot oluşturmanıza yardımcı olacak bir kılavuz:

Chatbots, küçük işletmenizi nasıl etkiler?

Chatbot’lar, tercih ettiğiniz cihazlar aracılığıyla tüketicilere ulaşmanızı ve potansiyel müşterilerinizle etkileşim biçiminizi değiştirmenizi sağlar.

Bu araçlar, Bot’unuzun performansını izlemenize olanak tanır. Böylece, Bot’unuzun en iyi şekilde çalıştığına emin olabilirsiniz.

Bir Chatbot uygulamak küçük işletmelerinize yardımcı olabilir, çünkü şunları yapabilirsiniz:

Pazarlama kampanyalarınızın bir parçası olarak çalışın

Müşterilere özel teklifler sunun

Müşteri soruları cevapla

Kendine özgü bir alternatif sağlayın

Zaman ve kaynaklardan kazanın

Sosyal medyadan para kazanın

Etkin bir Chatbot oluşturma

Chatbot oluşturma platformunuzu seçin ve deneyin. Bir Chatbot oluşturmak çok heyecan vericidir ve çok sayıda opsiyonel özellik ile birlikte gelir. Kendinizi kaptırıp gitmek yerine, müşterilerinizi çözüm sağlayacak uygun bir Chatbot yaratmaya odaklanmanız gerekir.

Etkili bir Chatbot, müşterilerinize ve bazen de kendi çalışanlarınızın sorunlarını çözmesine ve istedikleri cevapları bulmasına yardımcı olur. Kişilik çok önemlidir, ancak kullanılabilirlik ve işlevsellik botunuzun başarısını belirleyecektir. Etkili bir chatbot oluşturmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

Kitlenizi anlayın

Chatbot’unuzu oluşturmadan önce, hangi özelliklerin kendisine en çok hitap ettiği konusunda bilgi edinmek için kitlenizi araştırmanız gerekir. Pek çok araç, bir dizi özellik arasından seçim yapmanıza izin verir, ancak hepsini uygulamak, botunuzu yavaş ve kararsız hale getirecektir.

Mevcut müşterilerinize botunuzda görmek istedikleri özellikleri sorarak başlayabilir ve ardından hedef kitlenize yönelik birkaç anket yayınlayabilirsiniz. Kitlenizi anlayınca şunları yapabilirsiniz:

Botunuza hangi özellikleri ekleyeceğinizi belirleyin

Doğru sesi ayarlayın ve doğru dili kullanın

Aracılığıyla chatbot pazarlamak için en iyi kanalları bulun

Gerçekçi hedefler belirleyin

Belirli senaryonuza dürüstçe bakmalı ve kendinize yapabileceğiniz somut hedefler vermelisiniz. Gerçekçi olmayan hedefler koymak yalnızca çabalarınızı zayıflatacak ve ekibinize gereksiz baskılar koyacaktır. Çoğu araç, çeşitli ölçütleri izlemenizi önerir; bu nedenle, şirketiniz için gerçek değeri olanları bulun ve kendinize ulaşılabilir bir kilometre taşı seti koyun.

Chatbot’unuzu tanıtın

Mükemmel bir Chatbot oluşturmuş olsanız bile, başlattığınızda trafiğe sürülmeye yardımcı olmalısınız. Kullanıcıları Chatbot’unuza yönlendirebileceğiniz birçok farklı yol vardır:

Chatbot’unuzun bulunduğu blog yayınları

Eposta pazarlama

PPC reklamları

Sosyal medya kampanyaları

Bazı geleneksel reklamcılık türleri

Chatbot’a özel promosyonları başlatma

Botunuzu tüm cihazlarda test edin

Kullanıcıların çeşitli cihazlardan, platformlardan ve tarayıcılardan gelen Chatbotlarıyla etkileşimde bulunacağını unutmayın. Chatbot’unuzu masaüstleri, telefonlar ve hatta oyun konsolları da dahil olmak üzere tüm cihazlarda test etmeniz gerekiyor. Benzer şekilde, tüm platformlarda düzgün şekilde çalıştığından emin olmak için farklı işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda Chatbot’unuzu test etmeniz gerekiyor.

Kusursuz etkileşim yaratın

Chatbot’ların bu kadar popüler olması sebeplerinden biri, konuşmaların doğal akışını taklit edebilme yeteneğidir. Chatbots, müşterilere böylesine kesintisiz bir deneyim kazandıran tek platformdur, bu nedenle bunları avantajınıza kullanın. İnsan müdahalesine olan ihtiyacı en aza indirmeye çalışın, ancak bir konunun ne zaman izleyici için en iyi deneyimi yaratmak için bir görevi sona erdirmek için insan yardımına ihtiyacı olduğunu fark edebilen bir bot oluşturun.

Chatbot’ınızı müşteri destek aracı olarak kullanın

Müşteriler sorunlarına bağımsız olarak çözüm bulmayı sever, bu nedenle chatbot’u kendi kendine hizmet eden bir araç olarak kullanmalarına izin verin. Çok yönlü chatbot’lar aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi görevi yerine getirmenize yardımcı olabilir:

Profil ve iletişim bilgilerini düzenleme

Fatura ayrıntılarını güncelleme

Sipariş görüntüleme ve yönetme

Ürünlerinizle ilgili sorularınızı cevaplama

İnsan temsilcileriyle randevu ayarlama

Chatbot’unuza benzersiz bir isim ve kişilik verin

Chatbot’unuza benzersiz bir isim ve kişilik kazandırmak hem unutulmaz hem de kolay bulmanızı sağlayacaktır. Müşteriler, botunuzu Google’da veya Facebook’ta arayabilir ve hemen bulunabilir.

Chatbot ‘un görünürlüğün yanı sıra, ona bir kişilik vermek kullanıcılar için bir standart oluşturacaktır. Tüketiciler, kendilerini kontrol sahibi hissetmekten hoşlanır ve Bot’a belirli bir kişilik vermek, kullanıcılara doğru beklentiler sunmak için yardımcı olur.

Botunuzu içerik pazarlamanıza entegre edin

Chatbots, tanıdık kanallar aracılığıyla müşterilere içerik ve promosyonlar sunduğu için güçlü dağıtım kanallarıdır. Çoğu Facebook aracılığıyla kullanıcılarla etkileşime girer; bu nedenle, kullanıcılar bir uygulamadan bir başkasına geçmek zorunda kalmazlar.

İçerik pazarlaması, kitlenizi çekmeye ve alakalı içerikler sunmaya bağlıdır ve Chatbotlar değerli bilgiler toplayabilir ve onu daha kişisel bir düzeyde kitlenizle paylaşmanıza yardımcı olabilir.

Chatbot’unuzu geliştirin

Araçlar, mükemmelleştirmek için botunuzu optimize etmek ve ayarlamak için kullanabileceğiniz etkileyici bir ölçüm metni sunar. Düşünmek isteyebileceğiniz bazı ayarlamalar şunlardır:

Kullanılan değiştirme jargonu

Farklı ses tonları denemek

Giriş betiklerini değiştirme

Farklı özellikler sunmak

Farklı BTA’ları test etme

En sonunda…

Küçük işletmeleriniz için bir chatbot kurmak korkunç bir görev gibi görünebilir, ancak araç platformları sayesinde şimdi çok fazla zaman ya da para yatırmadan çok yönlü bir bot oluşturabilirsiniz. Kitlenizle kalıcı bir ilişki kurmak ve chatbot’unuzu küçük şirketiniz için bir büyüme hack aracı olarak kullanmak için yukarıda özetlenen adımları uygulayın.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin