Long Island’daki bir güneş enerjisi şirketinde, sendikalaşmayı engelleme iddiaları temiz enerji işlerinin kalitesine ilişkin endişeleri artırıyor


Yazan: Kristin Toussaint

Çeviren: İlayda Aydın

New York Long Island’da bulunan bir güneş enerjisi kurulum şirketinde çalışan işçiler, düşük ücret, tehlikeli koşullar, istikrarsız çalışma ve sendika baskısıyla karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek temiz enerji ekonomisindeki işlerin kalitesiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bethpage’deki EmPower güneş enerjisi tesisatçıları 21 Aralık’ta United Auto Workers Local 259 ile sendikalaşmak için 29-16 oy kullandı. Bu seçimden yaklaşık bir hafta sonra EmPower 21 işçiyi işten çıkardı; şirket bu hamlenin mevsimsel bir gerilemeden kaynaklandığını söylerken, işçiler ve sendikaları bunun bir tür sendika kırma olduğunu söylüyor. (Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu davasına göre, teknisyenleri, montajcıları ve ustabaşlarını kapsayan sendika seçiminde 49 işçi oy kullanma hakkına sahipti; şirketin üç lokasyonda yaklaşık 100 tam zamanlı çalışanı var).

EmPower montajcıları UAW’ye ulaştı çünkü sendikanın Üç Büyük otomobil üreticisine karşı ülke çapında gerçekleştirdiği “ayağa kalk” grevlerinden ilham aldılar. (UAW, otomotiv işçilerinin yanı sıra sağlık hizmetleri, kumarhaneler, yüksek öğrenim ve daha pek çok alandaki işçileri de temsil etmektedir). İşçiler, belirsiz ve güvenilmez ikramiyeler içeren bir ücret yapısı; sıcak ve rüzgarlı havalarda çatılarda elektrikli ekipman ve 40 kiloluk panellerle çalışmayı gerektiren bir iş için güvenlik endişeleri; ve kendilerini aşırı çalışmış ve değersiz hissetmelerine neden olan acımasız, hızlı tempolu bir program da dahil olmak üzere kötü çalışma koşullarının kendilerini harekete geçirdiğini söylüyorlar.

Sendika örgütlenmesinde yer alan ve Aralık ayı sonunda işten çıkarılan 24 yaşındaki güneş enerjisi tesisatçısı Daniel Lozano, defalarca inceleme istediğini ve kendisine söz verildiğini ancak bunu hiçbir zaman alamadığını söylüyor. Nisan 2023’te EmPower’da çalışmaya başlayan Lozano, liseden beri elektrik işleri yapıyordu. EmPower’da saatte 18,65 dolar kazanıyor ve her ayın sonunda 800 ila 1.000 dolar arasında değişen ikramiyeler alıyordu (ancak en yavaş çalışma döneminde en düşük ikramiyesinin 300 dolar olduğunu söylüyor). Long Island’da asgari ücret 16 dolar, ancak elektrikçiler genellikle daha fazla kazanıyor.

Lozano, şirketin düşük ücretlerini “haklı çıkardığını” çünkü bu ikramiyelerin saatlik ücreti daha yüksek bir rakama çıkardığını söylüyor; EmPower CEO’su David Schieren bir e-postada “toplam ücretini doğru bir şekilde hesaba kattığınızda” Lozano’nun saatte 26,96 dolar kazandığını ve buna ikramiye planının da dahil olduğunu söylüyor. Ancak işçiler ikramiyelerin güvenilmez olduğunu ve cezalandırılabileceğini söylüyor. Lozano, “Bir hata yaparsak ya da yanlışlıkla bir şeyi kırarsak bu ikramiyelerden para alabilirler,” diyor. “Bu hataların bedelini prim yapısından ödemek zorundayız.”

Long Island Press’te yayınlanan bir köşe yazısında Lozano ve UAW Local 259’un başkan yardımcısı Michael DiGiuseppe, EmPower’ın Cincinnati merkezli lobi firması National Labor Relations Advocates’ı işe alması da dahil olmak üzere daha fazla endişelerini dile getirdiler. NLRA, web sitesinde “müşterilerimizi sendikasız tutma konusunda” %96’lık bir başarı oranına sahip olduğunu ve şirketlerin “işinize sendika girmesi tehdidinden kaçınmasına” yardımcı olabileceğini söylüyor.

Shieren, NLRA’yı EmPower’ın sendikal durumu “idare etmesine” yardımcı olması için tuttuğunu söylüyor. “Küçük, yerel bir şirket olarak bunun olacağını tahmin etmemiştik ve süreci yönlendirmeye yardımcı olacak dahili deneyime sahip değildik” diye ekliyor. İleriye dönük olarak EmPower, sendikanın pazarlık hakkını tanıdığını ve “iyi niyetle pazarlık yapmak için yasa kapsamındaki yükümlülüklerimizi yerine getirmeye tamamen niyetli olduğunu” söylüyor. Şirket şu anda temsilciler bulmakta olduğunu ve yakında sendika ile toplantı tarihlerini teyit etmeyi beklediğini söylüyor.

Aralık ayında işten çıkarmaları duyuran EmPower, “yıl sonu acele” kurulum yükümlülüklerinin tamamlandığına ve 2023’te satışların yavaşladığına işaret etti. Shieren, “İşten çıkarma kararı hafifçe veya kolayca aldığımız bir şey değil ve iş müsait olur olmaz çalışanları geri getirme niyetindeyiz” diyor ve bunun “UAW veya sendika oylamasının sonuçlarıyla hiçbir ilgisi olmadığını”, bunun yerine enflasyon ve yüksek faiz oranları gibi “makroekonomik faktörler” nedeniyle güneş enerjisine olan talebin düşmesinden kaynaklandığını ekliyor. (EmPower’ın şu anda güneş enerjisi tesisatçısı ve elektrikçi de dahil olmak üzere çok sayıda iş ilanı bulunuyor).

Lozano’nun izninin bitiş tarihi belli değil, ancak diğer çalışanlara 2026 yılına kadar izinli olduklarının söylendiğini belirtiyor. İzin sağlık hizmetleri kapsamını da içeriyor.

Temi enerji işleri sendikal işler mi olacak?

Sendikadan ayrı olarak, işten çıkarmalar konusu, genellikle gelecekteki ekonomimizin anahtarı olarak lanse edilen temiz enerji işlerinin istikrarı hakkında soru işaretleri yaratıyor. Lozano, bu vaadin kendisini güneş enerjisi sektörüne çeken nedenlerden biri olduğunu söylüyor.

DiGiuseppe, “Katmanları soydukça kendi kendinize [işçilerin] geride bırakıldığını söylüyorsunuz” diyor. “Bunu akülü araçlarda görüyoruz . . ve şimdi de güneş enerjisi ile görüyoruz … yeni ekonomi geleceğe giden işçileri beraberinde götürmüyor.”

Güneş enerjisi işleri büyümektedir; 2022 Ulusal Güneş Enerjisi İşleri Sayımı, Aralık 2022 itibariyle sektörün 2021’e kıyasla 8.800’den fazla iş kazandığını veya %3,5’lik bir büyüme gösterdiğini ortaya koymuştur. Konut tipi güneş enerjisi işleri %11 ile daha da hızlı büyümüştür. Ancak EmPower’ın odaklandığı gibi konut tipi çatı güneş enerjisinde sendikalaşma nadirdir. Sendika temsili, iş sözleşmelerinin devlet ve federal sübvansiyonları almak için belirli ücretler veya sendikalı çırakların kullanılmasını gerektirdiği güneş enerjisi çiftlikleri gibi büyük ölçekli, ticari güneş enerjisi projelerinde daha yaygındır.

Genel olarak, 2022 nüfus sayımına göre güneş enerjisi sektöründeki çalışanların %10,5’i bir sendika tarafından temsil edilmekte veya sendika ölçeğinde ücret sağlayan bir proje iş sözleşmesi kapsamındadır. Bu oran, ABD Enerji ve İstihdam Raporu’nun güneş enerjisi sektörü çalışanlarının sadece %4’ünün (ve rüzgâr enerjisi çalışanlarının %6’sının) sendikalı olduğunu belirttiği 2020 yılına göre bir artış anlamına geliyor. Fosil yakıt endüstrisinde ise sendikalaşma oranları bunun iki katından fazla olabilmektedir.

DiGiuseppe’ye göre EmPower’daki iş mücadelesi temiz enerji ekonomisinin geleceğinin bir habercisi. EmPower’ın Bethpage’deki genel merkezinde düzenlenen UAW mitingi öncesinde Fast Company’ye konuştu. İşçiler için “Bu arkadaşların yalnız olmadıklarını anlamalarını istiyoruz” diyor. “Yönetimin herkesin onları izlediğini anlamasını istiyoruz. Artık sadece bir işçi eyleminden bahsetmiyoruz, geleceğin yeşil yeni işlerinden ve sürekli duyduğumuz adil geçişten bahsediyoruz.”

https://www.fastcompany.com/91007677/at-a-long-island-solar-company-union-busting-allegations-raise-concerns-about-the-quality-of-clean-energy-jobs

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin