Kullanıcının Geliştirdiği İçerik (UGC): Kullanıcıları, üreticiye dönüştürmek için 5 Adım
Mikro-Influencerlar, İçerik Üreten Kullanıcılar veya ünlü onaylayacılar aracılığıyla olsun, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC olarak da bilinir), sosyal medyada pazarlamanın ekmeği ve yağıdır.

Ve bu bir sürpriz olmamalı. Bu, etkili bir etkileşim şeklidir çünkü iki yönlü bir yoldur; markalar, ürünlerini veya hizmetlerini organik olarak sergileyen hayranlarla bağlantı kurar ve karşılığında bu hayranlar fark edilir, öne çıkarılır ve hatta potansiyel olarak kendi takipçilerini artırır. UGC, özellikle pandemi ışığında, markaların ve tüketicilerin sosyal medyada nasıl etkileşim kurduğunu yeniden tanımladı.

Bu yüzden buradayız. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik aracılığıyla kullanıcıları içerik üreticilerine dönüştürmenize yardımcı olmak istiyoruz. Ancak adım adım açıklamalı kılavuzumuza geçmeden önce, UGC’nin ne olduğunu ve paylaşırken yapılması ve yapılmaması gerekenleri belirleyelim.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik nedir?

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, her ağdaki kişilerin bir ürün veya hizmeti kullanırken veya hakkında çılgınca konuşurken paylaştığı ücretsiz veya sponsorsuz sosyal gönderileri ifade eder. Arkadaşınız, kaldıkları bir otelde yaşadıkları harika bir deneyim hakkında bir Tweet yayınladığında, bu UGC’dir. Favori markanız, ev sahipliği yaptıkları bir etkinlikte müşterilerden gelen Instagram Hikayelerini yeniden yayınladığında, bu UGC’dir. Birisi şimdiye kadar kullandığı en iyi ruju bulmakla ilgili TikTok’ta bir video paylaştığında, bu UGC’dir.

Markaların, araca gücünü veren şey, kullanıcı tarafından oluşturulan bu hazine bolluğundan nasıl yararlandığıdır. Organik olmasına rağmen, UGC’yi paylaşmanın ve yeniden paylaşmanın erişimi, markalar ve tüketiciler için oldukça ileri gidebilir.

UGC, her zaman ürününüzü açıkça içeren içerik değildir. Ayrıca marka ahlakınız ve hedef kitlenizle örtüşen yaşam tarzlarını veya değerleri vurgulayabilir. Kaykay ayakkabısı ve giyim perakendecisi Vans, BMX binicilerinin, patencilerin, sanatçıların – Vans “Off the Wall” marka estetiğini temsil eden herkesin videolarını sık sık yeniden yayınlar.

@vans

A Vans Chile crew combo with @tomasfuentesm, Christian Moll & @jmcedano. #vans #bmx

♬ and i was like – D

 

 

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle yapılmaması gerekenler:

Dikkatli olun ve UGC’yi sormadan kullanmayın. Çoğu zaman, markalar çevrimiçi paylaşılan görselleri uygun bir kredi vermeden veya içerik oluşturucuyla bir anlaşma yapmadan çeker.

Bunun yerine, içeriklerini paylaşmadan önce onlara ulaşmayı, izin istemeyi ve kullanıcıların onayını almayı alışkanlık haline getirin. İster sıradan bir anlık görüntü ister mükemmel bir şekilde seçilmiş bir çalışma olsun, izniniz olmadığında içeriğin arkasındaki kişilerin onu herhangi bir bağlamda kullanması adil değildir. Ne de olsa, bu güveni oluşturmak, hem markaya hem de tüketiciye fayda sağlayan iki yönlü ilişkiyi nasıl teşvik ettiğinizdir.

Bu elbette UGC için ödeme yapacağınız anlamına gelmez. Ancak, bir içerik oluşturucunun paylaştığınız bir sanat eseri veya içerik için haklı olarak ödeme talep ettiği durumlar olabilir. Şüpheye düştüğünüzde, herhangi bir anlaşmayı resmileştirmeden önce hukuk ekibinize danışın. Ve kullanıcıları tazmin edemiyorsanız, zaten yayınladıysanız içeriklerini kaldırın ve bunun yerine içeriklerini resmi ödeme olmadan sizinle paylaşmak isteyen kullanıcılarla işbirliği yapın.

Şimdi, kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik stratejisinden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik beş adıma geçelim.

@milkmakeup

We love a #milkmakeup full face! GLOW 🤩 courtesy of @asenx (she/her) 💕shop 🛒 @sephora

♬ Ashleerose I THOUGHT THAT I WOULD BE DEAD BY NOW – Ashleerose

 

1. Adım: Kampanyanız için en etkili sosyal ağları seçin

Yalnızca kitlenizin sosyal medyada nerede yaşadığını değil, aynı zamanda potansiyel içerik üreticilerinin en fazla etkiye sahip olduğunu bilmek önemlidir. Instagram doğal olarak görsel paylaşmak için harikadır, ancak önce kendinize sorun (yani verilere bakın), hedef kitlenizin yaşadığı ağ bu mu?

Bir sosyal ağ seçerken hedef kitlenizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun. 2021 Sprout Sosyal Endeksi™, Sürüm XVII: Hızlandırın, tüketicilerin %86’sının sosyal medyadan takip ettikleri takdirde bir rakibi yerine bir markayı seçme olasılığının yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Yalnızca içerik sunmak için değil, aynı zamanda oradaki müşterilerinizle anlamlı bir şekilde etkileşim kurmak için dikkatlice bir ağ seçmek ve bir sosyal ortam oluşturmak, rekabette öne çıkmanıza ve uzun vadeli ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur.

Pazarlamacılar, yalnızca şu anda nerede sosyal bir varlığa sahip olduklarına değil, aynı zamanda tüketicilerinin onlardan daha fazla etkileşimde bulunmalarını istedikleri yere bakmalı. Örneğin, en çok hangi platformları kullandıkları sorulduğunda, tüketicilerin büyük bir çoğunluğu Facebook, YouTube ve Instagram’ı sıralama sırasına göre ilk üç sosyal ağ olarak gösteriyor. Facebook aynı zamanda tüketicilerin çoğunluğunun (%78) markaları takip ettiğini söylediği yer.

Hangi ağda ne çalışır?

Kitlenizi karşılamak için hangi ağın en iyi olduğunu belirlemek gibi, her ağda hangi tür UGC’nin en iyi performansı gösterdiğini ve her uygulamanın kültürüne göre bunları nasıl sunacağınızı da belirlemeniz gerekir.

Facebook: Bu, tam video içeriğini ve markanızla ilgili hikayeleri paylaşmak için harika bir alandır. Etkileşimi artırması (ve muhtemelen viral olması) muhtemel özgün, çekici içerikleri yayınlamak için Facebook’u kullanın. Facebook’un algoritması, organik erişim için zordur, ancak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği reklamlarda yayınlamayı göz ardı etmeyin.

Twitter: Daha az karakter sayısına rağmen, Twitter’da sandığınız kadar sınırlı değilsiniz. Twitter, resim paylaşımı için harika bir platformdur. Instagram’da olduğu gibi, görsellerin konuşmayı yapmasına izin vermek için çalışır. Etkinliklere ev sahipliği yapıyorsanız, gerçek zamanlı kapsama için canlı bir Twitter akışı oluşturmak ve retweetlemek için UGC’yi kolayca yakalamak için bu alanı kullanmayı düşünün. Twitter’ı bu şekilde kullanmak, hashtag’lerden yararlanmak için harika bir fırsat.

Instagram: Görsel paylaşımın mekânı olan Instagram, UGC için başvurulacak yerdir. Yeniden programlamayı, Instagram Keşfet’ten yararlanmayı ve hashtag’ler aracılığıyla içerik keşfetmeyi bilmek çok önemlidir. Ürünleri iş başında görmek, Instagram’ı markaların yaratıcı olması ve işletmenizi destekleyenlerle bağlantı kurması için bir yer haline getirir. Hikaye bahsetmelerini yeniden yayınlamak (hatta onlar için bir Öne Çıkan yapmak), müşterinizin UGC’sini sergilemek için harika bir alçakgönüllü yoldur. Kullanıcı, yeniden gönderiyi yeniden yayınlayarak daha fazla kişinin sayfanızı takip etmesine neden olabilir.

TikTok: Bu uygulama hızla viral içerikle eşanlamlı hale geliyor. TikTok’ta UGC sıkıntısı yok ve keşfetmesi zor değil. TikTok’un kültürü, rafine edilmiş incelemeler veya hikayeler yerine tamamen özgün, dağınık videolarla ilgilidir. Videolarının yorumlarında bir müşteriyle etkileşim kurun, paylaşmak için izin isteyin ve kendi sayfanızda uygun şekilde kredi verin.

LinkedIn: Bu, profesyoneller için dünyanın en büyük sosyal ağıdır, bu nedenle burada paylaştığınız tüm UGC’lerin incelenmesi ve markanızın hedefleriyle alakalı olması gerekir. Bu, herhangi bir kullanıcının içeriğini yeniden yayınlamanın yeri değil. Bunun yerine, profesyonel anlamda markanızla uyumlu, çalışanlar tarafından oluşturulmuş içeriğin üstünde ve ötesinde tanıtım yapmak için LinkedIn’i kullanın.

2. Adım: Kullanıcı tarafından oluşturulan belirli içerik hedefleri belirleyin

İçerik stratejinizin diğer tüm yönlerinde olduğu gibi, UGC planınızın da başarılı olması için belirli hedeflere ve yönergelere ihtiyacı vardır. Elbette, UGC gündelik ve doğaçlama olma eğilimindedir. Ancak markalar, genel iş stratejilerinin daha önemli bir bölümünü oluşturmak için bundan yararlanabilir.

Güzellik markası Aura, ilk lansmanının bir parçası olarak büyük ölçüde çalışan savunuculuğu programına güvendi. Aura Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Koch, “Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, bir marka olarak ilişkilendirilebilir olmamıza yardımcı oluyor… İnsanların gerçek bir banyodaki gerçek bir kişinin bu ürünü kullanabileceğini görmesi insanlara yardımcı oluyor.”

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik etmek, daha genç bir marka olduğunuzda içerik takvimini doldurmanıza yardımcı olur.

Örneğin, GoPro aksiyon kameraları, UGC’ye kendi yaklaşımının ürünü nadiren göstereceğini hemen fark etti çünkü kullanıcıları ürünle yapmaları gereken şeyi yapıyorlar: şaşırtıcı görüntüler ve videolar yakalayın.

Bu, markanın bu içerik yangın hortumunu açık tutmak için net hedefler ve teşvik programları geliştirmesine yol açtı.

Pazarlamacıların daha geniş sosyal medya hedefleriyle uyumlu hale getirmek için belirlediği, kullanıcı tarafından oluşturulan yaygın içerik hedefleri şunlardır:

Daha yüksek marka etkileşimi: Herkes daha fazla beğeni ister, ancak etkileşimi bir hedef olarak belirlemek, UGC kampanyaları için akıllı bir hedeftir. Etkileyenler, içerikleriyle sohbeti ateşleme eğilimindedir. Kanallarınıza yönelik daha fazla yorum, beğeni ve bahsetme görmek başarı belirtileri gösterir. Ancak çabalarınızı kıyaslamak için doğru sosyal medya analiz araçlarına ihtiyacınız var.

Artan dönüşüm oranları: UGC ve sosyal ticaretin kesişimi güçlüdür. Biraz rekabetçi bir sektördeyseniz bile, insanlar araştırmaları için sosyal medyaya akın ediyor. Aslında, tüketicilerin %53’ü yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinmek için sosyal ağlarda markaları beğeniyor veya takip ediyor. Kampanyanız için incelemeler, kutudan çıkarma vitrinleri ve sosyal devralmalar ile dönüşümleri artırmayı önceliğiniz yapın.

Marka güveni oluşturmak: State of UGC 2021 Report’a göre, markaların %93’ü tüketicilerin markalar tarafından oluşturulan içerikten çok müşteriler tarafından oluşturulan içeriğe güvendiğini kabul ediyor. İnsanlar insanlara güvenir. İster kötü bir baskıyla karşı karşıya olun, ister yeni başlıyor olun, güvenilirlik oluşturmak harika bir hedeftir. Peki bunu nasıl ölçersiniz? UGC, tüketiciler nezdinde güvenilirlik oluşturur, bu nedenle markanızla ilişkili olduğunu bildiğiniz anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini takip etmeye çalışın. Ardından, insanların sosyal sitelerde ve hatta inceleme sitelerinde daha olumlu geri bildirim verip vermediklerini ölçmek için ölçün.

Daha fazla kullanıcıyı eğitmek: Sosyal medyada işletmenizle ilgili sık sorulan soruları ve endişeleri takip ederek başlayın. Konuşmaları dinleyerek UGC kampanyanızdan önce ve sonra aynı soruların sorulup sorulmadığını ölçebilirsiniz. Etkileyenler, araya girip net bir yanıt verme konusunda harika bir iş çıkarıyorlar.

İçerik oluştururken zamandan tasarruf edin: Ekibinizin daha fazla sosyal içeriğe ihtiyacı varsa, UGC çok fazla zaman kazanmanıza yardımcı olabilir. Etiketleri, yorumları ve fotoğrafları bir araya getirerek oluşturma sürecinde zamandan tasarruf edersiniz.

3. Adım: Kitlenize hangi içeriği istediğinizi söyleyin

Tüketicilerin yarısı (%50), markaların kendilerine ne tür içerik oluşturacaklarını ve paylaşacaklarını söylemelerini istiyor.

Kitlenize, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle katılmalarını söylemezseniz, başka nasıl bilecekler?

İster görsel ister müşterilerinizin düşüncelerini soruyor olun, savunucularınızın uygun rehberliğe ihtiyacı var. UGC’ye yönelik marka kuralları ve düzenlemeleri konusunda şeffaf olun.

UGC’yi teşvik etmenin sayısız yolu var; kampanya hashtag’leri, sosyal medya yarışmaları. Tek bir hashtag ile ilgi odağı oluşturabilir ve hedef kitlenizi kampanyanızdan ilham alan içerik oluşturmaya yönlendirebilirsiniz.

Yeti, insanların doğayı seven anlarını toplamak ve paylaşmak için #BuiltforTheWild’i kullandı.

Hataya veya kitlenin kafa karışıklığına çok az yer bırakmak için hashtag’lerinizi ve yönergelerinizi kontrol edin. Aksi takdirde, çevrimiçi trollere mesajınızı sulandırma şansı vermiş olursunuz. Akıllı olun ve marka kişiliğinizi ve misyonunuzu netleştirin. Değerli UGC’lerden oluşan bir kitaplık oluşturmaya başlamak için hangi tür içeriklerin markanıza en uygun olduğunu belirtmekten korkmayın.

Kitlenizden aradığınız içeriği aldıktan sonra, Sprout’un kendi Instagram Repost özelliklerini kullanmayı deneyin. Burada, birkaç dokunuşla en sevdiğiniz kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriği Instagram’da kolayca paylaşabilirsiniz.

Gönderinin bağlantısını kopyalamak, Sprout uygulamanızı açmak, hemen planlamak veya yayınlamak ve paylaşmak çok basit.

4. Adım: İşbirliği yapın ve topluluğa odaklanın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle ilgili en iyi şeylerden biri, etkileşimi tetikleme ve topluluğu güçlendirme şeklidir.

Tüketiciler için, bir markadan bahsetmek veya yeniden yayınlamak tam da doğru sürpriz ve keyif anı olabilir. Bir rapor, tüketicilerin %51’inin, pazarlamasında sosyal paylaşımlarını paylaşan bir markayla etkileşime geçme ve/veya markadan satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Ve bu paylaşımlar sadece marka ile müşteri arasında bir köprü kurmakla kalmaz, aynı zamanda kitlenizi yeni insanlarla ve içerikle tanıştırarak viral gönderiler için potansiyel yaratır.

Bir topluluk yöneticisi olarak, markanız için bir kişilik yaratmanın yanı sıra müşterilerle destekçileri birbirine bağlamanız gerekir. UGC, yeni insanları sohbet yoluyla bir araya getiren ve bu etkileşimlerden markaya köprüler kuran yapıştırıcıdır. Sonuçta, güvenilirlik oluşturur. Ve doğru şekilde yapılırsa, kullanıcıları pazarlama hunisinde aşağı çekersiniz.

Takipçilerin sosyal stratejiniz için ne kadar önemli olduğunu hafife almayın ve onlara iyi davranın. Soruları yanıtlayın, takdir edin, ürün lansmanlarında orada olun ve insani yönünüzü gösterin. Kitleniz, ekranın arkasında oturan birinin olduğunu anlıyor, bu nedenle markanıza bir kişilik kazandırın. Sosyal medya katılımını bir angarya gibi ele almak yerine, onu bir fırsat gibi değerlendirin.

5. Adım: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik çabalarınızı analiz edin ve ölçün

UGC stratejinizin işe yaramasını istiyorsanız, her şeyi eve getirmek için ölçmeniz gerekir. Hedefleriniz ne olursa olsun, kıyaslama bir zorunluluktur.

Sprout Social Index™, Edition XVII: Accelerate’e göre, pazarlamacıların %90’ı sosyal medyadan gelen verilerin rakiplerinin önünde olmalarını sağladığı konusunda hemfikir, ancak yalnızca %55’i sosyal verileri hedef kitlelerini anlamak için kullandıklarını söylüyor. Bu bulgu, iyi raporlamanın bir UGC stratejisinde oynadığı kritik rolü vurgulamaktadır.

Sprout Social ile, UGC ile genel etkileşiminizi izlemek için sosyal analiz araçlarına sahipsiniz. İster Facebook, Twitter, LinkedIn veya Instagram’da gönderi yayınlıyor olun, hangi içeriğin profillerinizde en fazla etkileşimi ve büyümeyi sağladığını gösteren ayrıntılı hedef kitle raporlarına erişebilirsiniz.

Ek olarak, sosyal dinleme araçlarımız, markanız etrafında gerçekleşen içeriği ve konuşmaları anlamak için sosyal verilerinizden yararlanmanıza olanak tanır. İster anahtar kelimelerin, hashtag’lerin veya müşteri deneyimlerinin bağlamsal analizi olsun, bu güçlü sosyal araçlar, çabalarınızı ölçmenize ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kaynaklamak ve paylaşmak için yeni fırsatları ortaya çıkarmanıza olanak tanır. Markanızı bir hashtag’te kullanan birini kaçırdığınız için kitlenizle etkileşime geçmek için harika bir fırsatı kaçırmayın. UGC yanıltıcı olabilir, ancak yukarıdaki adımları izlerseniz onu stratejik olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: sproutsocial (https://sproutsocial.com/insights/user-generated-content-guide/)

Yazar: Heliz Mazouri

Çeviri: Alisa Özkır

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin