Kurumsal markalar için sesli içerik pazarlama çözümü


Yazan: Lindsay Tjepkema

Çeviren: Aslı Öztoygar

Casted, konuşmaların tüm pazarlama içeriğinin özeti olması gerektiği fikrinden yola çıkılarak geliştirilen bir platformdur. Pazarlamacıların tüm içerik pazarlama stratejilerini beslemek için oluşturulmuştur. Ayrıca, marka podcast içeriğini eriştirebilmesi, güçlendirebilmesi ve ilişkilendirilmesi için oluşturulmuş tek içerik pazarlama platformudur. Pazarlamacıların yazılı içerik üretmelerine yardımcı olmak için oluşturulan Casted, sese de öncelik veriyor. Bu kombinasyon ile pazarlamacıların daha etkili olmalarını da sağlıyor. Casted platformu ile pazarlamacılar, bir amaca hizmet eden ve kanıtlanmış sonuçlar sunan uzman odaklı içerikler oluşturmak için sohbetin gücünden yararlanabilirler.

3 A’ya genel bakış

İlk adım, bir konunun uzmanıyla görüşme kaydetmektir. Bu kayıt, yalnızca bir podcast olarak yayınlanamaz. Aynı zamanda; blog gönderileri, sosyal medya içeriği, e-kitap gibi pazarlama kaynağı olarak yeniden kullanılabilir. Casted, diğer ekip üyeleri, departmanlar ve ajans ortakları tarafından kullanılacak ses içeriğine daha fazla erişim olması yoluyla pazarlamacılara podcast yatırımlarında gerçek bir getiri sağlar. Platform diğer kanallar aracılığıyla bu içeriği yükseltmek için birçok seçenek sunar. Ayrıca,  içeriğin marka ve işletme üzerindeki etkisini ortaya çıkaran benzeri görülmemiş bir atıf sağlar.

  • Erişim:  İçeriği; diğer ekip üyeleri, departmanlar ve ajans ortakları için erişebilir bir hale getirir. Sektör uzmanları, müşteriler, şirket içi liderler, ortaklar ile podcastinizde yaptığınız sohbetlerden edindiğiniz içgörülerden yararlanın.
  • Güçlendirin : Her bir pazarlama kanalında kullanılmak üzere kitlenize maksimum değer sağlayın. Her konuşmayı bakış açınız ve uzmanlığınız açısından zengin benzersiz içeriklerle sıkın.
  • Özellik:  Etkileşim puanı ve kitle analitiğinin verileriyle marka podcast’inizin işletmeniz üzerindeki etkisini anlayın.

Pazarlamacıların podcast içeriğinden yararlanarak, zaten zaman ve çaba harcadıkları kaynaklar tarafından yönlendirilen daha uyumlu bir strateji oluşturmaları hedefleniyor.

En iyi konuşma pazarlaması uygulamaları

Bir sohbetle başlayın

Pazarlama ekipleri, tek bir merkezi platformdan, uzmanlarla yapılan görüşmelerde ortaya çıkan benzersiz içgörülerden faydalanabilirler. Bu, yalnızca podcast bölümleri olarak değil, aynı zamanda diğer pazarlama kanalları için yakıt da olabilir. Casted ilk olarak bir markanın podcast barındırma platformu olarak hizmet ediyor. Her bölümü; Apple, Spotify ve Google gibi podcast dinleyicilerine yayınlıyor. Böylece doğrudan platformda oluşturulan sayfalar aracılığıyla markanın kendi web sitesinde şov için bir ev oluşturuyor.

Ardından, Casted, ses içeriğine kolay erişim sağlamak için barındırma ve sendikasyonun çok ötesine geçer. Ekipler arasında işbirliğini geliştirerek her bölümden gelen mesajı diğer kanallara en üst düzeye çıkarır. Bu, özelleştirilebilen şov sayfalarını, SEO ve tamamlayıcı yazılı içeriği desteklemek için transkripsiyonu, sosyal medya için kırpma ve odyogram oluşturma, web ve e-posta içeriği için yerleştirme, HubSpot, Drift ve WordPress gibi platformlarla entegrasyonları ve çok daha fazlasını içerir. Son olarak Casted, pazarlamacıların podcast ve ilgili içeriğin marka ve işletme üzerinde yarattığı etkiyi anlamasını sağlar. Ayrıca, içeriklerin paylaşmasına yardımcı olarak kitle katılımı hakkında ölçümler de sağlar.

 

Podcasting’i geçiş hattı olarak kullanın

Marka podcasting pazarlamada işin merkezindedir.Orijinal fikirleri, yönetici görüşlerini ve müşteri hikayelerini ortaya çıkaran uzmanlarla otantik sohbetleri içerir. Bu kadar güçlü içgörülerle, podcast’ler bir markanın stratejisinin merkezinde olmalı ve diğer tüm içeriği beslemelidir. Yine de çok sık olarak bu podcast’ler silo halindedir. Ses içeriği, markanın geri kalan içeriğinden uzaktadır. Genellikle kuruluşun geri kalanı tarafından da kullanılmaz. Neden? Çünkü podcast’ler pazarlama ekipleri için ve içerik pazarlama platformları ile çalışması için yapılmadı. Ekiplerin bu içeriğe erişmesi ve diğer kanallarda kullanması için kolay bir yol yoktur. Ancak bu platform, pazarlamacılara podcast içeriklerine erişme, bunları genişletme ve içerik pazarlama stratejilerinin tamamı için olanak sağlayacaktır. İçerik pazarlamasına yönelik sese öncelik veren bir yaklaşımla, marka podcasting, diğer tüm içerik kanallarına geçiş hattı görevi görür.

Podcast kanıt noktası

Sohbetler, yalnızca konuşmayı yapan kişiler arasında değil, aynı zamanda dinleyen herkesle de bağlantıyı kolaylaştırır. İzleyici, bu sohbeti yapan insanlarla ve arkasındaki markayla bir bağ kurar. Bu bağlantılar dönüşümleri besler. Bu kitle markaya bağlı hissettiğinde, müşteriye dönüşme olasılıkları daha yüksek olur. BBC tarafından yapılan bu çalışma ile şu sonuca varılmıştır:

Podcast’te markadan bahsedilmesi ortalama olarak şunları sunar:

  • Çevreleyen içeriğe göre% 16 daha fazla etkileşim ve% 12 daha yüksek bellek kodlaması. Küresel radyo karşılaştırmaları, markanın ortalama olarak içerikten% 5 daha düşük bir puandan bahsettiğini gösterdiğinden, bu benzersiz bir etkidir.
  • Podcast ortamının samimi ve sohbet niteliğindeki doğası, markadan bahsetmek için yüksek bir etkileşim durumu yaratır. Bu aynı zamanda marka ölçümlerini genel olarak yönlendirerek farkındalık (% 89), marka üzerinde düşünme (% 57), marka tercih edilirliği (% 24) ve satın alma niyetinde (% 14) artışlar oluşturmaya yardımcı olur.

İnsanlar podcast dinlerken; çimleri biçiyor, yürüyüşe çıkıyor, çamaşırları katlıyor ve hatta çalışıyor. Bu, ilgi çekici podcast’ler oluşturan markaların izleyicileriyle fazladan zaman kazanma yeteneğine sahip olduğu anlamına geliyor.

 

martech.zone

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin