LinkedIn kullanıcıları neden hashtag kullanmalı


Yazan: John Nemo

Çeviren: Tuana Aysan

LinkedIn, diğer sosyal platformlardaki vazgeçilmez özellikleri bir araya getiriyor. Peki platformun kullanıcıları tarafından bu yenilikler nasıl karşılanıyor?

Çoğu insan bunun farkında olmasa da LinkedIn’de yaratılan ve paylaşılan her bir içerik, anahtar kelimeler ve hashtaglere göre dizine eklenip sıralanıyor ve kategorilere ayrılıyor. 9 milyondan fazla günlük içerik gösterimi ile LinkedIn, dünyanın en büyük arama motorları arasında yer alıyor.

Bu bağlamda Linkedin, profesyoneller için dünya çapında tek durak noktası haline gelmek istiyor. İş bulma, çalışan bulma, bayi bulma, sektöre özgü haberlere ulaşma, online eğitim gibi özelliklerinin yanı sıra potansiyel müşterilere, yatırımcılara ve diğerlerine erişmek konusunda da kullanıcıya olanaklar sağlıyor.

LinkedIn, kullanıcılarının içeriklerinin en iyi şekilde sıralanması, düzenlenmesi ve kaydedilmesi için hashtagler kullanmasını istiyor. İnsanlar LinkedIn’i, güçlü bir arama motoru olan Google’ın profesyonel versiyonu olarak kullanıyor. Kişilere, kaynaklara ve içeriklere ulaşarak kullanıcıların profesyonel ihtiyaçlarını gidermeyi hedefliyor. Bu anlamda LinkedIn, hashtagleri nasıl doğru bir şekilde kullanacağını anlamanın içerik ve paylaşımlarınızın fark edilmesine yardımcı olacağını belirtiyor.

#Tıklama & #Arama 

Diğer sosyal platformların izinden giden LinkedIn, hem mobil hem de masaüstü tarayıcılarda tıklanabilir ve aranabilir olmasını sağladığı hashtaglere büyük önem veriyor. Bu özellik sayesinde bir kullanıcı popüler hashtaglere baktığında veya belirli bir terim aradığında sizin içeriğinizle karşılaşmasına olanak sağlıyor.
Örneğin; bir kullanıcı #Satışİpuçları hakkında fikir arıyorsa o hashtagle yaptığınız son yayınlarınızdan biri LinkedIn’in arama sonuçlarında görünecektir. Aynı Google ve SEO da olduğu gibi hashtagler, içeriğinizin LinkedIn’de keşfedilmesinin anahtarıdır.

Hangi hashtag türleri en çok fayda sağlıyor?

Hangi hashtag türlerinin en iyi sonuç vereceğini belirlemek için, bir kullanıcının LinkedIn’de nasıl arama yapacağını düşünmek gerekiyor.

Kullanıcılar içerik türünüzü veya verdiğiniz hizmetleri bulmak için hangi kelimeleri veya cümleleri arıyorlar?

Bunun cevabı basit; doğrudan ifadeler. #Pazarlama veya #Kampanyalar gibi sizin sektörünüzle bağlantılı olmak üzere birkaç tane hashtag belirleyin. #Sağlık, #Finans gibi direkt olarak sektörünüzün ismini de yazabilirsiniz. İdeal kitlenizin belirli bir konuda veya sektörde içerik ararken kullanacağı anahtar kelimeleri ve ifadeleri düşünün.

Hashtaglerinizi paylaşmanın en doğru yeri Linkedin haber akışı sayfanız olacaktır. Çünkü onları paylaştıktan sonra artık aranabilir ve tıklanabilir olma özelliği taşırlar. Bu nedenle, LinkedIn haber akışında bir durum güncellemesi yayınladığınızda ilgili hashtagleri eklediğinizden emin olun. Ayrıca hashtaglerinizi makalelerinizin ve blog paylaşımlarınızın içerisinde de kullanarak SEO’dan daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

LinkedIn = Profesyoneller için Google

LinkedIn Google’ın profesyonel versiyonu haline gelmiş durumda. LinkedIn’in arama çubuğu, ilgilendiğiniz anahtar kelimelere veya konulara dayanan blog yayınlarından, makalelere, çevrimiçi eğitim kurslarından profesyonellere kadar aradığınız içeriğe ulaşmanızı sağlar.

İçeriğinize hız kazandırmak ve hedef kitlenize ulaştırmak için hashtag bu ipuçlarını kullanın.

200 ülkede yaklaşık 500 milyon profesyonelin kullanımı ve saniyede platforma katılan 2 yeni üyesiyle LinkedIn, kendinizi göstermek için oldukça doğru bir platform.

Kaynak: http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin