LinkedIn, Twitter, Facebook ve Instagram hashtagleri kullanımında nasıl ustalaşırsınız?Yazar: Ashley Baker
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Hashtag başarısı, “beni seviyorlar” demenizi ummaktan gelmez. Hashtag %100 stratejinize bağlıdır.

2023’te #BeniSevmiyorlar hashtaglerinden #BeniSeviyorlar hashtaglerine geçebilmeniz için konuyu platformlara göre ayıralım.

Twitter

Twitter’daki hashtagler, markanızın görünürlüğünü artırmak, katılımı teşvik etmek ve benzer düşünen kişilerle ağınızı genişletmek için güçlü bir araç olabilir.

Twitter Business’a göre, ilgili en iyi hashtaglere sahip Tweetler, pazarlama hunisinde + %18 mesaj ilişkilendirme, + %8 marka bilinirliği ve + %3 satın alma niyeti gibi önemli bir artış sağlayabilir.

Miktar önemli

Tweetlerinizdeki konuyla ilgili bir veya iki alakalı hashtag tatlı nokta olabilir. Daha fazlasını ekleyebilir misiniz? Elbette. Yapmalı mısınız? Muhtemelen değil.

Alaka düzeyini düşünün

Sık kullanılan hashtagleri arayın ve görünürlüğü artırmak için bu gönderilerle etkileşim kurun. Twitter sohbetlerine özgü hashtaglerden (#CMWorld gibi) çekinmeyin. Bu forumlar, potansiyel müşterilerle tanışmak, bağlantılar kurmak ve bilgi tabanınızı büyütmek için harika fırsatlar.

Niş gidin

Geniş hashtaglerin ötesinde düşünün ve ayrıntıya inin. Andrew Davis’in 2022 Content Marketing World açılış konuşmasında kendinizi platformda bir düşünce lideri olarak konumlandırmak için bahsettiği nadiren sorulan sorulardan (RAQs) bazılarını sıklıkla bulacaksınız.

Her şeyi test edin

Hashtag başarınızı beğeni sayılarına dayandırmayın. Tweet performansını izlemek için Twitter Analytics’i kullanın ve bu süreci tekrarlayabilmek için hangi hashtaglerin en fazla etkileşimi aldığını görmek üzere korelasyonlar ve kalıplar arayın.

LinkedIn

İster kişisel bir marka oluşturuyor ister bir markayı pazarlıyor olun, LinkedIn tamamen bağlantı ile ilgili. Ve tıpkı Twitter gibi, içeriğinizin LinkedIn’in 500 milyondan fazla üyesi arasında öne çıkmasını istiyorsanız uygun bir hashtag stratejisi çok önemli.

Doğru kullanıldığında gönderilerinize ve makalelerinize alakalı hashtagler eklemek yeni kitlelerle bağlantı kurmanıza, güvenilirlik oluşturmanıza, erişiminizi genişletmenize, kuruluşunuzun etrafında bir topluluk oluşturmanıza ve markanızı ve ürünlerini tanıtmanıza yardımcı olur.

Miktarı sayın

LinkedIn, gönderi başına en fazla üç hashtag eklenmesini ve daha fazla maruz kalma için geniş ve niş hashtaglerin kullanılmasını önerir (ör. #pazarlama vs #içerikpazarlama).

Hedef kitle için uygun şekilde hedeflerseniz üç tane hashtag yeterlidir.

Hashtag yerleştirmeyi düşünün

Mümkün olduğunda, hashtaglerinizi organik olarak yazı başlığına ekleyin, böylece hikayenizin doğal bir parçası haline gelsinler. Bunları alt kısımda kümelemek sadece hantal görünmekle kalmaz, aynı zamanda gönderinin amacından da uzaklaştırır.

Sayfalarınızı optimize edin

Ne yaptığınızı ve ne hakkında gönderi paylaştığınızı gösteren şirket sayfanıza eklemek için 20 adede kadar uzmanlık seçin. Sayfanızın platformda daha kolay bulunmasına yardımcı olmak için bunları “hashtaglenebilen” anahtar kelimeler olarak düşünün.

Yorumlarda hashtag kullanın

Bir gönderiye veya makaleye yorum yaparken de hashtag ekleyebilirsiniz. Bu iyi topluluk yönetimi taktiği, kişisel ve marka aranabilirliğinizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Her şeyi test edin

Kullandığınız hashtaglerin kaydını tutun ve kapsayıcı hedefinizle (ör. etkileşim, tıklama sonrası, erişim vb.) korelasyon arayın.

Facebook

Pek çok kullanıcının profili özel olarak ayarlandığından ve çok sayıda konu grubu bulunduğundan, hedef kitle üyelerinin Facebook’ta hashtaglerle etkileşime geçmesini sağlamak daha zor olabilir.

Facebook hashtaglerinde zaman geçirmemelisiniz, ancak vazgeçmeden önce hedef kitlenizin kuralın istisnası olmadığından emin olmak için ilgili ve marka hashtaglerini izleyin.

Bu aramayı, facebook.com/hashtag/_____ URL’sinin sonuna anahtar kelimeyi veya hashtagi ekleyerek yapabilirsiniz.

Arattığınız hashtagi yıllardır kimse kullanmadıysa, bir Facebook hashtag stratejisi oluşturmak için zaman harcamayın. Bununla birlikte, hashtagin bir kitlenin ilgisini çektiğini fark ederseniz, markanız için performans gösterip göstermediklerini görmek için gönderi başına iki veya üçten fazla hashtag kullanmayın.

Instagram

Hashtagler, markanızın 2023’te Instagram’daki erişimini artırmanıza yardımcı olur mu? Bu, sosyal alanı çevreleyen güncel bir sorudur. Instagram’ın başkanı Adam Mosseri’ye göre, hashtagler Instagram’da eskisi kadar etkili değil.

YouTube player

Peki şimdi ne olacak?

Sosyal medya arama motoru optimizasyonu (SEO), hashtag sohbetine girer.

Hootsuite, hashtag içeren gönderilerin alakalı anahtar kelimelere öncelik veren gönderilerden daha kötü performans gösterip göstermediğini görmek için deneyler yaptı.

Peki sonuçlar ne oldu? Anahtar kelime odaklı altyazılar, hashtag kullananlara göre %30 daha fazla erişim ve etkileşim artışı sağladı.

Bu, hashtaglerin hala yerlerinin olmadığı anlamına gelmez. Sadece Instagram’da bir zamanlar oldukları kadar öncelikli değiller.

Hashtag kullanımını en aza indirin

Birkaç ay önce, en fazla 12 hashtag tavsiye edilebilirdi. Fakat, şu an önemli olan herhangi bir gönderide dörtten fazla hedeflenmiş hashtag olmaması.

Alakalı ve açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın

Altyazı yazmayı, başka bir içerik yazma biçimi olarak düşünün. Alakalı ve açıklayıcı anahtar kelimeler ekleyin. Mümkün olduğunda kısa ve tatlı tutun. İnsanlar o kadar hızlı kaydırıyor ki, maksimum etkiyi elde etmek için anlaşılır ve özlü alt yazılar oluşturmak mantıklı.

Konuları etiketleyin

Konular simgesinin de belirttiği gibi, Konular Instagram’ın hashtaglerinin bir sonraki yinelemesidir. Aynı ilgi alanlarına sahip kişilere ulaşmanıza yardımcı olurlar. Paylaşım menüsünde bu özelliğe sahipseniz, yayınlamadan hemen önce gönderinize en fazla üç konu ekleyebilirsiniz.

Rekabete göz atın

Muhtemelen içerikleri için taklit ettiğiniz rakip hesaplarınız vardır. Platformda onlar için neyin işe yaradığını derinlemesine inceleyin ve öğrendiklerinizi stratejinizi şekillendirmek için kullanın.

Belki hedef kitlenize ulaşmayı düşünmediğiniz bazı hedeflenmiş anahtar kelimeler kullanıyorlar veya belki de yenilenmiş bir yaratıcı vizyon duygusuyla uzaklaşıyorsunuz. Her iki durumda da bu bir kazanç.

Eğlenceli Tutun

Sosyal medyanın eğlenceli olması gerekiyor. Bir markanın kişiliğini gösterme ve izleyici üyelerine perdenin arkasına bakma şansını yakaladığınız yer burasıdır. Bir hashtag stratejisini aşırıya kaçırmayın ve gönderilerinize mizah ve kişilik katmayı bırakın.

Bu nedenle, sosyal medya için bir hashtag stratejisi söz konusu olduğunda bunu spesifik, özlü ve eğlenceli tutun.

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin