Kulak misafiri olunanlarla içerik üretmek: Overheard


Yazan: Ece Tuçaltan

Herhangi bir kültürü anlamanın en iyi yolu, o kültüre ait insanların en doğal hallerine şahitlik etmek. Arkadaşlar arasında dönen makara kukara, aile arası dönen tartışmalar ve ofistekiler arasındaki paydos muhabbeti gibi samimiyetin en saf halinin gözlemlendiği durumlar kültürün en ince detaylarını sergiler.

Jesse Margolis birkaç senedir, Los Angeles’ta etrafındaki muhabbetlere kulak misafiri oluyor ve duyduklarını olduğu gibi yazarak LA kültürünün en absürt yönlerini, OverheardLA isimli Instagram ve RealOverheardLA isimli Twitter hesaplarında paylaşıyor.

Şehrin hali hazırdaki mozaik demografisi, son yıllarda meydana çıkan inovatif şirketlerle birlikte daha fazla göç alıyor ve LA kültürünü günden güne değiştiriyor. Bu değişim temposuna kapılan LA sakinleri, popüler kültürün erken adaptörleri haline gelmiş durumda. Bu da OverheardLA hesabına malzeme çıkarıyor ve doğal bir mizah duygusuyla kültürde trend olanı yansıtıyor.

Hesaba yüklenen içeriğin sürdürülebilirliği

Margolis, 2015 ve 2017 yılları arasında bu hesapları sadece kendisi yürütüyordu. Bugün ise her hesabın yerel editörleri var. Bu editörler OverheardLA internet sitesine yüklenen alıntıları derliyor ve konuma göre 6 farklı Overheard hesabı üzerinden paylaşıyor. Siteye yüklenen içerik sayısı günde 300 alıntı ila 500 alıntı arasında değişiyor. Bu hesaplar, ayrı editörlerinin olması ve hesaplara yığınla içerik yüklenmesi sayesinde oldukça sürdürülebilir bir içerik kanalına dönüşmüş durumda. Overheard hesabı olan şehirlerde yaşayanların yapmaları gereken tek şey etraflarında duydukları absürtlükleri internet sitesine yüklemek.

Margolis yüklenen içerikler hakkında, “İçerik neler olup bittiğini yansıtıyor. Yakın zamanda kadınlar yürüyüşü vardı, ordaki pankartlardan ve konuşmalardan içerikler yüklendi. Coachella veya Burning Man gibi festivaller sırasında bolca içerik yükleniyor. Bu günlerde ise gündem Bitcoin ama değişmeyen tek tema varki o da hem kadınlar hem de erkekler tarafından yüklenen aşk, çöpçatanlık ve seks temalı içerikler” diyor.

Overheard hesapları

Bu hesaplardan en popülerleri  OverheardLA 885 bin ve OverheardNewYork 583 bin takipçisi olan Instagram hesapları. Büyük şehirlerden Londra’nın da OverheardLondon hesabı var. Daha genel geçer bir tonu olan ve üniversite öğrencilerine hitap eden bir OverheardUniversity hesabı da mevcut. Bütün bu hesapların ise birleştirici bir teması var. Farklı şehirlerde yaşayan insanların benzer olan; absürtlük, mutluluk, partilemek, aşık olmak, spor yapmak ve trafikte kalmak gibi deneyimlerini sosyal medya hesabı olan herkesle alıntılarla paylaşabildiği hesaplar haline geldi.

Overheard marka işbirlikleri

Overheard markası zaman içerisinde popülerleştikçe, başka markaları da kendi esprili ve samimi bir içeriğiyle öne çıkarmaya başladı. Birkaç postluk kısa soluklu iş birlikleri zamanla marka hesaplarına dönüştü. Marka iş birliği hesapları arasında kişisel bakım ürünleri Le Labo’nun hesabı OverheardLeLabo ve çöpçatanlık aplikasyonu Bumble’ın hesabı OverheardBumble da var.

Bunların yanı sıra, kısa dönemli iş birlikleri için de içerik üretmeye devam ediyorlar.

OverheardLA X Funny or Die

Overheard hesabının ilk popülerleşmeye başladığı zamanlardan bir Funny or Die videosu:

Overheard X The CW X Life Sentence

Geçtiğimiz hafta başlayan The CW dizisi Life Sentence için bir Instastory serisi:

  

Overheard X Netflix

Netflix’in “Fred Armisen, Standup for Drummers” özel bölümü için bir Instastory serisi:

  

Overheard X Alfred Coffee

Alfred Coffee birçok marka ile iş birliklerini hem sosyal medya hem de kahve bardakları üzerinden yapıyor. Böylece sosyal medya üzerinden kahve bardaklarının da paylaşılmasını sağlıyor. 

Los Angeles’ta yaygınca bilinen Alfred Coffee ile yaptıkları bir Instagram iş birliği ve kahve bardakları:

Kaynaklar:

www.nytimes.com

OverheardLA

OverheardNewYork

OverheardLondon

OverheardUniversity

OverheardLeLabo

OverheardBumble

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin