Küçük Youtube kanalınızı büyütme yöntemleri!
Youtube’ın algoritma sırlarını çözerek izlenmelerini arttır.

 

229 bin aboneye sahip olan Marcus Jones, ‘Küçük Youtuberlar: Algoritmanın sizi sevmesi için bunları yapın.’ adlı videosunda abone sayısı düşük olan Youtuber’lara adım adım öneriler verdi. İşte Youtube’da ünlü olmanın yolları!

Tarzınıza karar verin

Marcus Jones’a göre ilk kural: kararlılık. Video yükleme açısından ne kadar kararlı olunacaksa, aynı tarzda videolar yükleme konusunda da o kadar kararlı olmak gerekiyor. İzleyici ve takipçi kitlesine sahip olmak için bu adım çok önemli. Eğer bir hafta balıkçılık hakkında, diğer hafta oyun oynama videosu atıyorsanız kararlılık ilkesini uygulamıyorsunuz demektir. İlginizi çeken bir alan seçin ve onunla ilgili videolar koyun.

Mr.Beast bu konuda, ”Algoritma değil, izleyici kitleniz videonuzu beğenmedi.” diyor. İzleyici kitlenizin hangi tarz videolarınızı daha çok sevdiğini Youtube Analitik kısmından araştırabilir ve ona benzer videolar yapabilirsiniz. Aynı zamanda abonelerinizden geri bildirim isteyebilir, onların düşüncelerine göre video akışınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Rakiplerinizi araştırın

Tarzınıza karar verdikten sonraki ilk adım, sizinle aynı tarzda video yapan kanalları araştırmanız. Bunun için Youtube arama kısmına videolarınızın benzer başlıklarını yazıp en çok izlenme alan kanalları inceleyebilirsiniz. Jones’un önerisi bu kanallara abone olmanız çünkü o zaman ana sayfanıza onların videosu düşecek ve siz hiçbir gündemden uzak durmayacaksınız veya gelişmeleri kaçırmayacaksınız. Ayrıca büyük kanalların neler yaptığına bakıp ilham da alabilirsiniz.

Abone olduğunuz kanallardan en çok aylık izlenme alan beş kanal seçin. Aylık izlenmelerini ve diğer istatistiklerini görmek için vidIQ adlı aracı kullanabilirsiniz. Bu uygulamadaki ‘Rakipler’ kısmından seçtiğiniz kanalları rakip olarak ekleyin. En çok izlenme alan kanalları inceleyip kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yanlış beğeniye bakmayın

Rakip olarak adlandırdığınız kanalların en çok izlenme almış videolarını da inceleyin ancak önemli olan kısım videonun ne kadar beğeni aldığı değil, yüzdesel olarak beğeni oranı. Her videonun uzunluğu ve izlenmesi farklı olduğundan bakılması gereken istatistik beğeni oranıdır. Videonun bir beğeni almak için ortalama ne kadar izlenmesi gerekiyor sorusuna yanıt olan bir konsept. Örneğin, bir beğeni alması için bir kere izlenmesi gerekiyorsa bu video çok başarılıdır ama bir beğeni alması için yüz kere izlenmesi gerekiyorsa kitle videoyu çok beğenmemiş demektir. Rakip kanallarının en yüksek beğeni oranı olan videolarına baktıktan sonra bu videoların içeriklerini inceleyin. Buna benzer içerikler yapabilirsiniz ancak bunun sadece bir ilham ve öğrenme için yapılacağını ve kimsenin videosunu kopyalamamanız gerektiğini unutmayın.

Duygulara konuşun

Küçük resme yazı eklerken kendi duygularınızı kısa ve öz bir şekilde ifade edin. Örneğin eğer konunuz Youtube’a başlarken yaptığınız hatalarsa küçük resime yazı olarak, pişmanlık duygusuna hitap etmesi için,  ‘Keşke yapmasaydım.’ yazabilirsiniz. Eğer küçük resimde kendi fotoğrafınız varsa, bu fotoğraf vermeye çalıştığınız duyguyla bağlantılı olmalı. Buradaki örneğimizden yola çıkacak olursak, üzgün göründüğünüz bir fotoğrafınızı koymak daha uygun olacaktır.

Video uzunluğuna dikkat edin

Sizinle benzer içeriklere sahip olan büyük kanalların videolarını ne kadar uzun yaptığına dikkat edin. Ortalama çıkarın ve siz de videolarınızı o kadar uzun tutun. Bazı tarzlarda videonun uzun olması tercih edilirken bazılarında uzun videoların tamamı izlenmiyor. Bu yüzden kendi içeriğinizle uyumlu videolara bakmayı unutmayın.

Yanlış videoları incelemeyin

Kanalları incelerken size göre en iyi kanala değil, istatisiklere göre en başarılı olan kanallara bakın. Yanlış videoları incelemeniz yanlış sonuçlara varmanız anlamına gelebilir. Bu yüzden kanalları incelerken objektif olun.

Bir video uzaklıktasınız

Bir videonuzu geliştirmek kanalınızı geliştirmek anlamına geliyor. Bu yüzden başta kanalları analiz edip öğrendiklerinizi hayata geçirmek zor gelse de lütfen pes etmeyin.

İzlediğiniz videoları eğitici bir araç olarak görün, kopyalanacak içerik olarak değil. Özgün kalın! 🙂

Marcus Jones ne diyor

Marcus Jones, kendisinin tavsiyelerine uyarak büyük başarıya ulaşabileceğinizi söylüyor. Videoyu merak edenler aşağıdaki linki veya Marcus Jones Youtube kanalını ziyaret edebilir.

‘Küçük Youtuberlar: Algoritmanın sizi sevmesi için bunları yapın.’

https://www.youtube.com/watch?v=Zohoon-AMao

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin