Kullanıcılar google arama sonuçlarına nasıl bakar ve tıklar?
Çeviren: Emine Topçu

Kullanıcılar arama motoru sonuç sayfasında (SERP) Google’ın arama sonuçlarını nasıl görür ve tıklar ? İlginç bir şekilde, bu durum yıllardır pek bir değişikliğe uğramadı – tabii sadece organik sonuçlar olduğunu varsayarsak. Yalnız, farklı SERP düzenlerinin ve sonuçlarının karşılaştırıldığı Mediative White Paper’ı okuduğunuzdan emin olun. Google, SERP içerisinde yer alan farklı özelliklere -mesela karusellere, haritalara ve özet bilgi grafiklerine sahip olduğunda, belirgin bir fark oluşur.

En çok ziyaret edilen site SERP üzerinde ilginin %83’üne ve tıklamaların %34’üne ulaşır.

Untitled2

Mediative bu durum üzerinde çalıştı ve kullanıcılar ile sponsorlu reklamlar, karuseller, yerel listeler ve organik listeler arasındaki ilişkiyi detaylandıran iyi bir grafik geliştirdi. Bütünüyle görmek için tıklayınız.

İnsanlar Google’ın arama motoru sonuç sayfasıyla on yıl öncesinde olduğu şekilde etkileşime geçmiyorlar, bu durum büyük ölçüde organik listeye (ödenmiş reklamlar, karusel sonuçları, özet bilgi grafikleri, lokal listeler) ek olarak SERP üzerinde yeni elementlerin tanıtılmasıyla alakalıdır.

Önceleri, kullanıcılar bir sonraki listeye geçmeden önce, zamanlarını geniş kullanarak top sıralamayı boydan boya inceler, sağdan sola göz gezdirirler ve hemen hemen neredeyse tüm başlığı okurlardı. Şu anda bizim gördüğümüzse daha hızlısı; listeye göz ucuyla bakma ve kulanıcıların listedeki ilk 3-4 kelimeyi okuması. Top organik sıralama 10 yıl öncesinde olduğu gibi hemen hemen aynı miktarda tıklama yakalarken, şu anda sayfa tıklamalarının %80’inden fazlasının, 4. organik sıralamanın üzerinde bir yerde meydana geldiğini görüyoruz, yani bu demek oluyor ki işletmeler kendi sitelerine olan trafiği maksimize etmek için SERP alanlarından bir yerde listelenmek zorundadırlar.

Dikkat çeken bazı davranışlar :

  • Organik arama kullanıcılarının sadece %1’i bir sonraki sayfaya tıklar.
  • SERP ün tıklamalarının %9.9’u sponsorlu top reklamlara gider.
  • Tıklamaların %32.8’i SERP üzerindeki bir oganik sıralamaya gider.

Kaynak: marketingtechblog.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin