Marka pazarlamasının neden yeni bir formüle ihtiyacı var?


Yazan: Matt Lawson

Çeviren: Mert Büyüksağnak

Matt Lawson, Google’ın reklam pazarlama müdürü; özel bir formülün, Google’ın kendi kampanyalarında olan tahmin sistemini nasıl yok ettiğini anlatıyor.

“Herkes veri hakkında konuşur, fakat çoğu ne yapacağını ya da nasıl başlayacağını bilemez.”

“İzole edilmiş takımlar verilerin yaratıcı bir biçimde kullanılmasını zorlaştırır.”

Bu sözleri marka pazarlama etkinliklerindeki konuşmacılardan, müşteri toplantılarından ve –kariyerimdeki bazı zamanlar- konferans odalarımızdan duyuyorum. “Büyük veri devriminin” pazarlama oyununu nasıl değiştirdiğini okuduk, fakat kimse kimsenin yeni oyunu düzgün oynadığından emin değil – tabii verileri işlemleriyle birleştirdiklerini düşünürsek.

Kısa bir süre önce, marka pazarlamacıları müşterilere ulaşmak için iki ayrı araca güvendiler: çekici ve yaratıcı kampanya & akıllıca yapılmış bir medya planı. Bunlar izole bir şekilde çalışan iki ayrı takım tarafından yapılıyor.

Bu strateji artık çok etkili değil.

Şu günlerde, anlayışlı marka pazarlamacıları yeni bir bileşen keşfediyorlar. Neyse ki, yaratıcı kampanyaları daha ilgi çekici ve etkileyici yapacak bir şey: veri.

Eski formül: Yaratıcılık + Medya

Yeni formül: Veri + Yaratıcılık + Medya

Çoğu marka, verilerin ve programcılığın, bir kutsal kitap olarak görülen doğru kişiye doğru zamanda ulaşma konusunda kendilerine yardım ettiğinin farkındalar. Fakat medyayı satın almanın doğru yönü bir tarafa, medya pazarlama oyun kitabında, verinin dâhil edilmesi konusunda kazanılacak çok şey var.

Veri, anlaşılmaz bir ve sıfırlar dizisinden daha da fazlasıdır. Marka pazarlamacıları, planlama sürecinde dijital ve medya takımlarını erkenden dâhil ederek, daha ilgili ve yaratıcı kampanyaları yaratarak, bu kampanyaları hassas bir şekilde sunabileceklerini fark ettiler. Bu yeni formül aynı zamanda anlayış kazanma ve reklamcıların zamanla daha etkili olmalarına yardımcı oldu.

Veri, kampanyalara “tıklanmayı” nasıl beceriyor

Çoğu marka çok etkili kampanyaları ölçmek, tasarlamak ve sunmak için veriyi kullanıyor.

Bizim pazarlama takımlarımızın “veri + yaratıcılık + medya” formülünü sonuna kadar kullandığını gördük ve bu kampanya stratejilerini yeniden düşünmelerini sağladı – bunları aşağıdaki örneklerde de göreceksiniz.

Android Wear özelliklerini hayata geçirmekbrand-marketing-new-formula-01-03

Bir Android Wear kampanyası, akıllı saat arayüzünü reklam ünitelerinde yeniden yarattı ve bu müşterilerin bu özelliklerle etkileşim kurmasını sağladı. Bu dinamik reklamlar, yer ve zaman gibi gerçek zaman veri sinyallerini dâhil etti, Android Wear’ın örnek bir deneyimini sundu. Bu bir mağazada değil, kullanıcıların mobil ekranlarında oldu.

Google uygulamasının yararlılığını göstermek

Google uygulamasının benimsenmesi için, önemli özelliklerin brand-marketing-new-formula-01-04altını çizerek yararlılığını gösterdik. Veri araması, bir bölgedeki en önemli yerlerin gösterilmesini sağladı ve her biri için belli bir sorgu vardı. Dinamik mobil reklam şablonu tasarladık ve bu şablon sayesinde herhangi seçilmiş bir yerin içeriğini gösterebilir, hava durumu, yakınlardaki restoranlar ve yerel incelemeler gibi içerikler sunabilirdik. Reklamlar, kullanıcıların deneyimlerini nerede olurlarsa olsunlar, nasıl güzelleştireceğini gösterdi.

Yeni formülü aktifleştirmek

Veri ile ilgili olabilecekleri kullanabilmek için, pazarlamacıların takımlar arasındaki yalıtımı yıkmak üzerine çalışması gerekiyor.

En yaratıcı markalar pazarlama, dijital, medya ve ajans takımlarını, kampanyanın en başında amaç tasarlaması, anlayışlar hakkında beyin fırtınası, verinin işlenmesi ve marka hedefleri konusunda doğru stratejiyi tasarlamak için birlikte oturtuyor.

Bir marka pazarlamacısı olarak, takımları bir arada oturtma konusunda öncü olmalısınız çünkü sizin markanızı sizden başka anlayabilecek kimse yok, hedef müşteri konusunda kimsenin sizin kadar ince ayrım anlayışı yok ve kimse sizin yaratıcı vizyonunuzu yaratacak kadar iyi ekipmana sahip değil. Verinizi alet çantanızın içine koyun ve markanız sadece akılda kalıcı olmakla kalmaz, durdurulamaz hale gelir.

Başlamaya yardımcı olmak adına pazarlamacıların veriyi etkileyici kampanyalara nasıl soktuklarını gösteren örnekler topladık. Siteye buradan ulaşabilirsiniz: https://inspiredbydata.thinkwithgoogle.com/

 

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com

 

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin