Küçük işletmeniz için daha iyi bir marka oluşturmanın 5 yolu


Yazan: Brian Hughes

Çeviren: Kazım Oğulcan KOÇ

Küçük işletme markanız, pazara sunduğunuz bir kartvizit gibidir. Kim olduğunuzu ve hangi değerli mal ve hizmetleri sağladığınızı netleştirir. İşletmenizle doğrudan iletişimi olsun veya olmasın birisi markanızı gördüğünde, markanızın harika ürünler, hizmetler ve kalite ile ilişkilendirilmesini istersiniz. Markalaşma, işletmenizin başarısı için önemlidir, bu nedenle onu geliştirmek konusunda kararlı olmalısınız. Bu amaç doğrultusunda, on binlerce dolar harcayarak bir uzmanla anlaşabilir veya bunu kendiniz yapmak için zamanınızı ayırıp çaba gösterebilirsiniz. Nereye bakacağınızı biliyorsanız, markanızı geliştirirken ‘kendin yap’ stratejisi çok ekonomik ve basit olabilir.

Küçük işletmeler için markalaşma yardımı nerede bulunur?

Markanızı tanımlayın

‘Kendin yap’ stratejisini izlerken, markanızı tanımlamak sizin çok zamanınızı alabilir ancak paraya mal olmaz. Markanızı tanımlamaya başlamak için sormanız gereken temel sorular vardır, örneğin:

  • Misyonunuz nedir?
  • Sizi farklı kılan ne?
  • Müşterileriniz kimler?

Bu aşamada, markanız için bir isme karar vermeniz veya zaten bir marka isminiz varsa ve başarıya ulaşamamışsa, marka isminizi değiştirmeniz gerekiyor. Markanızın profesyonel olması gerekirken, ismi de dahil olmak üzere aynı zamanda misyonunuzu, kişiliğinizi, ve hedeflerinizi yansıtması beklenir. Bunlar ilk adım için önemlidir.

Logo oluşturun

Markanızı tanımladıktan ve marka ismini belirledikten sonra, bir sonraki adım, insanlara görünce sizin işletmenizin saygınlığını hatırlatacak bir logo oluşturmaktır. Bunun için birkaç ücretsiz logo tasarım sitesi ve ucuz freelancerlar mevcut. Ancak daha iyisi var: ‘kendin yap’ stratejisine daha uygun bir alternatif olarak hesaplı olan Designhill’in yapay logo programı. Bu program, ihtiyacınız olanı bulana kadar; yazı tipleri, renkler ve ana hatlarla oynamanıza izin verirken ayrıca, görüntüde yüksek çözünürlüklü ölçeklendirmeler yapmanıza da olanak sağlar. Dilerseniz logonuzu siyah beyaz hale getirilebilir, şeffaf bir arka plan oluşturabilir ve bunun gibi logonuz için birçok özelleştirmeye sahip olabilirsiniz. Böylece, logonuzu dilediğiniz gibi tasarlamak sizin elinizde.

Bir web sitesi geliştirin

Bugün, web sitesi olmayan küçük bir işletme, çok sınırlı bir etki alanına sahiptir ve başarıya ulaşamadan muhtemelen kaybolacaktır. Bugünün dünyasında, web sitelerinin işletmeler için büyük avantajları var: daha fazla satış imkanı, güven duygusunu arttırma ve 7/24 çevrim içi pazarlama olanağı gibi… Ancak çoğu küçük işletmenin, markalarının bu kritik parçası için ödeyecek 3.000 ABD Doları yok. Neyse ki, internette yerinizi almanızı sağlayan ve aynı zamanda ucuz olan web sitesi geliştirme seçenekleri var. Squarespace ve WiseIntro gibi siteler, size dijital dünyanın kapılarını açarken, siz de fonların izin verdiği şekilde sitenizi geliştirebilir veya yeniden tasarlayabilirsiniz.

Tutarlı olun

Markanız yalnızca her şeyi tutarlı olduğu sürece etkilidir. Bir marka stil kılavuzu oluşturmak, herkesi aynı sayfada buluşturmanıza yardımcı olacaktır. Böylece bu kılavuz, görsel mesajınızın ve sesinizin; her platformda, projede, pazarlama sürecinde ve tanıtımında markanızla uyumlu olmasına destek olur. Amaç, her şeyde aynı renkleri, yazı tiplerini, sloganı ve logoyu kullanarak bunları, markanızla bağdaştırmaktır. Tutarlılığın sağlanamaması, markanız için kafa karışıklığına veya daha kötüsüne, itibarsızlaşmasına neden olabilir. Neyse ki, marka stil kılavuzu oluşturmak için bilgiler içeren ve size, zamandan daha fazlasına mal olmayacak yardımcı siteler var. Bu yolda size rehber olacak, basit ve takip edilmesi kolay adımların olduğu bir inografi de var.

İşletmenizi sosyal ağlarda paylaşın

Markanızı inşa etmenin birçok yolu vardır ve bu amaç doğrultusunda, en popüler iki kaynak: blog ve sosyal medyadır. Analizlerinizi paylaşmanıza, kendinizi uzman olarak tanıtmanıza, hedef kitlenizle ilgili sorunları tartışmanıza ve onlarla kişisel bir bağ kurmanıza olanak tanıyan birkaç ücretsiz veya ucuz blog platformu var. Markalaşmanın anahtarı, tutarlı bir şekilde güncel içerik sunmak ve bir içerik takvimi oluşturarak programa sadık kalmaktır.

Sosyal medyada aktif olarak yer almak da markanızın gelişmesine katkı sağlayacaktır. Tüm sosyal medya platformlarına katılmak ücretsizdir, ancak her yerde olmanıza da gerek yoktur. Hedef kitlenize ulaşmak yolunda hangi platformların en iyisi olduğunu bulmak için araştırma yapın ve ardından, yayınlar, fotoğraflar, tivitler veya markanızı güçlendiren başka herhangi bir şey paylaşmaya başlayın. Blogda olduğu gibi, sosyal medyada da aktif kalmak önemlidir. İnternette, sizin sosyal medyayı daha etkin kullanmanıza yardımcı olacak ve birçok sosyal medya hesabınızla senkronize olmanızı sağlayan birkaç ücretsiz veya ucuz sosyal medya yönetim araçları var. Bunlardan en popüler ve ücretsiz denemenize izin veren ikisi: Buffer ve Hootsuite.

Son olarak…

Markanız, üzerine sizin vizyonunuz ve hedeflerinizin inşa edildiği, küçük işletme başarınız için kurduğunuz inşaatın temelidir. Markanızı oluşturmak için binlerce dolar harcayabilir veya kendi başınıza yapmak için ücretsiz ve ucuz kaynaklara yönelebilirsiniz. Bu süreçte yatırımınız zamanınız olacak ancak bu, başta her başarılı küçük işletmenin ödemek zorunda olduğu küçük bir bedeldir.

 

Kaynak: www.smallbiztrends.com 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin