Lüks markalar için sosyal medya – markanızı farklılaştırın
Çeviren: Elvin Özden

Lüks markaların sosyal medya ortamına girme konusunda daha az istekli olduğu görülüyor. Eğer bu sensen, çok şey kaçırıyorsun.

Lüks marka müşterileri sosyal medyada aktiftir ve sizin de olmanız gereken yer burasıdır. Burası dünyanın markanızı nasıl göreceğini şekillendireceğiniz yerdir.

Neden Lüks Markalar İçin Sosyal Medya?

Lüks markalar için sosyal medya, lüks dijital pazarlamacıların sadık takipçilerine ulaşabilecekleri ve onlarla etkileşime girebilecekleri bir yoldur. Lüks markalar sosyal medya kanalları aracılığıyla ürünlerini tanıtabiliyor ve yeni tekliflerini geniş kitlelere duyurabiliyor.

Lüks markalar, sosyal ağlar aracılığıyla müşterileriyle duygusal düzeyde bağlantı kurabilir, markalarını farklılaştırabilir ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilir.

Lüks markanızla neden hala sosyal medyada aktif olmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Zenginler sosyal medyada

Varlıklı ve iyi eğitimli kişiler sosyal medya ortamında baskın bir güç haline geldi. Tüketiciler geleneksel reklamlara giderek daha az tepki veriyor.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, geliri ve eğitim düzeyi yüksek olan hanelerin yarısından fazlası  Facebook, Linkedin ve diğer sosyal medya platformlarında aktif.

Blackstone Dijital Ajansı bu rakamı %75’e yaklaştırıyor. Lüks markalar, sosyal medya aracılığıyla, ürününüz veya hizmetiniz için en yüksek parayı ödeyebilecek ve çoğunlukla çalkantılı bir ekonomiye karşı bağışıklığı olan sınırsız bir müşteri kaynağına erişebilir.

Cinsiyet farkı da kapandı. Bir zamanlar sosyal medyada erkeklerden çok daha fazla kadın aktifti, ancak artık durum böyle değil.

Yakın zamanda yapılan bir Pew araştırması, kadınların yüzde 76’sının ve erkeklerin yüzde 72’sinin en az bir platformda aktif olduğunu ortaya çıkardı. Kadınlar bir zamanlar kararların “etkileyicileri” olarak görülürken bu durum değişti.

Evli kadınların yüzde 25’i artık kocalarından daha fazla kazanıyor. Kadınlar finansal karar vericiler ve güç simsarları haline geliyor. Kadınlar lüks pazarda güçlü bir güçtür ve kalite için daha fazla para ödemeye hazırdırlar.

Algıyı şekillendirin, sadakat oluşturun

Sosyal medya, markanızı farklı kılmak ve hedef kitlenizde derin bir sadakat oluşturmak için bir platform sağlar.

Bazı lüks markalar, “tıpkı herkes gibi” görülme korkusuyla sosyal medyaya dahil olmakta yavaş davranıyor.

Brandwatchiçerik araştırmacısı James Lovejoy, Refinery. 29’a verdiği röportajda bunun lüks marka kültürüyle ilgili olabileceğini belirtti.

Mirasa, kaliteye ve belirli bir düzeyde ayrıcalığa odaklanan birçok marka, sosyal medya programlarını benimsemenin kendilerini ana akım markalara çok fazla benzeteceğini düşünmüş olabilir.

Görünen o ki, tam tersi doğrudur.

Bağlantı Kurun

Gönderiler, bloglar ve düzenli iletişim yoluyla insanlar markanızla duygusal bir bağ kurar. Çoğu insan BMW’nin veya Ritz Carlton’da konaklamanın neden daha yüksek olduğunu anlasa da, bunun daha az belirgin olduğu bazı pazarlar da var.

Daha ucuz seçenekler varken neden insanların bir Apple ürününe veya High Bar gömleğine daha fazla para ödediğini görüyoruz?

Lüks tüketiciler rahatlığa, kişisel deneyime ve bağlantıya öncelik veriyor. Sizinle iletişime geçerek kaliteli ürün veya hizmetinizin neden olağanüstü olduğunu keşfedecekler.

Ödül ise markanıza yıllarca sadık kalacak bir kitledir.

Bu sadakat, markanızın çevrimiçi itibarını artıracaktır.Invesp tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanların %78’i bir şirketin sosyal medya paylaşımlarının satın alma işlemlerini etkilediğini söyledi. Bu sadece hedef müşterilerini değil aynı zamanda daha geniş çevrimiçi kitleyi de etkiliyor.

İnsanlar genellikle tanıdıkları biri tarafından tavsiye edilirse, alışılmadık bir şeyi satın almaya daha istekli olurlar. Ayrıca kendilerini bağlı hissettikleri bir şirketten. Lüks markanız sosyal medyada aktif değilse gelir kaybediyor olabilirsiniz.

Kapsayıcı bir dünyada ayrıcalıklı markalar

Lüks markalar genellikle varlıklı bir azınlığa hitap ederken, sosyal medya seçkinler ile ortalama gelirliler arasındaki uçurumu kapatıyor. Çoğu lüks markanın iki farklı müşterisi vardır: istek uyandıran ve gerçek.

“Gerçek” müşteriler genellikle ürün veya hizmetinizin aktif kullanıcıları olan varlıklı kişilerdir. İmkanları var, kaliteyi biliyorlar ve aktif olarak çalışıyorlar.

Hayalinizdeki müşterileriniz yarının gerçek müşterilerinizdir, GWI, istekli müşterileri “hayatta daha fazlası için çabalayan, yeni beceriler öğrenmek için kendilerini zorlamaktan hoşlanan, kariyer odaklı ve fırsatçı olma eğiliminde olan” kişiler olarak tanımlıyor; bu tüketiciler her zaman 360 derece deneyim sunan marka ve ürünleri ararlar.

Başka bir deyişle, bir gün bu ayrıcalıklı grubun bir parçası olacaklarını umuyorlar. Lüks marka pazarı eşiği eskisinden daha düşük olduğundan (yalnızca 50.000 dolar kazananların %96’sı en az bir lüks marka ürüne daha fazla harcamaya isteklidir) bu kişilerin çoğu daha küçük satın alımlar yapacaktır.

Ayrıca markanızın itibarını artıracak ve sosyal ağdaki görünürlüğünüzü artıracaklar.

Müşterilerinizin çoğu elit gruptan gelecek ve bu müşteriler, bir müşteri hizmetleri sorunu ortaya çıktığında markanızla sosyal medyada etkileşime girecek.

Aynı zamanda, çevrimiçi varlığınız hedef kitlenizi genişletmeye hizmet edecek ve özel markanızı daha geniş bir müşteri tabanına sunacaktır.

Stratejik Düşünün

Sosyal medya pazarı hızla gelişiyor ancak trendler açık: Şirketlerin güçlü bir varlık oluşturması gerekiyor.

Her sosyal medya platformunun güçlü ve zayıf yönleri vardır ve ürününüze veya hizmetinize bağlı olarak farklı platformlar markanız için diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir.
İtibar lüks markanızın anahtarıdır ve bildiğimiz gibi sosyal medya harika bir marka oluşturmak için en iyi araçlardır.
RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin