Levi’s ve Google işbirliği ile “Akıllı Ceket”


Yazan: Muratcan Çelebioğlu

2 yıl önce tanıtımı yapılan ancak bu sene satışa sunulan kot ceket giyilebilir teknolojisinin yakın bir gelecekte hayatımıza geçebileceğini göstermiş oldu. Google’ın Advanced Technology and Projects (ATAP) grubu Levi’s ile ortak çalışarak 2015 yılında tanımı yaptıkları ve hedef kitlesi olarak şehir hayatında bisiklet kullanan kişilerin yolla odaklanmaları, telefonla ilgilenirken oluşabilecek kazaların azaltılmasını hedefliyor. Projenin adı “Jacquard” yani bir dokuma terimi. Bu terim 19. Yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. ATAP bu teknolojinin dokunmaya duyarlı kumaş (touch-sensitive fabric) olarak adlandırmakta.


Fiyatı 350 dolar olacak 

Hem IOS hem de Android işletim sistemi yüklü telefonlara indirilen uygulama ile bağlantı kurulmasıyla el hareketleri belirleniyor ve bluetooth üzerinden telefona bağlanıyor. Bu ayarların yapılması durumunda, yoğun zamanlarınızda telefona bakamayacak durumdayken ceketin kol bölümünde yer alan bakır ve kumaş karışımı dokunmaya duyarlı kumaş, tanımladığınız el hareketleriyle telefona komut göndererek, dikkatiniz dağılmadan işinize devam edebiliyorsunuz. Özellike bisiklet kullanırken telefondan yol tarifinde ve müzik dinlerken şarkıyı değiştirmek ve durdurmak için kullanışlı. Basit görünen bu özellikler dışında belirlenen el hareketleriyle arama yapma ve mesajları sesli okumayı da belirleyebilirsiniz. Elektronik kısmı (tag) çıkarılabilir şekilde dizayn edilmiş, böylelikle ceketi normal bir ceket olarak yıkayabiliyorsunuz. Tag aynı zaman da USB girişli bir şarjla 2 haftaya gidebiliyor. Diğer özelliği ise arama geldiğinde sizi küçük bir titreşimle bilgilendiriyor. Ancak bu projenin Apple’ın çıkardığı bir çok üründen farklı bir özelliği yok, hatta eksiği olduğunu techcrush sitesinde eleştiri yayınlandı. Eleştiride ne kadar popüler olabileceğine yer verilmiş. Aynı şekilde The Verde adlı site, ceketi test ettikten sonra göründüğü kadar zeki olmadığı belli etmiş. Eleştirilerinde Apple Watch’a işlevsel olarak benzediğini, Apple Watch kadar özelliği olmadığı söylenmiş. Apple’ın başka bir ürünü EarBuds’ın (kablosuz kulaklık) ceketle aynı özellikler taşıdığını ve yine daha fazlasını yapabileceğini değerlendirmiş. Ceket sadece Amerika’da satışa sunuldu. 400$’ın bir ceket için fazla olması nedeniyle Levi’s fiyatı düşürme kararı aldı. Ancak 50$ kadar bir düşüş yapması hala ceketin teknolojik avantajlarıyla birlikte fazla olarak görünüyor. Son yıllardan itibaren oldukça popülerleşen giyilebilir teknolojilere “akıllı ceket” ne tür bir katkı yapacak göreceğiz.

 

Kaynak:

https://www.theverge.com/2017/10/6/16428338/google-atap-levis-project-jacquard-denim-smart-jacket-review

https://www.theverge.com/2017/9/25/16354712/google-project-jacquard-levis-commuter-trucker-jacket-price-release-date

https://atap.google.com/jacquard/levi/

https://techcrunch.com/2017/09/25/google-and-levis-connected-jacket-that-lets-you-answer-calls-use-maps-and-more-goeson-sale/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin