Kullanmamanız gereken 4 sosyal medya pazarlama taktiği


Yazan: Susan Tucker

Çeviren: Gökçe Erkan

Arkadaşlarınızla konuşmak, son haberleri takip etmek ya da sayfanızın hayranlarına cevap vermek için, iş için veya zevk için, sosyal medyayı gün içerisinde bir şekilde kullanıyorsunuz.  Hesabınıza giriyorsanız ise, büyük ihtimalle gerekenden daha çok zaman harcıyorsunuzdur. Gerçek şu ki, firmanız ya da işiniz için, daha iyi sonuçlar doğurması amacıyla sosyal medyayı kullanmak uzun zaman gerektirir. Ayrıca, dikkat dağıtabilecek birçok şeyle karşılaşıp, değerli olan zamanı boşuna harcayabilirsiniz. Zamanınızı en çok çalacak olan taktiklerden ve bunlardan nasıl kaçınacağınızdan bahsedelim.

Sosyal medyada geçen zaman

Zaman kaybı #1: Uzun içerik

Uzun ve karmaşık içeriğin zaman kaybı olmasının iki nedeni vardır. İlk olarak, içeriği izlemesi ya da okuması uzun zaman alır.  Bir saat süren bir belgeseli izleyicilerinizle paylaştığınızı düşünün; zamanı iyi değerlendirmiş olmazsınız.  Karşılaşılan bir başka problem ise özellikle sosyal medya üzerinde görevini yeterince yerine getirememesi. Çünkü, insanlar sosyal medyada okuması/izlemesi daha kısa olan içerikleri incelemeyi tercih eder.

İpucu: İçeriği uzun tutmamak için spesifik bir anahat oluşturup, maksimum uzunluğu belirlemek ve bu belirli uzunluğa göre paylaşacağınız içerikleri incelemek işe yarayacaktır.

Zaman kaybı #2: Odaklanmamış içerik

İçeriğinizi paylaşmadan önce kendinize şu soruyu sorun: Yarattığım içerik izleyici kitlemin işine nasıl yarayacak?  Birçok işyeri ilgi çekici buldukları için paylaşımlar yapmakta ki, izleyiciler de aynı düşünceye sahipse bu bir sorun oluşturmaz. Ancak kendinize soracağınız bu soru üzerinden yola çıkarak paylaşılmış bir içerik çok daha iyi bir yaklaşım olur. Problemlerin çözülebileceği, keyif veya değer sağlayacak yollar düşünülürse, odak noktaları daha açık ve net olacaktır ve bu da iş hedeflerinizle paralel bir yapıda ilerleyecektir.
İpucu:
Hedef kitlenizi detaylıca oluşturun. Böylelikle izleyicilerinizi, neler istediklerini daha rahat anlayacaksınız.

Zaman kaybı #3: Rastgele yapılan kontroller

Boş zamanlarımızda hepimiz sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Kişisel kullanım için bir sorun teşkil etmemektedir, ancak iş amaçlı yapılan kontroller, verimli olması açısından, daha belirli ve odaklanılmış olmalıdır. Sabah kalkınca, öğlen veya akşam yemeğinden sonra gibi belirli kontrol saatleri oluşturmak en iyi yol olacaktır. Belirlediğiniz saatler içerisinde bir rutin halini alacak şekilde ne yapmak istediğinizi belirleyin.

İpucu: Haftada bir, daha büyük bir zaman dilimini, önemli postlarınızı planlamak için ayırın. Hootsuite gibi depolayıcı bir sosyal medya aracı kullanarak birden çok hesabınızda paylaşılacak postları önceden planlayabilirsiniz. Böylelikle günlük zamanınızı izleyicilerinize cevap vererek ya da atılan postlara yorum yaparak geçirebilirsiniz.

Zaman kaybı #4: Çok fazla sosyal medya ağı idare etmek

Herkes için her şey olmaya çabalamak artık çok yaygın, üstelik her gün anlaşılması gereken yepyeni bir sosyal medya ağı üremekte. Bazı sosyal medya ağları kendi müşterilerinizle iletişim halinde olmak için çok yararlı olmakla birlikte bazıları ise bunu sağlayamamakta. Kendi izleyici kitlenizin hani ağları tercih ettiklerini iyice takip etmeniz ve onların girdikleri ağlara odaklanmanız gerekmektedir. Tabi ki markanızın URL’sini başka ağlara taşıyabilirsiniz, yapmalısınız da, ama zamanınızın çoğunu harcayacağınız asıl odak noktalarınızın bir ya da iki yerde olmasına dikkat edin.

Sosyal medyayı doğru şekilde değerlendirmeniz, size büyüme taktikleri geliştirmek için daha çok zaman kazandıracaktır. Amaçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olmayacak taktiklerde takılı kalmamalısınız.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin