Marka kimliğinizi oluşturmak için 8 web tasarımı ipucu


Yazan: Vikrant Bhalodia

Çeviren: Simge Salgıncı

Bir web siteniz var mı? Ziyaretçiler web sitenize girdiklerinde saniyeler içinde ne iş yaptığınızı anlayabiliyorlar mı? Web siteniz kullanıcı dostu bir arayüze sahip mi? Ürün veya hizmetin fiyatlandırması açık bir şekilde listelenmiş mi? Web sitenizin hemen çıkma oranı nedir? Web sitenizin başarısını ölçerken pek çok faktör göz önünde bulundurulur.

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine “hayır” yanıtını verdiyseniz, web sitenizi nasıl optimize ettiğinizi ve tasarladığınızı yeniden düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Web sitenizin internet dünyasında başarılı olmasını istiyorsanız, web sitenizin kullanıcı deneyimini ve işlevselliğini içeriğinizi tamamlayacak şekilde beslemeniz gerekir.

İyi tasarıma sahip bir web sitesi yeni ziyaretçileri kolayca çekecek, onları potansiyel müşterilere dönüştürecek ve beklentilerin ötesinde sonuçlar sağlayacaktır. Ayrıca, web tasarım trendleri konusunda güncel kalmak, öne çıkmanıza ve rekabetçi kalmanıza yardımcı olacaktır. Artık iyi bir web sitesi tasarımının marka oluşturmak için kritik önem taşıdığını biliyorsunuz ve web sitesi tasarım ipuçları arıyorsanız doğru yerdesiniz.


İster milyonlarca dolarlık bir marka için bir web sitesi ister kişisel bir blog oluşturmak isteyin, markalaşma çok önemlidir. Ancak internet kullanıcılarının neredeyse %57’si kötü tasarlanmış bir web sitesini tavsiye etmeyecekleri konusunda hemfikir. Öyleyse birkaç web tasarım ipucunun yardımıyla web sitenizi nasıl öne çıkarabileceğinizi ve akılda kalıcı hale getirebileceğinizi görelim.

  • Renkler:

Renk paleti seçimi markalaşmada ayrılmaz bir rol oynar. Markanız için renk seçmek sadece estetikle ilgili değildir, aynı zamanda duyguları harekete geçirir ve bilinçaltı çağrışımın sayısız özelliğini ve şeyini taşır. Bu nedenle, bir renk seçmeden önce, insan zihni üzerindeki etkisini ve çağrışımlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu şekilde, markanız için uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Farklı kültürlerin aynı renkleri belirli şeylerle ilişkilendirebileceğini unutmayın. Herhangi bir şeyi sonuçlandırmadan önce, renklerin sizin ve işletmenizin faaliyet gösterdiği pazar için ne anlama geldiğini kontrol edin. Markanız için çekici bir web sitesi tasarımı sağlayın, çünkü insanların %38’i çekici bulmadıkları bir web sitesiyle etkileşime geçmeyi bırakıyor.

  • Yazı tipleri:

Yazı karakteri, markanızın kimliğini oluşturmanın bir başka yoludur. Mesajınız için ne tür bir yazı tipi uygun olur? Daha büyük, kalın yazı tipleri mi yoksa daha hafif, daha temiz yazı tipleri mi? Neden? Belirli bir yazı tipi, kimse anlamasa bile ruh hali için duyguları tasvir eder. Yazı tipi ağırlığı, serifler, X-yüksekliği, yazı tipi genişliği, yuvarlama ve diğerleri gibi özelliklerin küçük ama fark edilebilir farklar yaratmak için birlikte çalıştığı kanıtlanmıştır. Yazı stilinde özenle hazırlanmış bir font, metninizin ayrıntılı ve zarif görünmesini sağlayacaktır. Aksine, web sitesindeki yoğunlaştırılmış, ağır yazı tipi, mesajın acil ve sert görünmesini sağlayacaktır. Elbette, yazı tiplerinin bu kadar küçük ayrıntıları zaman zaman karmaşık hale gelebilir, ancak web sitesi de dahil olmak üzere çevrimiçi varlıklarınız için bir yazı tipi ailesiyle çalışmak her zaman iyi bir fikirdir.

  • Tutarlılık:

Markanızı başarılı kılmak için web sitenizi akılda kalıcı hale getirmeniz gerekecektir. İnsanların web sitenizden bir şeyler hatırlaması için ne yapabilirsiniz? Basitçe tekrarlayın. Web tasarımınız boyunca tutarlılığı seçin. Bu, markanızın kişiliğini göstermek ve uygun duyguları uyandırmak için yaptığınız seçimleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Web sitenizin tek tip bir imaj oluşturmasını sağlamak için web sitenizin tamamında renkler, tipografi ve görsellerde tutarlılığı koruyun.

  • İşlevsellik:

Web siteniz için ne tür bir işlevsellik uygun olur? Kullanımı kolay ve geleneksel olmalı mı? Yoksa kullanıcılarınızın ilgisini daha fazla çekmek için interaktif unsurlar mı entegre etmelisiniz? Web sitenizin işlevleri, işletmenizin köklü ve klasik mi yoksa heyecan verici ve yenilikçi mi olduğu konusunda kullanıcılarınızla iletişim kuracaktır. Çoğu web sitesinde, kullanıcıların web sitesinde gezinmesine ve sayfalar arasında geçiş yapmasına yardımcı olmak için genellikle üst menü ve açılır menüler bulunur.

Ancak, web siteniz için navigasyon sistemini değiştirmeyi seçerseniz, navigasyonları kullanın ve beklentileri, işinizi, markanızı kökünden sökmeyi başarın. Sonuç olarak, web sitesi öne çıkacaktır. Buradaki püf nokta, iletmek istediğiniz mesajı göz önünde bulundurmaktır. Ardından, web siteniz için hedef kitlenize iyi uyan harika bir işlevsellik oluşturmaya odaklanın. 

  • Mobil Optimizasyon:

Duyarlı tasarım, işletim cihazından bağımsız olarak web sitenize esneklik sunan daha yeni ve gelişen bir geliştirme biçimidir. Mobil uyumlu bir web sitesi yalnızca SEO için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm cihazlarda yeterli şekilde yüklenir. Ayrıca, yetişkinlerin %85’i bir web sitesinin masaüstünde olduğu gibi mobilde de aynı performansı göstermesi gerektiğini söylüyor. Kullanıcılarınızın web sitenizi ziyaret etmek için hangi cihazı kullanacağını bilemezsiniz ve bu nedenle, tamamen işlevsel hale getirmek için web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz gerekir.

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısının artmasıyla birlikte, web sitenizin mobil cihazlarda nasıl performans gösterdiğini her geçen gün daha fazla düşünmeniz gerekiyor.

  • Ses:

Görsel ve işlevsel unsurlar web siteniz için kritik öneme sahip olsa da, iletmek istediğiniz bilgileri ve metinleri de göz önünde bulundurmalısınız. Web sitenizin görsel yönleri ne kadar mükemmel olursa olsun, marka sesi eşleşmiyorsa, markanız web sitesinden tamamen uzaklaşacaktır. İletmek istediğiniz genel tonu, ruh halini ve mesajı göz önünde bulundurmalısınız. Markanızın sesini aşağıdaki şekilde yönlendirebilirsiniz.

  • Gerçek ve mecazi:

Gerçekçi bir ton, bir şeyin tam olarak ne olduğunu açıklamanıza yardımcı olacaktır. Aksine, metaforik ton bir şeyi açıklamak için karşılaştırmalardan ve imgelerden yararlanır. Gerçekçi bir ton bir ruh hali yaratmada etkisizdir ve aynı zamanda daha az duygusaldır, oysa metaforik bir ton bunu yapabilir. Bununla birlikte, metaforik ton profesyonel olsa da, gerçek tona göre daha yenilikçi ve açıklayıcıdır.

  • Kişilik:

Markanızın sesi daha çok ne söylediğinizle ilgiliyken, markanızın kişiliği bunu nasıl söylediğinizle ilgilidir. Farklı sözcük grupları kullanarak aynı mesajı çok farklı şekillerde iletebilirsiniz. Stil, marka imajı ve ses eşleşebilir, ancak markanızın genel kişiliği doğru değilse markayı eğecek veya çarpıtacaktır. Markanızın kişiliğini geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

  • Saygılı ve saygısız:

Markanızın saygılı bir tonu varsa, olumlu, misafirperver ve arkadaş canlısı olarak tasvir edilir. Böyle bir marka asla potansiyel müşterileri rahatsız edecek veya onları uzaklaştıracak bir ifade veya dil kullanmaz. Marka aynı zamanda karşı tarafları küçümsemeyecek veya işlerine aykırı yaklaşımlarda bulunmayacaktır. Aksine, bir marka saygısız bir tona sahip olduğunda gelenekleri, teamülleri veya beklentileri küçümser. Hedef kitleleriyle bağlantı kurarken argo, iğneleme veya keskin mizah kullanabilir ve benzer fikirlere sahip olduklarını söyleyebilirler. Saygısız ton, hızla saldırgan hale geleceği için etkili ve aldatıcı olabilir.

  • Değer Önerisi:

Bir ziyaretçi web sitenize ilk kez girdiğinde, web sitenizin yönelimini kendisinin oluşturması sadece 50 milisaniye sürer. Bu indiğim doğru web sitesi mi? Çekici ve ilginç görünüyor mu?

Tüm bu işletmeler ne sunuyor? Doğal olarak ziyaretçinin aklında bu tür sorular olacaktır. Dolayısıyla, web siteniz tüm bu sorulara yanıt verebilecek ve ziyaretçilerinize kısa ve net bir değer önerisi sunabilecek yetkinlikte olmalıdır.

Web sitenizin değer önermesi, web sitenizin ana konumunda yer alan kısa bir ifade olabilir. Ancak, bu ifadeyi web sitenizin logosunun yanına yerleştirmeniz tercih edilir. Bu şekilde, yeni ziyaretçiler işletmenizin veya web sitenizin başlığını okuduklarında değer önerisini de göreceklerdir.

Tüketicilerin ve ziyaretçilerin web sitenizin ne hakkında olduğunu ve sunduklarını bilmeleri için web sitenizin faydalarını sadece birkaç kelimeyle açıklamaya çalışın.

Web sitesi tasarım ipuçları olarak paylaşılan yukarıdaki tüm unsurları bir araya getirmek, yine de size en iyi şekilde çalışan bir web sitesi vermeyebilir. Düşünün, web siteniz rakibinizinkiyle tamamen aynı görünüyorsa, öne çıkacak mı? İnsanlar onu hatırlayacak mı? Markanızı nasıl ayırt edecekler? Web siteniz başka bir web sitesine benziyorsa, kullanıcılarınız kötü bir deneyim yaşayacaktır. Ayrıca, kullanıcıların neredeyse %88’inin kötü bir deneyim yaşadıktan sonra bir web sitesine geri dönmediğini bilin.

Güçlü bir marka imajı büyük şirketler için çok önemlidir ve daha küçük işletmeler ile kişisel bloglar ve web siteleri için de aynı derecede gereklidir. Doğru markalama, markanızın birbirinden farklılaşmasına yardımcı olur ve potansiyel müşterileriniz de sunulan kalite düzeyini hızlı bir şekilde değerlendirebilir.

Web, günümüzde markanızı oluşturmak için mükemmel bir platformdur. Bu nedenle web siteniz üzerinde çalışırken markalaşmayı göz ardı etmemeniz çok önemlidir. Etkili ve güçlü hale getirmek için mümkün olan tüm teknikleri kullandığınızdan emin olun. Markanızı dijital dünyada temsil etmek ve işinizin büyümesini sağlamak için web tasarım trendlerini takip edin.

Yüksek kaliteli ürün ve hizmetlerle birleştirilmiş harika web tasarımı ile marka değerinizi artırabilirsiniz.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin