LinkedIn, Twitter, Facebook ve Instagram’da hashtag’lerinizde nasıl daha iyi olursunuz?Yazar: Ashley Baker
Çeviren: Can Karahan

Küçük Deniz Kızı’nda Ariel’in su altı çiçeğinden yaprakları koparıp Prens Eric’in onu sevip sevmediğini merak ettiği grotoda oturduğu sahneyi hatırlıyor musun?

Hashtaglerle ilişkim bu şekilde özetlenebilir.

Sosyal gönderilerin organik erişimine ve görünürlüğüne katkıda bulundukları için onlara minnettarım. Bununla birlikte, markaların sosyal profillerini iyileştirmek için onları kontrolsüz bir şekilde kullandığını ve sanki Kral Triton’un sihirli üçgeni gibi içeriklerini doldurduğunu görmekten hoşlanmam.

“Beni seviyorlar” umuduyla hashtag başarısı beklenemez. Hashtag stratejiniz tamamen onu belirler.

Platformlara uygun olarak, 2023’te #BeniSeviyorlar hashtaglerine dönüştürülebilmesi için detaylandıralım.

Hashtagler, Twitter’da markanızı tanıtmak, etkileşimi teşvik etmek ve benzer fikirlere sahip insanlarla bağlantı kurmak için güçlü bir araç olabilir.

Twitter Business tarafından yapılan açıklamaya göre, ilgili popüler hashtaglerle atılan tweetler, pazarlama hunisinde önemli ölçüde büyüme sağlayabilir. Örneğin, 18%’lik mesaj ilişkilendirmesi, 8%’lik marka farkındalığı ve %3’lük satın alma niyeti oranları artış göstermiştir. Twitter deneyimime dayanarak, aşağıdaki ipuçları veriyorum:

Tweetlerinizde bir veya iki ilgili hashtag kullanmak, önemlidir. Daha fazlasını yapabilir misiniz? Ancak yapmalı mısınız? Pek olası değil.

İlgiye önem verin: Sık kullanılan hashtagleri arayın ve gönderilerle etkileşime girerek görünürlüğünüzü artırın. Twitter’da özel olarak kullanılan hashtaglerden (örneğin #CMWorld) kaçınmayın. Bu forumlar, potansiyel müşterilerle tanışmak, bağlantılar kurmak ve bilgi birikiminizi artırmak için mükemmel fırsatlar sunar.

Niche odaklı olun, genel hashtaglerden kaçının ve daha ayrıntılı olun. “2022 Content Marketing World” sunumunda Andrew Davis, platformun düşünce lideri olarak konumlanmak için sık sık bazı nadiren soruları tartışıyor.  Hashtag başarısı, beğeni sayısına dayanmıyor. Twitter Analytics’i kullanın ve en fazla etkileşim alan hashtagleri bulmak için ilişkileri ve desenleri arayın. Bunu tekrarlayabilirsiniz.

LinkedIn, kişisel bir marka oluşturmak veya bir markayı pazarlamak isteyenler için bir temeldir. LinkedIn’in 500 milyonu aşkın üyesi arasında görünür olmak istiyorsanız, uygun bir hashtag stratejisi de önemlidir.

Dikkatli bir şekilde kullanılırsa, ilgili hashtagler gönderi ve makalelerinize eklenebilir. Bunlar, itibarınızı geliştirmenize, yeni kitlelerle bağlantı kurmanıza, erişiminizi artırmanıza, kuruluşunuz çevresinde bir topluluk oluşturmanıza ve markanızı ve ürünlerinizi tanıtmanıza yardımcı olacaktır.

Bu benim önerilerim:

 • Miktarı sayın LinkedIn, her gönderide üç veya daha fazla genel ve niche hashtag kullanmayı tavsiye eder.
 • Hedef kitleyi doğru şekilde hedefliyorsanız, üç hashtag yeterli olacaktır.
 • Hashtag yerleşimini düşünün: Mümkün olduğunca gönderi başlığına hashtaglerinizi yerleştirin, böylece doğal bir şekilde hikayenizin bir parçası haline gelirler. Onları alt kısımda toplamak sadece karmaşık görünmekle kalmaz, aynı zamanda gönderinin amacından dikkati dağıtır.

 

Sayfalarınızı optimize etmek için en fazla on uzmanlık alanı seçin. Paylaştığınız konuları ve yaptığınız işi ifade eden “hashtaggable” anahtar kelimeleri düşünün. Bu, platformda sitenizin daha kolay bulunmasına yardımcı olur.

 

 • Bir gönderi veya makaleye yorum yazarken hashtag kullanabilirsiniz. Kişisel ve marka aranabilirliğiniz bu etkili topluluk yönetimi stratejisiyle artabilir.
 • Kullandığınız hashtagleri kaydedin ve genel hedefinizle ilişkiler arayın (örneğin etkileşim, gönderi tıklamaları, erişim vb.)

 

Facebook’ta birçok gizli profil ve çok sayıda konuyla ilgili grup olduğundan, hashtagleri kullanarak izleyicilerle etkileşimde bulunmayı ve etkileşimde bulunmayı kolaylaştırmak daha zor olabilir.

Facebook hashtaglerine zaman ayırmanızı tavsiye etmem, ancak ilgi çekici ve markalı hashtagleri takip ederek izleyicinizin istisna olup olmadığını görmek için vazgeçmeden önce onları takip edebilirsiniz.

URL’nin sonuna hashtag veya keyword ekleyerek facebook.com/hashtag/_____ şeklinde arama yapabilirsiniz.

Yıllardır hiç kimse hashtag kullanmamışsa, Facebook için bir hashtag planı oluşturmak için zaman harcamayın. Bununla birlikte, hashtaglerin bir izleyici kitlesini nasıl etkilediğini belirlerseniz, her gönderide en fazla iki ila üç hashtag kullanın. Bunu markanız için ne kadar iyi çalıştığını görmek için test edin.

2023 yılında Instagram hashtagleri markanızı daha fazla kişiye tanıtabilir mi? Şu anda sosyal medyada tartışılıyor. Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, hashtaglerin bir zamanlar olduğu kadar etkili olmadığını söylüyor.

Hashtag konuşması, sosyal medya arama motoru optimizasyonuna dahil oluyor. Hootsuite, hashtagleri öncelikli olarak ilgili anahtar kelimelere yer veren gönderilerin daha kötü performans gösterip göstermediğini test etti. Sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Anahtar kelime odaklı başlıklar, hashtag içerenlere göre yüzde otuz daha fazla erişim ve etkileşim kazandı.

Hashtagların kullanılmadığı anlamına gelmez. Bir zamanlar Instagram’da olduğu kadar önemli değiller. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, Instagram için önerilerim şunlardır:

 • Hashtag kullanımını en aza indirin. Birkaç ay önce on iki hashtag kullanmanızı tavsiye ettim. Herhangi bir gönderide en fazla dört hedeflenmiş hashtag kullanın.
 • İlgili ve açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın. Başlık yazmayı içerik yazmanın başka bir yolu olarak düşünün. İlgili ve kapsamlı anahtar kelimeler ekleyin. Mümkün olduğu kadar kısa tutun. İnsanlar çok hızlı bir şekilde kaydırırken, etkili ve anlaşılır başlıklar oluşturmak mantıklıdır.
 • Konuları etiketleyin: Konular simgesi, Instagram’daki hashtaglerin devamıdır. İlgili kişilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olurlar. Bu özelliğe sahipseniz, gönderinizi yayınlamadan önce en fazla üç konu ekleyebilirsiniz.

 • Muhtemelen içerikleri için taklit ettiğiniz rakip hesaplarınız vardır. Platformda onlar için neyin işe yaradığına dair kapsamlı bir araştırma yapın ve bu bilgileri stratejinizi geliştirmek için kullanın.
 • Belki de yenilenmiş bir yaratıcı vizyonla ayrılıyorlar veya hedef kitlenize ulaşmak için düşünmediğiniz bazı hedeflenmiş anahtar kelimeler kullanıyorlar. Her iki durumda da para kazanırsınız.
 • Sosyal medya platformları eğlenceli olmalıdır. Bir markanın kişiliğini sergileme ve tüketicilere bir bakış açısı sunma fırsatına sahip olduğunuz yerdir. Hashtag stratejisini o kadar çok kullanmayın ki gönderi başlıklarına komedi ve kişilik katmayı durdurun.

Sonuç olarak, sosyal medya hashtag’lerini belirli, öz ve eğlenceli tutun. Hashtagların eğlenceli bir şekilde kullanılmasını dilerim.

 

Kaynak: https://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin