Marka kimliği yaratma şekli olarak, “font”!


Yazan: Simay Yılmaz

Netflix’in kendine özel yazı karakteri oluşturma girişiminden sonra şimdi de Airbnb ve Arby’s kendi fontunu yarattı. Netflix’in tüm içeriğini ve UX tasarımını birleştirmek için bir yazı tipi oluşturarak milyonlarca dolar tasarruf ettiği bildirildikten sonra diğer markaların bu fikre kayıtsız kalacağı düşünülemezdi. Markaların bir kimlik yaratma konusunda attığı kaçınılmaz adımlardan biri haline gelen bu konu, artık farklı markalar söz konusu olduğunda da karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Airbnb’nin “Cereal” isimli yazı fontu, şirketin görsel kimliğini sadece çeşitli platformlarda daha uyumlu hale getirme sebebiyle çıkarılmış olmakla kalmayıp kolayca ölçeklenebilen bir fonta ihtiyaç duyduklarından dolayı da hazırlanmış. Airbnb’nin pazarlama bölümünden Derek Chan “Marka kimliğimizi yansıtırken çevrimiçi ve çevrimdışı platformlarda işlev görecek bir yazı karakteri istedik ve tamamen bizi yansıtan bu fontu kendimiz ürettik” sözleriyle isimlerini herhangib bir mecrada yansıtırken kendilerine özel bir yazı karakteriyle doğru şekilde ilerleyebileceklerini vurgulamıştır.

YouTube player

Arby’s’in sosyal içerik ajansı Moxie tarafından tasarlanan “Saucy AF” isimli font, ilhamını Arby’s’in kendi özel sosundan alıyor ve yazı karakterinin tasarımı da sosun döküldüğü anda yüzeydeki görünümü ile birebir aynı şekilde resmediliyor. AF ise “Arby’s Font” anlamına gelmektedir.

Arby’s ise font meselesine iki farklı yönden yaklaşıyor. İlk olarak yine diğer markalarda olduğu gibi kendine özel bir marka kimliği yaratıp bunu çeşitli platformlarda sunmak için bir yazı karakteri hazırlıyor. İkinci olarak ise birçok kullanıcı tarafından sosyal medya platformlarında bu yazı karakterinin kullanılmasını sağlayıp adından söz ettirmeyi hedefliyor. Bunun için de tasarladıkları yazı karakteri, Arby’s internet sitesinden indirilebilen bir font haline getiriliyor. Hatta sosyal medyada insanlar kullanabilsin diye hazırladıkları alfabenin içine “@“ sembolünü de ekliyorlar.

 

Görüldüğü gibi içerik pazarlama konusunda markalı yazı karakteri oluşturma konusu şirketler arasında bir trend haline gelmeye başlıyor. Yakında sosyal medya platformlarında farklı yazı fontları ile metinlerin yazıldığı postlar görmemiz mümkün. Bu akıma başka hangi markaların dahil olacağı şimdiden merak ediliyor. Fakat bu durumun yanı sıra “Bu font meselesini kullanarak bambaşka bir içerik pazarlaması ile adından söz ettirecek bir marka olacak mı?” işte esas merak edilen konu bu.

Kaynaklar:

www.creativity-online.com

www.adweek.com

www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin